Isırgan Otu

Isırgan otu ve Isırganotu Tohumu

Isırgan otu ve Tohumu Hakkında Genel Bilgiler

Isırgan otu ve tohumu şifalı bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. A ve C vitamini yönünden oldukça zengindir Isırgan otu ve tohumu. Isırgan otu ve tohumunda pankreas, mide, karaciğer, bağırsak ile safra kesesi salgısını uyarıcı sekterin isimli madde bulunmaktadır. Isırgan ve tohumundaki demir mineralleri alyuvarların yenilenmesini sağlayarak yeni dokuların oksijenini temin edicidir. Isırgan otunun kökü, yaprakları ve tohumu bitkisel tedavilerde kullanılır.

Isırgan otu ve Tohumu Yararları (Faydaları)

 • Isırgan otu ve tohumu Egzamaya ve bununla birlikte seyreden baş ağrılarına iyi gelir.
 • Böbrekler ile mesanenin taş oluşumuna engel olucudur Isırgan otu ve tohumu.
 • Kan ve dolaşım sistemindeki rahatsızlıkların giderilmesini sağlayan ısırgan otu ve tohumu kan yapımını da arttırmaktadır.
 • Isırgan otu ve tohumu idrar yolu rahatsızlıkları ile idrar yolu iltihaplarında tedavi edicidir.
 • Isırgan otu ve tohumu kabızlığa iyi gelir.
 • Soğuk algınlığına da iyi gelir ısırgan otu ve tohumu.
 • Vücutta ödem oluşumunu engeller ısırgan otu ve tohumu.
 • Midedeki problemlere, ülsere, mide kramplarına iyi gelir ısırgan otu ve tohumu.
 • Isırgan otu ve tohumu Alerjik olan hastalıklara da iyi gelir.
 • Romatizma rahatsızlığı ile gut rahatsızlığını da destekleyen tedavi amacıyla kullanılır ısırgan otu ve tohumu.

Isırgan Otu

Isırgan otu ve Tohumu Zararları

Isırgan otu ve tohumu kimi bünyelerde mide problemine neden olabilir.

Menepoz dönemindeki bayanlar östrojen hormonunu yavaşlatması nedeniyle Isırgan otu ve tohumunu kullanmamalıdır.

Aynı zamanda Hipoglisemi hastalığı olan kişilerin doktora başvurmadan Isırgan otu ve tohumunu kullanmaması gereklidir.

Kemoterapi – radyoterapi alan kişilerin Trombozit seviyesi düşük ise Isırgan otu ve tohumunu kullanmaması gerekir.

Isırgan otu ve Tohumu Kullanımı

UYARI: Isırgan Çayının kullanımında devamlı kullanılması önerilmemektedir.2 ya da 3 hafta kullandıktan sonra 10 günlük bir aranın verilmesi tavsiye edilir.

Isırgan otu çayının hazırlanışı; 2 çay kaşığı doğranmış ısırgan otunun yaprağı 1 su bardağı suda haşlanıp 5 dakika demlenir. Isırgan otu çayı her defasında yeni demlenmelidir.

Isırgan tohumu çayının hazırlanışı; Az miktarda ezilen 2 çay kaşığı ısırgan otu tohumu 1 su bardağı kaynamış suda haşlanıp 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilebilir.

Ballı ısırgan tohumunun hazırlanışı; öğütülen ısırgan otu tohumu ile balı karıştırarak hazırlanır. Isırgan otu tohumunun kullanım dozu 10 gramdan fazla olmamalıdır.

Isırgan kökü çayının hazırlanışı; 2 çay kaşığı doğranmış ısırgan otu kökü 1 su bardağı soğuk suyun içerisine konur ve 5 dakika süresince altı kısık olarak kaynatılır. Daha sonra 5 dakika demlenip süzülerek içilebilir.

Isırganın saç bakımı için hazırlanışı; Saçın dökülmesini durdurup, kepek oluşumunu önleyerek, saçınıza canlılıkla, parlak bir görünüm kazandırır. Saçınızı önce yıkayınız. Bir miktar ısırgan otunu kaynayan 3 su bardağı suyun içerisinde 5 dakika haşlayın. Soğumasını bekleyip süzün. Saçınızı bu hazırladığınız suyla yıkayın ve 30 dakika sonra saçlarınızı sadece su ile yıkayıp kurulayın. Bu suyu hazırlamak için taze veya kuru ısırgan kullanabilirsiniz. Isırganın köklerinden hazırlanan Isırgan Tentütü saçınızın sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kozmetik sanayinde ısırgan otu ve tohumu şampuanların içerisinde de kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ceyda dedi ki:

  ısırgan oyunu hem gözümdeki iltıhap için kulandım hemde saçımdakı kepek ve kalın kabuk için kullandım sonuç mukemmel yıllardır denemedıgımmm şampuan kalmamıştı fakat fayda etmemıştı şimdı kepegın zerresı yokkk :))))))))))) çok mutluyum

  1. Yahya dedi ki:

   Nasıl kullandin