Kabakulak

Kabakulak hastalığı, bazı virüslerin tükürük bezlerinde enfeksiyona sebep olup, zamanla bu bölgede büyümeye sebep olması ile meydana gelen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Kişinin kulağının alt kısmında şişlik meydana geldiği için bu hastalığa kabakulak hastalığı denmektedir. Kabakulak hastalığı, genelde çocukluk çağında görülür. Ancak çocukluk çağında kabakulak geçirmeyen kişi, yetişkin çağlara geldiğinde de kabakulak hastalığına yakalanabilir.

Kabakulak hastalığı genelde kış ve bahar mevsimlerde daha sık görülür. Kabakulak hastası olan kişinin hapşırması, öksürmesi veya yanındaki kişilere sarılması, öpmesi sırasında hastalığın virüsleri damlacıklar halinde havaya karışır ve ortamdaki kişilerin nefes alıp vermesi ile hastalığı kaparlar. Kabakulak hastalığının bulaşma şekli bu şekilde olur.

Kabakulak hastalığının belirtileri, hastalığın virüsü bedene girdikten 3 hafta sonunda meydana gelir. Kişi bir kez kabakulak geçirdikten sonra bir daha bu hastalığa yakalanmaz.

KABAKULAĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kabakulak hastalığına yakalanan kişinin çenesinin arka alt kısmında şişlik meydana gelir. Bu şişlik ilk önce tek taraflı olur ve bir süre sonra iki tarafta olur.
Kişinin kabakulak olması halinde tükürük bezlerinde ağrılar meydana gelir ve akabinde boğazında ağrılar başlar.
Kişi yemek yerken, sıvı tüketirken ağzını her açıp kapattığında ağrı hisseder.
Kişide hafif ateş ve baş ağrısı başlar.
Kabakulak hastalığına bağlı, yumurtalıklarında iltihaplanma olursa kişinin karnında ağrılar başlar.
Kabakulak olan kişi, sürekli yorgun ve halsiz bir durumda olur ve mide bulantısı çeker.

KABAKULAK

KABAKULAK HANGİ RAHATSIZLIKLARA YOL AÇAR?

Kabakulak hastalığına sebep olan mikrop, kana girdiği andan itibaren yayılmaya başlar ve diğer organlara da ulaşır. Ulaştığı organlarda iltihaplanmaya sebep olur. Hatta beyin zarına ulaştığında menenjite sebep olabilir. Bu durumda kişide çok şiddetli baş ağrısı başlar ve ağır mide bulantısı akabinde kusmalar başlar. Böyle bir durumda hemen doktora başvurulması gerekir.
Kabakulak hastalığı yalnız beyin değil, diğer organlarda da iltihaba sebep olur. İltihaplanma böbrekte, pankreasta, sinirlerde meydana gelebilir. Hatta iltihaplanma kadın ve erkekte yumurtalıklarda meydana geldiğinde kısırlık gelişebilir. Kabakulak hastalığının şiddetlenmesi halinde sağırlık meydana gelebilir. Gebelik zamanında kabakulak hastalığı düşük yapmaya sebep olabilir. Kabakulak hastalığı sebebiyle gözyaşındaki bezlerde şişme olursa, görmede bozukluklar meydana gelebilir. Kabakulak hastalığı kişinin iş ve okul hayatını sekteye uğratabilir. Zira yatıp dinlenmek gerekir.

KABAKULAK TEDAVİSİ

Kabakulak tedavisinde uygulanan özel bir metot yoktur. Kabakulak tedavisi boyunca hasta yatarak dinlenmeye alınır. Kabakulak hastalığında kullanılan ilaçlar genelde ağrıları dindirmekte, ateşi düşürmekte yardımcı olur. Kabakulak hastalığında hastaya yumuşak gıdalar yemesi önerilir. Asit içeren gıdalardan uzak durması gerekir. Bol bol su içilmesi gerekir. C vitamini içeren besinler ve içecekler tüketmesi tavsiye edilir. Kabakulak hastalığı bulaşıcı bir hastalık olduğu için, hasta ayrı bir odada yatırılır ve yediği içtiği tabak, bardak gibi eşyalar ayrı kullanılır. Hasta 10 gün kadar yatar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. ümran dedi ki:

  Merhabalar iyi çalışmalar benim size birr sorum olacak benim bir haftadır ağzımı açtığımda ve birşey yerken kulağım acıyo ve çene kemiğimi yerinden çıkmış gibi hissediyorum ve sol yanağım da hafif şiş 23 yaşında bir bayanım daha önce hiç kabakulak olmadım

 2. canan dedi ki:

  merhabalar 2 yaşını bitirmiş bi oğlum var pazartesi gecesi 38,5 ateşle uyandı bir fitil verdim ateşini düşürdüm bugün öğlen üzeri farkettimki sol taraf şişmiş. otrafın üzerine yatamıyor sanırım kabakulak geçiriyor.yaklaşık bir aya yakın süredir aralıklarla ateşlenmeler de oldu.şimdi sayfanıza göz attığımda farkettimki iştahsızlığın huysuzluğunun durup dururken ağlamaları ağrılarından dilini arada sırada uzatıp sağa sola sürmeler uyusukluktan dolayıyapıyomuş elleri 20 güne yakındır kulaklarındaydı bunlar kabakulak belirtilerimi yanılıyomuyum eğer o şekildeyse oda sıcaklığını nekadar ayarlamak gerek bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

 3. ipek dedi ki:

  Merhaba,
  Ben yurt dışında yaşıyorum ve ne yazık ki çok rahatlıkla hastaneye gidip derdimi anlatamıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  27 yaşındayım ve okulda 3 yetişkin kabakulak geçiriyor. 2 gün önce çok şiddetli soğuk aldım. Çok üşüdüm ve titredim.Onu takip eden gece, 4-5 defa kustum. Ve şiddetli baş ağrısı oluştu. Takip eden gün içinde şiddetli halsizlik geçirdim. ve iki gece boyunca çok sık terleme ile uyandım. Geceleri sık sık ter atıyor ıslak uyanıyorum……… kullanınca baş ağrım da hafifledi. Şu an yumurtalıklarımın olduğu bölgede ağrı hissediyorum, üşütme kaynaklı mıdır yoksa kabakulak kaynaklı olabilir mi bilemiyorum. HEnüz belirgin bir şişlik yok kulak bölgemde, yalnız sol kulağımın altında elleyince hafif bir ağrı hissediyorum. Tüm bunlar soğuk almış olmamdan kaynaklı olabilir mi ? yoksa kabakulak belirtisi olma ihtimali yüksek mi ? Açıkçası buradaki doktorlar ingilizce bilmiyor. Yanıma yerel dili dilen birini bulmak randevu almak oldukça sıkıntılı. En azından kulağımda belirgin bir şişlik olana kadar beklemeli miyim ? yoksa yumurtalıklar için tehlike oluşturacağından hiç zaman kaybetmeden doktora görünmeli miyim ? İlginiz için teşekkür ederim.

 4. alev dedi ki:

  Eşim 61 yaşında kabakulak oldu,her iki tarafıda aynen resimde gösterilen bölgelerden şişti.Antikor testi 3 gün sonra çıkacak,pankreas testi temiz.Ayrıca KBB ye götürmem gerekirmi? Nasıl aldığı hakkında hiçbir fikrimiz yok.
  Ağrı-ateş-iştahsızlık-çiğneme güçlüğü gibi hiçbir şikayeti de yok.Yatması şartmı?

 5. ceren dedi ki:

  bende hafif sol kısmında şişti ama arım ve ateşim yok doktora gidecez ben 5. sınıfa gidiyorum okula gidiyorum her gün arkaslarıma yayılırmı acaba diyer sağ tarafımda çıkarmı lütfen cebabıı alayım ihtiyacım var korkuyorumm 🙂

 6. uğur dedi ki:

  mrb ben 32 yaşındayım 6 ay önce kabakulak gecirdim 2 gün yüksek ateş oldu ve bir hafta halsizlik oldu kulaklarımda duyma kaybı ve iltablanma oldu sol testisimde agrılar oluştu idrar güçlüğü cektim ilac kullandım 2 ay sonra kulak iltabı yeniden başladı kulaklarımın içi hala beyazımsı kabuk şeklimde hergün temizliyorum ve sol testisimde feci agrılar var doktoro gittim sol testisimi kaybettiğimi söyledi küçülecek dedi ve idrar sıkıntısı cektim 10 gün şuan yine agrılar var ne yapmalıyım

 7. mustafa dedi ki:

  yaşım 40.8 yıl önce kabakulak hastalığı geçirdim.tükrük bezlerindeki şişlik azdaolsa duruyor bazan rahatsızlık veriyor.ne yapmam gerekir.teşekür ederim.