Potasyum Fosfor Sodyum

Potasyum Fosfor Sodyum

Sodyum Nedir?

Sodyum vücuttaki su dengesini sağlayan bir mineraldir. Sinir sistemi için gereklidir. Aynı zamanda kas hareketleri için önem büyük önem taşır. Sodyum sayesinde tüketmiş olduğumuz besinle hücre duvarından geçebilmektedir.

Sodyum Eksikliğinde Neler Olur?

Sodyum eksikliği yaşayan bir birey kendini yorgun, halsiz aynı zamanda güçsüz hissetmektedir. Baş dönmesi ile birlikte tansiyonu düşer. Çalışan kişiler özellikle de kendilerini işe odaklayamazlar. Her hangi bir şeyi hafızada tutmada zorlanırlar. Bunun yanında baş ağrısı, mide bulantısı ve ani kramplar ile karşı karşıya kalır. Tuz eksikliği, böbrek rahatsızlıkları, ishal ve terleme gibi tuz kaybettirecek faaliyetler başlar ve bu da sodyum eksikliğine neden olmaktadır.

Sodyum

Sodyum Fazlalığında Neler Olur?

Var olan fazla sodyum vücut tarafından kolaylıkla atılmaktadır. Vücut ter ve idrar yolu ile fazla sodyumu atabilir. Fakat bazen sodyum fazlası atılamamaktadır. Bu gibi durumlarda tansiyon yükselir ve vücutta ödem birikimi olur. Çok fazla tuz tüketen buna karşılık az su tüketen kişilerde sodyum fazlası atılamamaktadır.

Hangi Besinlerde Sodyum Vardır?

Tuz,
Maden suyu,
Hamsi balığı,
Peynir,
Fındık,
Fıstık,
Ceviz,
Kereviz,
Havuç gibi besinlerde sodyum bolca bulunmaktadır. Bunun yanında yetişkin bir bireyin gün içinde alması gereken sodyum miktarı iki ile üç gr arasında değişmektedir.

Fosfor Hakkında Kısaca Özet Bilgi

Fosfor, kalsiyumdan sonra insan bedeninde en çok bulunan mineralidir. Genel vücut ağrılığının yüzde 1 i fosfordan oluşmaktadır. Bu yüzde birlik oranında yüzde 85 i kemiklerde ve dişlerdedir. Kemiklerde görülmesi metabolizma ile kalsiyumun yakın ilişkisini gösterir.
Fosfor, hücrelerin büyümesini sağlar ve proteinlerin sentezlenmesine etki eder.

Potasyum Fosfor Sodyum

Fosfor Eksikliği Durumunda Yaşanacaklar:

Kişinin vücudundaki yeteri kadar fosfor olmazsa, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, ruhsal sorunlar, eklemlerde sertlik, büyüme yavaşlığı, kemik ve dişlerde gelişme bozukluğu, cilt problemleri, eklem iltihaplanmaları gibi sorunlar yaşanabilir.

Fosfor Fazlalığında Yaşanılacaklar:

Fosfor miktarının vücutta az olması gibi çok olması da bazı sorulara sebep olur. Fazla oranda fosfor, bedendeki kalsiyum dengesini bozar ve kemiklerin gücünü kaybetmesine ve çabuk kırılmasına sebep olur. Tansiyon yükselmesine ve fosfor zehirlenmesine sebep olabilir.

Fosfor hangi besinlerde vardır?

Fosfor içeren besinlere bakıldığında, et, balık, yumurta, süt, maden suyu, meyve ve meyve suyu, mısır, pırasa gibi gıdalar sayılabilir.

Potasyum Nedir Hakkında Kısaca Bilgi

Potasyum, insan sağlığı için gerekli olup, hücrelerdeki asıl pozitif katyondur. Kasların çalışması, sinirlerin uyarılması, vücuttaki su dengesinin sağlanması için gereklidir. Özellikle kalp kaslarının düzenli çalışması için potasyum varlığı çok önemlidir.
Yetersiz potasyum vakalarında kişi sık sık bacak krampları ve kaslarda yorgunluk şikayetlerinde buluınur. İshal ve mide bulantısı akabinde gelişen kusmalar hayati tehlikeye sebep olabilir. Kalp atışlarında anormallikler, kan dolaşım bozuklukları, refleks kayıpları, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, nefes alma zorlukları, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler potasyum eksikliğinin diğer belirtileridir.

potasyum

Gün içinde bir insanın alması gereken potasyum miktarı 4,000 mg dır. Dengeli ve düzenli beslenen kişilerde potasyum eksikliğine rastlanılmaz.
Potasyum içeren besinler arasında sebzeler, et, meyve, işlemden geçmeyen hububat, lahana, pazı, brokoli, zeytin, balık, patates, muz, incir, kayısı, fındık, süt ve süt ürünleri, portakalı suyu, hurma, avakado sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.