Brokoli

 

Brokoli

 

Brokoli Hakkında Genel Bilgiler
Karnabahara benzetilen Brokoli’ye bazı yerlerde İtalyan karnabaharı yada karnabahar azmanı da denilmektedir ama maalesef ki ülkemizde çok tüketilmemektedir. Brokoli içerisinde barındırdığı maddeler ile insan sağlığı için çok yararlı bir bitkidir. A, E ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan bir bitkidir. İçerisinde havuca göre daha fazla Beta karoten bulunduğu için yiyerek yada suyunu içerek bolca tüketilmelidir.

Brokolinin Yararları (Faydaları)

 • Brokoli özellikle vücudu kansere karşı korumasıyla ön plandadır, Özellikle Akciğer, kolon ve bağırsak kanserine yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.                                                                                            •Brokoli içerisinde yüksek oranda A vitamini kaynağı olan beta karoten ve C, E vitamini bulunduğu için kalp rahatsızlığına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.
• Yüksek oranda Demir ve Folik asit içeren Brokoli kansızlıkla ilgili problem yaşayan kişiler içinde oldukça faydalı bir bitkidir.
• Brokoli lif bakımından zengin bir bitki olduğu için, bağırsakta oluşan ağır metaller ve safra asidinin fazlasının emilimini sağlayarak kolay ve hızlı bir biçimde vücuttan atılımını sağlamaktadır.
•Brokoli aynı zamanda toksin attırıcı ve bağırsak sistemini düzenleyici bir bitkidir.

Brokoli

Brokolinin Zararları

Brokoli vücudun iyot emiliminde azaltma yaratır. Haftada birkaç kez brokoli tüketen kişilerin iyotlu besin ya da iyotlu tuz alması gereklidir. Özelliklede içme sularında az iyot bulunan bölgelerde.

 

Brokolinin Kullanımı

Brokoli ister çiğ, istersek de pişirerek tüketilebilir. Çiğ ya da haşlanarak salatası yapılabilir, fakat haşlanılan suyuna geçen vitaminlerinin boşa gitmemesi için suyu içerek değerlendirebiliriz. Aynı zamanda yemeği ve çorbası da yapılmaktadır. Kalori bakımından çok düşük ve lifli yapıya sahip brokoliyi diyet yapanlar mönülerinden eksik etmemelidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.