Kırık

Kırık tanım olarak, herhangi bir kemiğin herhangi bir darbe sebebiyle, büyük oranda basınç altında kalarak parçalanması olarak ifade edilir. Kırıklar genelde 3 kolda incelenir.
Açık kırıklar.
Yer değiştirmesi yalın kırıklar.
Yer değiştirmeli kapalı kırıklar.

Kırık tedavisi

Açık kırık vakaları, mikrop kapma riski de içerdiği için, daha tehlikeli bir durum arz eder. Kırık tedavileri için, kırık kemik uçlarının birleştirilerek, hiç hareket etmeyecek şekilde sabitlenmesi ve birkaç hafta içinde kaynaması sağlanmaya çalışılır.
Günümüz şartlarında metal plaka ve vidaların kullanımı kırık sorunları rahatça çözülebilmektedir.

Kırık

Kırık belirtileri nelerdir?

Kırık kemik belirtileri, kırığın yerine ve durumuna göre farklılıklar gösterir. Kırığın olduğu bölgede aşırı ağrı, gözle görülür şişlik, hareket kaybı, anormal hareketler, ekimoz, krakman ve radyolojik belirtiler kırık belirtileri arasındadır. Kırığın olduğu bölgede sinir lifleri dejenerasyona uğrar ve ağrı bir süre sonra geçebilir. Ancak kırık olan kemik hareket edince, kırık uçlar zedelenmiş olan sinir liflerini uyarır ve tekrar şiddetli ağrı duyulur.

Kırık vakalarında kemiğin kırık uçları üst üste biner ve kemiğin kalınlığı iki katına çıkar. Böylece ortaya şiş bir bölge çıkar. Kırık kemik uçlarının üst üste binmesi ile kemik boyunda da kısalma meydana gelir. Akabinde kemiğin etrafındaki yumuşak dokular bollaşır ve kıvrımlar oluşturur. Böylece bölgesel şişlik daha da netleşir. Ancak femur omurga türü derinlerde bulunan kemiklerin kırılmasın şişlik görülmeyebilir.

Kırıkla birlikte meydana gelen şekil bozukluğu ise kırık kemik uçlarının üst üste binmesi ile ortaya çıkar. Ayrıca kırılan kemik bütünlülüğünü kaybettiği için, kendi fonksiyonunu yerine getirememeye başlar. Örneğin kolunu kıran kişi kolunu hareket ettiremez, herhangi bir şeyi tutamaz veya bağında kırık olan kişi bacağının üstüne basamaz, bacağını hareket ettiremez. Ekimoz yani morarma ise, damar dışına çıkan kanın, alyuvarlarındaki hemoglobinin iki değerlikli demirinin üç değerlikli demire dönüşmesi ile ortaya çıkar.

Olağan durumlarda alyuvarlara ren k veren hemoglobin kırmızı iken hemoglobin demiri üç değerlikli olunca mor renk görülür. Ekimoz ilk zamanlarda mor renk olarak görülürken zamanla kızıla, daha sonra yeşile ve en sonunda da sarıya dönüşerek yok olur. Ekimozun yani morluğun kaybolması 3 hafta kadar sürebilir. Krakman ise, kırık kemiklerin birbirine sürtmesi ile duyulan sestir. Her sürtünmede yani krakmanın her meydana gelmesinde şiddetli bir ağrı duyulur.

Son derece tehlikeli bir durum olan krakman, kırık kemik uçlarını herhangi bir hayati önem taşıyan damara hasar vermesi, hatta damarı kesmesi riski ile hastayı hayati tehlikeye sokabilir. Bu sebeple kırık olan bölgenin asla hareket ettirilmemesi ve hemen hastaneye gidilmesi gerekir. Radyolojik belirtiler ise, hastane ortamında kırık şüphesi olan bölgeye tutulan bir nevi ışık ile kırığın yapısı, derecesi, sayısı, kırık uçların durumu gibi bütün soru işaretleri gözlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hüseyin dedi ki:

  20 gün önce sol ayağımda düşme esnasında tarak kemiği kırılmış beş gün önce doktora gittim tutmamış dedi 15 gün sonra yine gel tutmazsa ameliyat olursun dedi tutar mı? yoksa ameliyat mı olurum ayrıca sanki tutmamış serce parmağım sallanıyo gibi birde kac günde geçer kırık

 2. kamil dedi ki:

  bızım doktorlar gercekten vıcdansız 3 ayrı doktora gıttım hıcbırı bırsey yapmadı ılk rontgende yerıne oturtup bandası yapıp sonra tekrar rontgene gondermesı lazım ondan sonra sabıtleyıp sarması lazım 8 bandas cok saglıklıdegıl 2 gun mutlaka bır rontgen daha cektırın ama ne yaparsanız yapın yuzde 80 kayıyor her keze gecmıs olsun.

 3. yılmaz dedi ki:

  HOCAM ANNEMİN KOLU EKLEM YERİNDEN KIRILDI. DOKTORLAR 8. DERECE KIRIK OLDUĞUNU SÖYLEDİLER. BİLEĞİNDE DİKEY 3 ADET ÇUBUK KEMİĞE VİDALANMIŞ DURUMDA. ANNEM 1952 DOĞUMLU YANİ 60 YAŞINDA. BENİM SUALİM YAŞLILARDA GÖRÜLEN KIRIKLARIN KAN PIHTILAŞMASINA SEBEP OLDUĞU İLERİDE BEYİN KANAMASINA SEBEBİYET VERDİĞİNİ ÖĞRENDİM. BENZER BİR VAKIA BAŞINDAN GEÇEN BİR BÜYÜĞÜMDEN. BU DURUMLARA DÜŞMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.