Kekik

 

KEKİK

 

Kekik Hakkında Genel Bilgiler

Et, mangal, kebap kültürü gelişmiş olan ülkemizde Kekik vazgeçilmez baharatlarımızdan biridir. Mükemmel aromatik tadıyla et ve et yemeklerin lezzetine lezzet katmaktadır. Aynı zamanda da geçmişten günümüze uzanan oldukça şifalı yönleri vardır.

Kekiğin Yararları (Faydaları)

•Akciğer ve bronşlarımız Kekiğin özellikle faydalı olduğu organlardır. Göğsü yumuşatarak rahat soluk alıp vermemizi sağlar. Bronşite ve öksürüğe iyi gelir.

• Kekik Mide ağrılarına, mide üşütmelerine iyi gelir, aynı zamanda bağırsak fonksiyonlarını düzenler.

• Sinirleri yatıştırır Kekiğin sakinleştirici gücü oldukça yüksektir.                                                                                                                                                           • Kekik Adet kanamasını düzenleyip, adet zamanında görülen şiddetli ağrıları rahatlatır
• Ağızda bulunan yaralar için Kekik suyuyla gargara yaparsanız ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.
• Kekik Alkol bağımlısı olanların tedavisi içinde kullanılabilir.
•Zayıf, güçsüz, solgun çocuklar içinse Kekik banyosu uygulanabilir.

Kekik

 

Kekiğin Zararları

Hamile kişilerin düşüklere neden olabileceğinden dolayı kekik kullanmaması gerekmektedir. Troid bezinin işlevini arttırabileceğinden dolayı Kekik yağı Guatr hastaları tarafından kullanılmamalıdır. (Çayının böyle bir etkisi yoktur).

Kekiğin Kullanımı
1 tatlı kaşığı kadar Kekik bir su bardağı suda haşlanır ve ağzı kapatılarak 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakılır ve daha sonra süzülür. Günde 2 -3 defa taze demleyerek, aç ya da yemek aralarında soğutmadan ılık olarak içilir.

Kekik Banyosu hazırlanışı; 100 gr kadar kuru kekiği tülbent içerisine koyarak bağlayın,2 ya da 3 litre kadar soğuk suya konur, ısıtılır fakat kaynatılmaz. Üzeri kapatılıp 15 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Tülbentteki posasını iyice sıkıp hazırlanan kekikli suyu banyo suyumuza ilave ederiz. Su çok sıcak olmamalıdır ve banyo 15-20 dakikadan uzun sürmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.