Alkolizm

Alkolizm, biyokimyasal bir bozukluk olarak ifade edilen ve genelde genetik yollarla geçen bir sorun olarak ifade edilir. Bunun dışında kişinin genetik faktörler dışında kendiliğinden çok fazla dozda alkol tüketmesi ve çok sıklıkta alkol tüketmesi alkol bağımlılığı görülen vakalardandır. Bunların yanında bazı sosyal baskılar ve psikolojik etkenlerde alkol bağımlılığını tetikleyen olgular arasında yer alır.

Alkolizm ileri evrelerde başta karaciğer ve sinir sistemi olmak üzere, vücuda ciddi zararlar vererek ölüme kadar giden kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Alkolizm sebebiyle kişi iradesi dışında hareket etmeye başlar ve istemsiz şekilde fazlaca alkol tüketmeye başlar. Güne başladığı andan itibaren gece uyuyacağı ana kadar sürekli alkol tüketme isteği ile yaşar ve tüketir. Alkolizm kişinin sosyal hayatını, iş hayatını bir süre sonra tamamen yitirmesine sebep olacak kadar kötü etkili bir faktördür.

Zira alkol bağımlısı kişiler, alkol içtiklerinde kendi kontrollerini kaybederek, toplum içersinde huzursuzluğa sebep olacak söz ve hareketlerde bulunabilirler. Alkol bağımlısı kişileri tedaviye ikna etmek en zor süreçtir. Zira alkol bağımlısı kişiler bunu asla bir hastalık olarak kabul etmezler ve istedikleri anda alkolu bırakabileceklerine kendilerini inandırmış durumdadırlar. Halbuki alkolizmin erken evresinde tedaviye başlanması çok etkili tedavi sonuçları ile karşılaşılmasına fayda sağlar.

Alkolizm

 

Alkol tedavisi fizyolojik, psikolojik ve sosyal açılardan yapılmaktadır. Doktor kontrolünde, hastane ortamında yapılan alkolizm tedavisi ile kişinin durumuna, alkolizmin derecesine göre çok verimli sonuçların alındığı tedaviler yapılmaktadır. Bunun yanında en öneli tedavi adımlarından biri olan psikoterapi alkol bağımlılığından kurtulmak için oldukça önemlidir. Alkol tedavisinin ardından hasta ile görüşmelerin devam etmesi, tedavinin başarısında da önemli rol oynamaktadır. Başarılı sonuçlar doğuran alkol tedavisi onucunda hemen hemen her iki hastadan birinde tedavi başarıya ulaşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.