A+
A-

İç sıkıntısı şikâyeti, tanım olarak net ifade edilemeyen sebepsiz endişe, üzüntü, keder, karamsarlık, korku gibi hislerin duyulması halidir. İç sıkıntısı, fiziki açından kişide kalp çarpıntısı, solunum hızlanması veya solunum yavaşlaması, astım nöbetlerine benzer nefes alıp verme nöbetleri, sindirim zorluğu, kramplar gibi şikâyetlere sebep olabilir. Kişide herhangi bir hastalık yoksa ruhsal sorunların akabinde veya birden gelişen korku ve heyecan durumlarından sonra iç sıkıntısı yaşanabilir. Bu tip vakalarda kimi zaman iç sıkıntısı dışında kalp ve akciğer gibi önemli diğer organlarda bir hastalık olabilir. Bu sebeple kesiş teşhis için elektrokardiyografi ve radyografi gibi tetkikler yapılmalı ve organik bir hastalık olup olmadığı tespit edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

İç Sıkıntısı
Fiziksel açında bir sağlık sorunu olmadığı tespit ediğinde, iç sıkıntısı için gerekli görüldüğü takdirde psikolojik destek alınarak tedavi yoluna gidilmelidir. Hayattan umudu olmayan insanların, sık sık psikolojik yıkımlar yaşayan insanların, önemli bir sınava hazırlanan öğrencilerin, uzun süre işsizlik ve geçim kaygısı yaşayan kişilerin ve daha birçok sorunla boğuşan kişilerin sürekli iç sıkıntısı şikâyeti ile yaşadıkları görülmüştür. Bu sebeple bazı psikolojik sorunlarından üstesinden gelerek iç sıkıntısına çözüm bulabilmek için uzman desteği faydalı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. hasan dedi ki:

    arkadaşlar önce s.a bu hastalığın çaresi yok bu bi gerçek ne kadar doktor ilaç bunlar hikaye yataktayken kafanızı hep bişeylerle meşgul edin örneğin kafanızda hayali kahraman oluturu onla sohbet edin gezin hatta uzaya gidin denıze gidin hayali vebi bakmışınız uykuya dalmışınız ve sabah yine dewam ediyor işte bu kötü okuldu işti erken kalkmaktı derken adam ice sıkılıyor ve bunalıyor ama bu illetin bir ay var bende kışın sonları oluyor sizi bilmıorum ama

  2. songül dedi ki:

    Arkadaşlar ben 1 yıldır çekiyorum yukardıkilerin hepsi var. ölüorum ailem bana inanmıor öleceğim kendimi intihar etmeğe kalkıştım engellediler bayılıorum ölüorum ailem yalan sanıorlar daha 10 yaşındayım çok küçüğüm yalvarırımki yardım edin ALLAH aşkına ALLAHINIZI seviorsanızsa ne olurr bir çare pskolağa giddim ama ailem hastalığımı yanlış anlatıyor bende utanıorum anlatmaya doktorda yalan yaptığımı sanıyor ilgilenmeyin diyor ölüyorum babam beni tımaraneye kadar yatırmayı düşünüyor yalan yaptığımı sandığı için inanmıor bi yardım abiler ablalarım….

  3. Ecenur dedi ki:

    mrb ben ece benim son 2 gündür içim öle bi sıkılıyo ki sanki içimde ki organlar çıkıcakmış gibi çok farklı nefes alıp verişim dengesizleşti ister istemez aklıma kötü düşünceler gele biliyo napmam lazım biri bana bu konuda yardımcı ola bilirmi şimdiden teşekür ederim….

Yandex.Metrica