Arpacık

Arpacık, göz hastalıkları arasında çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Göz kapağının dışında kirpiklere bağlı olan bazı yağ bezleri bulunur. Bu yağ bezleri aslında gözlerin yüzeyini koruyan yağı yani sebumu salgılarlar. İşte bazı durumlarda bu salgı bezi kanalları tıkanır ve içeride kalan bakteriler dış arpacığa sebep olurlar. Bunun yanında göz kapağının içinde meibom bezleri adı ile bilinen dizi şeklinde bezler vardır. Bu bezlerde yağ bezleridir ancak aradaki fark bunlar kirpiklere bağlı değildir. Göz kapaklarının arka tarafına açılırlar ve burada tıkanıklık yaparak enfeksiyona yani iç arpacığa sebep olurlar.

arpacik
Arpacığın sık görüldüğü kişilere bakıldığında, beden sağlığının bozulduğu, direncinin düşük olduğu dönemlere rastladığı görülür. Arpacık meydana gelmeden önce gözde sürekli bir kaşıntı ve batma hissi meydana gelir. Bir kaç gün içinde ortaya çıkan arpacık, ilk günler kırmızı ufak bir nokta gibiyken, ertesi günlerde şişer ve kırmızı bir hal alır. İçi irin dolu sert bir kabarcık halini alan arpacık, gözde ağrı ve dokunulduğunda acı hissine sebep olur.

Dış arpacık kolayca teşhis edilebilirken, iç arpacık göz kapağının içinde olduğu için göz kapağının ters çevrilerek görülmesi gerekir. Arpacık ağrısını gidermek için sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Arpacığın içindeki irin akması ile ağrı acı ve arpacık yok olacaktır. Bunun için doktorunuz size gerekli solüsyonları verecektir. Doktora gidene kadar da sıcak su torbasını arpacığın üzerine 10 dakika koyup çekerek bir kaç kez tekrar edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selda dedi ki:

    arpacıkla yaşamay alışmış biriyim.o kadar sık çıkıyor ki.TAVSİYEM,kesinlikle hemen doktor< gidin damla alın 2 günde geçiyor.oldu da gidemediniz çıktığı andan itibren ılık çay koyun bekletin 10 15 dk. günde bi kaç kez yapın o da çok faydalı.