Kızamık

Kızamık hastalığı, genelde ilkbahar mevsiminde ve kış mevsiminde görülen, bazı virüslerin sebep olduğu deride döküntülere sebep olan, kişinin ateşinin yükseldiği bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık hastalığı, kişinin okul ve iş hayatına ara vermesine neden olur. Kızamık hastalığı boyunca kişinin kendini çok yorgun, halsiz hissetmesi ve sürekli yatma ihtiyacı duyması normaldir.

Kızamık hastalığı sırasında ishal olma sorunu, akciğerlerde, orta kulakta, gırtlakta iltihaplanmalar ciddi sağlık sorunları görülebilir. Bu tür ciddi rahatsızlıklar, kızamık hastası olan her 10 hastadan birinde görülebilir. Kızamık hastalığı gebelik dönemindeki kadınlarda ve bebeklerde tehlikelidir. Zira ölümle bile sonuçlanabilir. Kızamık aşısının uygulanmadığı yerlerde kızamık salını görülebilir.

KIZAMIK NASIL BULAŞIR?

Kızamık hastalığına sebep olan mikrop, kişinin ağız içine ve burun boşluğuna yerleşir. Kişinin konuşma, hapşırma, öksürme sırasında çevresine bu kızamık mikrobunu saçması ve çevredeki kişilerin soluk alıp verme esnasında hastalığın mikrobunu havadan kapması şekliyle kızamık hastalığı bulaşır.

Zira kızamık hastası olan kişi kimsenin olmadığı bir ortamda bile öksürse, çevreye saçılan kızamık mikrobu havada 2 saat boyunca canlı kalır. Bu iki saat içinde odaya giren kişi havada canlı bekleyen kızamık mikrobunu kapabilir. Kızamık hastalığı, genelde çocukluk döneminde görülen bir hastalık olmasına rağmen, çocukluk döneminde kızamık geçirilmediyse yetişkin yaşlarda kızamığa yakalanılabilir. Kızamık hastalığı geçiren kişi bir daha aynı hastalığa yakalanmaz.

kızamık

KIZAMIK NASIL ORTAYA ÇIKAR ve BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kızamık virüsüne maruz kalınması ile hastalık ortaya çıkmaya başlar. Kızamık virüsü vücuda karıştıktan sonra 10 gün sonunda kızamık belirtileri görülmeye başlar. Kızamık virüsü vücuda girdikten sonra tipik belirtileri arasında ateşi yükselir, titremeler balar, ağzının içinde lekeler oluşur, kuru öksürükler başlar, gözler kızarır, ışık rahatsız etmeye başlar, kırmızı deri döküntüleri yüz ve boyun bölgesinde görülür.

Kabarık içi su dolu kırmızı deri döküntüleri zamanla kollara ve bacaklara yayılır. Kızamık geçiren kişide aşırı yorgunluk, halsizlik şikâyetleri görülür ve bademcikleri şişer. Kızamık zamanında çıkan kırmızı içi su dolu lekeleri kesinlikle tırnaklamamak gerekir. Çünkü kızamık kızarıklıklarını tırnaklarsanız ilerde kalıcı lekeler kalır.

KIZAMIK TEDAVİSİ

Kızamık hastalığı tedavisinde ilk amaç kızamık hastalığının belirtilerini ortadan kaldırmaktır. Kızamık hastalığını tedavi ederek hemen iyileştirmek için yapılmış olan bir ilaç yoktur. Kızamık hastalığı sırasında meydana gelen ateş yükselmesi ve baş ağrıları için ağrı kesici ilaçlar ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanında öksürüğü kesmek için öksürük şurubu içilebilir. Kızamık hastası olan kişinin yattığı odanın sık sık havalandırılması, oda ısısının 20 derece civarı olması gerekir. Bol bol sıvı gıdalar alınması, C vitamini tüketilmesi, et ve süt besinleri tüketilmesi gerekir.

KIZAMIKTAN KORUNMA VE KIZAMIK AŞISI

Kızamık aşısı, enjeksiyonlar deri altına yapılır ve iki doz halinde uygulanır. Kızamık aşısı en erken 12 aylıkken en geç 15 aylıkken yapılabilir. İkinci kızamık aşısı ise 4 ila 6 yaş arasında olur. Bu yapılan iki kızamık aşısından sonra kızamığa karşı yüksek oranda korunmuş olunur. Kızamık aşısı yetişkinlerde de yapılabilir. Ancak gebe iken kesinlikle kızamık aşısı yapılmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. selda dedi ki:

    merhabalar benı aydınlatırsanız cok sevınırım benım 3 yasında bır kızım var ve 3-4 gun önce öksuruk ıshal burun akıntısı vardı hala var ama hafıf fakat göbegınde koltuk altında kasıklarında kırmızı lekeler var ve buyuyor lekeler kucuk degıl buyuk kızamık olup olmadıgını bılmıyorum bana bır sey soyleyın neyapmalıyım lütfen tesekkur ler

  2. MAKBULE dedi ki:

    30 yaşındayım kızamık geçiriyorum. çocukluk aşısı yapılmıştım. kan testlerimde bağışıklık sistemim düşük SRP 18’leri gösteriyor. Yetişkin kızamığının çocuğu göre tehlikesi hakkında ve yapılacaklar hakkında bilgilendirilmek istiyorum tşk.ederim. (BEKAR BAYANIM)