Varis

Varis nedir?

İnsan vücudundaki kanın kalbe geri aktarılmasını sağlayan damarlar toplardamar olarak bilinir. Söz konusu bu damarlar kanın damarlara tek yönlü iletilmesini sağlayan kapakçıklardan oluşur. Toplardamarda meydana gelen bazı tıkanıklıklar ile yüksek basınç kapakçıkların doğru kapanmasını engeller ve kaçakların olmasına neden olur. Akabinde bacaklardaki toplardamarlar genişler ve uzayarak buruşuk, bükümlü bir görüntü sergiler. Damarların bu görüntüsüne varis denir.

Varisler genel olarak 3 tip olarak görülür.

İri yeşilimsi ana varisler
Cilt altında ağ gibi görünen mor renkli retikül varisler
Kırmızı iplik inceliğindeki varisler
Bunların dışında gözle görülmeyen gizli varisler olabilir.

Varis belirtisi nedir?

Varisler görüntü olarak ilk belirtisini bacaklardaki mor, kırmızı, yeşil renkler ile kendini belli eder. Bunun yanında bacaklarda ağrı, kramp, kaşıntı, kızarıklıklar, aşırı yorgunluk varisin belirtileri ve şikayetleri arasında yer alır. İleri derecede varisler bacaklarda yaraların oluşmasına sebep olur. Bunun yanında kanamaya sebep olabilecek kadar ileri evreye ulaşabilir.

Varis nedenler nelerdir?

Varis sebepleri henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik etkenleri cinsiyet, yaşlılık, uzun süre ayakta hareketsiz durmak gibi etkenler sayılabilir. Kadınlarda varisler hormonlar sebebi ile erkeklere nazaran 4 kat daha fazla görülür. Bunun yanında gebelik varis oluşumunda etkilidir. Birden fazla doğum yapmış kadınlarda varis oluşumu daha fazladır.

Varis tedavisi Var mıdır?

Varis tedavisi için hastalıklı damarı yani varisi yok etmek gerekir. Bunun için, iğne ile yapılan skleroterapi, ambulatuvar flebektomi ve stripping yöntemlerinden biri uygulanır ve son derece başarılı sonuçlar elde edilir. 2-5 cm kesilerden girilerek yapılan varis tedavileri ile, varisin hem görüntüsünden hemde sebep olduğu şikayetlerden kurtulabilirsiniz. Yapılan varis tedavisi genelde kesin sonuç verir çok ender olarak tekrar eder.

Varisten korunmak için neler yapılabilir?

Kilo alımına dikkat etmek gerekir. Hızla ve çok fazla kilo almak varisi tetikler.
Sıcak su ile yapılan banyo, sauna varisi artırır.
Uzun süre ayakta kalmak varise ortam hazırlar.
Bacak bacak üstüne atmak varisi çoğaltır.
Giyilen çorapların bileklerinin çok sıkı olması varisi tetikler.

Temiz kan yani oksijenli kan, atardamarlar vasıtasıyla vücudun farklı dokularına ve organlarına iletilir. Oksijen atardamarlardan alınarak, kan tekrar toplardamarlar vasıtasıyla tekrar kalbe iletir. Kan, kalbe doğru ilerlerken bu kanın geriye gitmesini önleyen mekanizmalar vardır. Kan akışının ayaklardan yukarı doğru çıkışı zor gibi görünse de, bacaklar sayesinde bu fonksiyonlar kolaylaşır. Baldırlardaki kaslar kasılmaya başlar ve bir pompa görevi görmektedir. Bu kasların kasılmasıyla, toplardamarlar sıkışmaya başlayarak kan kalbe iletilir.

Var olan kapaklar aracılığı ile kan geriye doğru kaçamaz. İşte bu sistem bozulursa varisler meydana gelir. Tıpta kronik venöz yetmezliği olarak tanımlanır. Toplardamarlarda genişlemeler başlar, daha belirgin ve kıvrımlı bir hal alırlar. Damar duvarlarının desteği azalmıştır. Varisler daha çok alt ve üst bacaklardaki yüzeysel damarlarda görülmektedir. Toplum arasında genelde yüzde 20 sinde varis şikayeti vardır. Varisler genç yaşta kişilerde de görülebilirken genelde 50 yaş üzerinde görülmektedir.

VARİSİN SEBEPLERİ NELERDİR

Varisin sebepleri arasında genetik etkenler çok önemlidir. Hamilelik döneminde hormonların değişikliğe uğraması, doğum kontrol haplarının kullanılması, sürekli hareketsiz ayakta kalmak, kan dolaşım bozukluğu gibi sebepler varisin nedenleri arasında sayılır.

varis

VARİSİN BELİRTİLERİ NELERDİR

Varis oluşumdan önce tipik belirtiler göstermez. Ancak cildin alt tabakasında kılcal damarların kırmıza ya da mor renk almaya başlaması görsel açıdan varis belirtisidir. İlk başlarda bu belirtiler ağrı vermez. Fakat varislerin gelişmesi ve u mor-kırmızı damarların kalınlaşıp kırışması ile varisler ağrı yapmaya başlar. Varisler özellikle bacaklarda geliştiği için, bacaklarda şiddetli ağrılara sebep olabilirler.

Ayak bileklerinde ince ince sık sık mor renkli damarların görüldüğü varisler, alt ve üst bacaklarda kalın ve daha uzun boylu mor damarların olduğu varisler bulundukları bölgede ağrı, ödem, kramp, sıcaklık hissi gibi belirtiler gösterir.
Varisler ayak bilekleri ve bacak bölgesindeki yerler dışında bazı hastaların yemek borsunda da görülebilir. Özellikle karaciğer sirozu olan ve portal hipertansiyonu olan kişilerde yemek borsunda varislere rastlanabilmektedir.

VARİS NASIL TEDAVİ EDİLİR? VARİS TEDAVİSİ

Varis tedavisi son yıllarda lazer tedavisi uygulanması ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bunun yanında çoğu kişinin kullandığı varis çorapları da varislerin tedavisinde ve varislerin ağrılarını gidermekte etkili olduğu söylenir. Ancak varisler çok ilerlemiş ise varis çoraplarının etkisinin azaldığı söyleniyor. Sabah uyandığında giyilen varis çorapları gece yatana kadar bacaklarınızda olması gerekiyor. Bunun yanında son yıllarda varis kremleri çok kişi tarafından deneniyor. Masaj yöntemi ile varislerin olduğu bölgelere bu kremler sürülerek varislerin ağrılarının giderilip, varisler tedavi edilmeye çalışılıyor.

VARİSİ ENGELLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Varisten korunmak istiyorsanız, uzun süre hareketsiz kalacak şekilde ayakta durmayın. Kan dolaşımınızı engelleyecek şekilde oturmayın. Özellikle bacak bacak üstüne atarak oturmaktan kaçının. Gece yatarken yatağınızın ayak tarafını yükseltebiliyorsanız bu varis oluşumunu engelleyebileceği gibi var olan varislerin olumsuz etkilerini de azaltmakta yardımcı olacaktır. Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Kilo almamaya özen gösterin. Sıcak suyun varis oluşumunu hızlandırdığını unutmayın ve varis oluşabilecek yerlere soğuk su masajları yapın. Dar pantolonlardan uzak durun. Zira bu tür dar giysiler kan dolaşımınızı yavaşlatarak varise yol açabilir. Sigara ve alkol tüketiminden uzak durun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. gökmen dedi ki:

    slm hocam ben matbaacıyım yaşım 40 sağ ayamda 2 sol ayamda 3 tane kılcal damarlarların kapakları bozuk olduğundan sol ayağımda şişmeler oluyur doktur tedavisi ğürüyorom .bir türlü ğeçmedi ne yapmam ğerekiyor.iç varismiş hastalıyım bana yardımcı olurmusunuz.sayğılarımla

  2. erkan dedi ki:

    anlattıgınız herseye tesekkurler ben 30 yasındayım varisin tam basındayım ufak ufak ayaklarımda cıkmaya basladı anlattıgınız herseye uymaya calıscam tesekkurler….