Magnezyum

Magnezyum

Magnezyum, insan hayatı için son derece önemli olup, gün içinde ihtiyacı olan enerjinin karşılanması için gerekli olan minerallerden biridir. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan magnezyum, kalp kasılarının kasılma şiddetini önler. Aritmi ve kalp krizi riskine karşı önlem olarak kullanılan magnezyum, kalbin daha az enerji harcayarak oksijen kullanmasını sağlıyor.
Gün içinde bir insanın tüketmesi gereken magnezyum miktarı 300 mg dır. Fakat gebelik döneminde ve emzirme döneminde kadının ihtiyacı olan günlük magnezyum ihtiyacı 2 katına çıkmaktadır. Bunun dışında adet döneminde, devamlı ve düzenli egzersiz yapıldığında, yaş ilerlediğinde magnezyum ihtiyacı artar.
Magnezyum eksikliği durumunda, kas gerilmeleri, bacak krampları, dikkat eksikliği, sinirlilik, halsizlik, yorgunluk, ağrılı adet görme, migren, mide bulantısı, baş dönmesi, ellerde karıncalanma, kusma, kalp çarpıntısı gibi şikayetler belirir.

Magnezyum
Kişinin yaşının ilerlemesi ile birlikte magnezyum tüketiminde azalma, magnezyumun vücuttan atılımında artış gözlenmektedir. Hipertansiyon hastalığı, diyabet hastalığı daha az magnezyum alımına sebep olur. Bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ise vücuttan daha fazla magnezyum atılmasına sebep olur. 65 yaş üzeri olan kişilerin günlük magnezyum ihtiyacı 350 mg a kadar çıkıyor. Diyabetli hastaların, hipertansiyon hastalarının kalp çarpıntısı, el titremesi, yorgunluk gibi şikayetlerini gidermek için magnezyum takviyesi yapmaları gerekebilir.
Magnezyum içeren besinler arasında, badem, muz, kakao tozu, acakado, kabak çekirdeği, kepek, mısır, balık, tavuk, peynir, yumurta, patates, portakal sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.