Hem Bulaşıcı Hem Tedavisiz Bir Hastalık : Aids

Hem Bulaşıcı Hem Tedavisiz Bir Hastalık : Aids

AIDS Nedir?

AIDS hastalığı, aslında aynı veya benzer virüs sebebiyle oluşan hastalıklardaki belirtilerle aynı belirtileri göstermektedir. Kış aylarında yakalandığınız grip ile soğuk algınlığı hastalıkları farklı hastalıklar olmasına rağmen nasıl aynı belirtileri gösteriyorsa, AİDS hastalığı da benzeri virüsün sebep olduğu hastalıklarda aynı belirtileri gösterebilir.

Genel de kişi kendi kendine şikâyetlerine bir sebep bulamaz ve yapılan tahlillerde de bir süre belli bir sebebe rastlanılamayabilir. Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu (AIDS), kan yoluyla ve bilindiği gibi cinsel temas sırasında bulaşan HIV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. AIDS hastalığına yakalana bir kişinin bağışıklık sistemi tamamen çökmüş durumdadır. Vücut hastalıklara karşı savaşamaz ve grip, nezle gibi hastalıkları bile çok ağır şekilde atlatır.

Hem kadın hem de erkekte görülen hastalığın yaş sınırı bulunmaz. Hastalığın en kötü yanı ise bulaşıcı olmasıdır.

AIDS hastalığı öylesine sinsi seyreder ki yaklaşık 10-12 yıl boyunca kişi böyle bir hastalığa yakalandığını fark edemez. Zaten bu hastalığın herhangi bir belirtisi olmadığı için kan tahlili yapılmadığı sürece kişi AIDS olduğunu anlayamaz. En tehlike durum ise kişi böyle bir bulaşıcı hastalığa yakalandığını anlayana kadar bu hastalığı başka insanlara da bulaştırır.

AIDS Nasıl Bulaşır?

Bulaşıcı hastalıkların başında gelen ve hemen herkesin korkulu rüyası olan bu hastalığın üç çeşit bulaşma yolu bulunmaktadır.

* En çok bilinen bulaşma yolu cinsel temastır. Korunmasız bir cinsel birliktelik sonucu HIV virüsü sağlıklı kişiye bulaşır.

aids

*  HIV virüsü taşıyan bir kadın hamile kaldığında bu virüs bebeğine de bulaşır.

* HIV virüslü bir kişinin organ nakli ile ve kanına teması sonucu bulaşır.

AIDS Tedavi Edilebilir Mi?

Hemen her alanda yeni bir tedavi geliştiriliyor olsa da henüz AIDS için bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Hastalığı zor kılan tedavisiz olması ve bu hastalığa yakalanan kişinin ömür boyu bu hastalıkla kalmasıdır.

AIDS hastalığını hafifletmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı ilaçlar kullanılır ancak bunlarda tedavi amaçlı değildir ve oldukça maliyetli ilaçlardır.

AIDS Korunma Yolları

* Korunmasız cinsel ilişkilerden uzak durun.

* Hastane, kuaför gibi alanlarda kullanılan şırınga, ustura gibi aletlerin steril olmasını titizlikle isteyin.

Halk arasında yanlış bilinen bilgilerin aksine AIDS aynı tabaktan yemek yemekle, aynı bardaktan su içmekle, aynı odadaki havayı solumakla, sarılmakla, yanaktan öpüşmekle bulaşmaz.

AIDS hastalığından korunmak için herhangi bir koruyucu aşı bulunmamakta ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle önleminizi bu hastalığa yakalanmadan önce alın.

Hem Bulaşıcı Hem Tedavisiz Bir Hastalık : Aids

Gelişen tıp ve gelişen testler sayesinde AİDS hastası olan kişide görülen belli başlı bazı belirtiler şöyle gözlemlenmiştir:

 • Kişi bedenini yoracak hiçbir fiziksel aktivite yapmamasına rağmen kendini son derece yorgun ve bitkin hisseder.
 • Kişi zihin yorgunluğuna sebep olacak hiçbir çalışma yapmasa bile son derece dalgın ve konstrasyon eksikliği yaşar hale gelir.
 • Kişi hiçbir diyet veya zayıflamasına fayda edecek hiçbir spor aktivitesi yapmamasına rağmen iki ay bile olmadan mevcut kilosundan 10 kilo kadar kilo kaybı yaşamış olur.
 • Kişinin vücut salgı bezleri sebepsizce yüksek oranda çalışmaya başlar buda kişinin boğazında, boynunda, koltuk altında lenf bezlerinin kabarmasına sebep olabilir.
 • En ufak bir solunum yolu enfeksiyonu kapması ile uzun süren öksürük krizleri yaşayabilir.
 • Kişinin dilinin üzerinde ve ağzında beyaz lekeler oluşmaya başlayabilir.
 • Sık sık nefes darlığı çekmeye başlar.
 • Kişinin derisi sertleşmeye ve deri üzerinde morluklar oluşmaya başlar.

Virüslerin Kuluçka Süresi

Kuluçka süresi, herhangi bir bulaşıcı hastalığın virüsünün, bedene girdiği andan itibaren, hastalığın ortaya çıktığı süreye kadar geçen zaman olarak tanımlanır. Kuluçka süresini belirleyen bazı etkenler vardır. Örneğin, mikroorganizmanın türü, oranı, bulaştığı bölge, kuluçka süresini kısaltabilir veya uzatabilir.

Kızamıkçık hastalığına sebep olan bir virüsün kuluçka süresi 14 ila 21 gün iken, çiçek hastalığına sebep olan bir virüsün kuluçka süresi 7 ila 17 gün arasında değişir. Kuluçka süresinde kişi hastalığın etkilerini henüz yaşamadığı için, normal hayatına devam eder.

Kuluçka Süresi

İşine, okula hastalığın hiçbir belirtisi olmadan gidip gelebilir. Ancak kuluçka süresinde, kişi taşıdığı hastalığı çevresindeki kişilere de bulaştırabilir. Yani kuluçka süresi henüz hastalığın belirtilerin görülmediği ancak bulaşıcı yönün çalıştığı bir evredir. Bu tip vakalarda hasta iyileşmesinden ardında dahi mikrobu taşıyabilir ve etrafındaki kişilere bulaştırmaya devam edebilir. Örnek vermek gerekirse, boğaz difterisinde kişilerin ortalama % 10′unda hastalığı takip eden iki ay süresince bu tip durumlar görülmektedir. Bu tip bireylere portör taşıyıcı denir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. efe dedi ki:

  Arkadaşlar ben dun iliskiye girdim de simdi korkuyorm ilişkiye girdigim kadinin gozlernin alti mordu biraz we oksuruyodu baldirinda bir morluk wardi o morluk AIDS lekesimi acaba yada ben bu testi nerde yaptirabilirim

 2. can dedi ki:

  ilişkiden 1 hafta sonra isal oldum 3 4 hafta sürdü 5 hafta sonra kulak etrafında agrı oluştu sonra boynumun ön tarafında hafif şişlik oluştu 1.5.8.haftalardada elisa testi yaptırdım. 1.5.haftada dıçkıyla idrar testide yaptırdım bişey çıkmadı ama şişlikden dolayı korkuyorum neyapmalıyım? şişginligin başka bi sebebi olabilirmi? neyapmamı onerirsiniz çok korkuyorun hıv [aıds] olmama ihtimali varmı ?

 3. ahu dedi ki:

  Hayirli güner arkadaslar.
  Ben isvicre de sokakta ücudu yara bere icinde olan yasli bir adam görüyorum aralarda. Banada selam veriyor hep selamini aliyorum derken birgün durakladi bekledim birsey diyecek galiba zavalli kambur yarali bereli Adam diye. Kendisi basladi anlatmaya AIDS imis ve doktorlar 3 ay ömür bicmis o ise bir yili geckindir halen yasiyor. Lakin halen vücudu yara ber icinde ve halen yamuk kambur demek kamburlara hakaret olur o derece yamuk vücudu. Ayrica AIDS hastaliginin belirtilerinin baslangici ilkin grip hastaligi gibi oluyormus. Lakin arkadaslar bakin bizler müslüman bir ülkede yasiyoruz sizlere tavsiyem asla ve asla korunmasiz iliskiye girmeyin. Kendinizi düsünmüyorsaniz Temiz insanlarimiza ailenize cocugunuza gerekirse anneniz babaniza bulasabilecegini sizden düsünün. AIDS in bulasmasina gelince , Kan yoluyla, iliski yoluyla, ve vücudunuzun herhangi biryerinde acik yara varsa oraya karsidaki AIDS linin acik yarasiyla irtibat yoluyla geciyor. Benim arastirmlarim oldu cünkü dünya AIDS gününde yani 1Aralik ta dogdum o sebeple. Ayrica AIDS Hastalikli kisilerin resimlerine Internetten girerseniz görürsünüz ne tür yaralar aciyormus bu illet hastalik.
  Arkadaslar lütfen halkimizi ve kendinizi düsünerek asla korunmasiz kimsyle beraber olmayin. Benim düsüncemi bilmek isteyen varsa asla evlenmeden kimseyle birlikte olmayin …..

 4. musa dedi ki:

  Slm 4 gun oncekorumasiz iliski yasadim …agzimda kuruluk var ve kendimi halsiz hissediuorum… Biraz arastirdim aids i bende belirtileri var ..cok korkuyorum..simdi bunu yazaekznde cigerlerim agriyo… Yardim edin nolur bu kadar kisa surede bu belirtiler normal mi..? Yoksa psikolojik olarak kendimi oylemi hissediyorum…? Acil cevab verin nolur oldurcem yoksa kendimi

 5. rumuz dedi ki:

  iyi günler ben korumasız ilişkiye girdim ilişkiye girdiğim bayanlara sordum korunuyoruz dediler ve gayet de sağlıklı görünüyorlardı bendede herhangi bi şikayet filan yok kolumda bi uyuşma vardı hastanede kan testi istemişlerdi kan testinde herşey düzgün çıktı toplam 2 ay filan oldu ilişkiye gireli sizce bana aids bulaştımı

 6. devrim dedi ki:

  iyi günler şüpheli bir ilişkiye girdim ve 51,günde test yaptırdım sonuçlarım şöyle sizden yorum alabilirmiyim
  anti hcv 0,02
  hbs ag 0,08
  anti hbs <5
  hiv1hiv2 antikor : 0,14
  doktor negatif dedi
  10 günce ağız kuruluğu yaşadım ama yara beyaz leke ateş yok biraz sırtımda kaşıntılar var pisikolojim bozuldu.

 7. haktan dedi ki:

  Merhaba ben 2,5yıl önce şüpheli ilişki yaşadım test yaptırdım 90 .gün sonuç negatife çıktı daha sonra 6 aylık ve 12 aylık testler yaptım sonuç negatif rusyda çalışıyorum burda 2sefer kan tahlili yaptım temiz çıktı ama bende gece terlemesi halsizlik yorgunlukol sizce ben bu hastalığa yakalanmışmıyım lütfen cevap bern deliricem

 8. ahmet dedi ki:

  Arkadaslar Ben de yillar önce korunmasiz iliskiye girdim Ben de iltihabli akinti geldi Ben ciddiye almadim Ama Simdi saglik sorunu yasiyorum cok sīk hastalaniyorum nedeni AIDS olabilirmi cünkü internette oluyordum belirtilerini korkuyorum ya bu arada evlendim cocuklarim var onlar icinde cok endise ediyorum bana yardimci olursaniz cok sevinirim

 9. erhan dedi ki:

  MRB ÖNCELİKLE HERKESE GEÇMİŞ OLSUNNN…
  NET VE ACIK BİR CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM…

  BEN BUNDAN TAM 80 GÜN ÖNCE ŞÜPELİ BİR İLİŞKİ YAŞADIM..
  20. GÜN PCR TESTİ İLE P24 TESTİ YAPTIRDIM ÇOK ŞÜKÜR NEGATİF..
  72 GÜN ELİSA TESTİ YAPTIRDIM ÇOK ŞÜKÜR ODA NEGATİF…
  AMA ARKADAŞLAR BU KORKU İLK İÇİME DÜŞTÜ GÜNDEN TAKİ BUGUNE KADAR ÇOK BÜYÜK KORKU VE STRES YAŞADIM… BU KORKU İLK İLİŞKİYE GİRDİGİM GÜN DÜŞTÜ VE OGUNDEN TAKİ BU YANA KADAR İSALİMM GECMEDİM DAHİLİYECE VE GASTROLOJİCİ KALMADII HEPSİ STRESTEN DİYORRR BANA YAPMAM GEREKEN BİRŞEY VARMI SÖYLERMİSİNİZ

 10. halil dedi ki:

  S a Ben Halil Almanyada yasiyorum benimde midemde tümör oldugunu doktorlardan ögrendim ama iyi huylu oldugunu söylediler yil 2007 de ameliyat tan sonra Allah a cok sükür hic bir seyim kalmadi 6 ay veya 7,8 ay da bir endeskopi yani hortumla kontrol ediyorlar temiz cikiyor Allah ima cok sükürler olsun .Allah cümle küllarina sifasini versin Insaallah.

 11. ersin dedi ki:

  merhabalar ben yaklaşık üç buçuk yıl önce iki kez yabancı uyruklu bir kadınla ilişki yaşadım. ama sağlıksal hiç bir sorun yaşamadım. sadece ağzımda yaralar çıkıyor. oda ilişkiden daha öncesinden gelen bir rahatsızlık. ilişkiden 3 ay sonra evlendim ve iki çocuğum var. şayet hıv virüsü taşıyor olsaydım çocuklara bulaşma riski varmıydı ve bu virüs çocuklarda doğum esnasında tesbit edilmiş olurmuydu.

 12. mehmet dedi ki:

  merhaba 2 gün önce prezervatifle ilişkiye girdim kadın prezervatifi çıkarırken dış yüzeyi penisime değdi vücut sıvısı penis ucuna değmesi bana hiv bulaştırır mı ? test yaptırsam 3 4 gün sonra bulaşıp bulaşmadığını öğrenebilirmiyim ?

 13. enes dedi ki:

  mehaba arkadaslar ben turkum ama 4 ay once ingiltereyegeldim ingiltereye gelmeden once marmariste calisiyordum belki bilirsiniz cok kisiyle ilskiye girdim ama condom kulandim sanirim sarhosken kacirdiklarim olumus pazartesi gunu test randovum var o mantrmis flan filan bende hic biri yok ama bilmiyorum kimsede bilemez icinde ne olduhunu ama ben sahdece histeyorum ve korkum gittikce buyor allhin izniyle tstim iyi olur ve dusuncelirimden kurtulurum allh hepinize sahlikversin

 14. osman dedi ki:

  bu arada bende şuanda hiçbir sorun yok çok sağlamım ama içim içime sığmıyor şüphelerimden dolayı yardımınızdan dolayı şimdiden teşekkürler

 15. osman dedi ki:

  Ahmet abi ben buradan size birşey sormak istiyorum ben 4 ay önce 1 bayanla ilişkiye girdim korunmasız ama ilişkiye girmeden önce ben sordum hastalık varmı diye yok dedi ve ilişkiden 2 gün sonra benim penisimin ucu çok kötü ağrıyordu ve intihap çıkıyordu içinden küçük idrarımı yaparken çok zorlanıyordum acıyordu ve 1 hafta sonra geçti.ben şuanda çok korkuyorum 4 ay geçmesine rağmen doktora gitmeye de çekiniyorum doktorlar aileme söylerler dye lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar

 16. onur dedi ki:

  Merhabalar ben bakirkoyde bir geneleve gittim bayanla korunmasiz cinsel iliskiye girdim ortalama 2 sene falan gecti uzerinden hala supheleniyorum yokmu beni bir aydinlatacak arkadaslar gecen gun kizilaya kan verecektim sevabina kapisindan döndum korkudan yardim plszszs

 17. seran dedi ki:

  merhaba ben serhat bende yeni öğremdin bu hastalığı bende olduğumu ama korkum var nasıl tedavisi var bundan 4 ay önce kan verdim kızılaya kızılayda ki doktor bey beni aradı en yakım kızılay merkezine gitmelisn dedi bende korktum ama hiç aklıma bile gelmezdi ben şimdi ne yapacan ve çok korkuyorum ailem arkadaşlarımdan nasıl söyleyecen bu durunu bunun tedasi yokmu varsa ne yapmalıyız sizden bunun içim yardım istiyorum benim yüzünden kimse zarar görmesin kim olursa olsun istemen ama bende mantar gidi değil sadece ateş ve halsizlik niğdende ağrı değil sadece acı bulantın vardı niğden hala öyle ne yapmalyım sizce

 18. yakut dedi ki:

  merhaba şüpheli ilişkiden sonra ki ilişki bi hayat kadını ile değil kaç yıllık kız arkadşımla boynumda lenf bezi büyüdü faranjit oldum ama ne zaman bunları kafama takdıktan sonra gittim ilişkiden 1 ay sonra anti hiv testi oldum ve doktor hiv testinin bile gereksiz olduğunu söyleyerek bana güven dedi senin birşeyin yok kafana takarsan daha kötü şeyler olur bana test yaptı ve sonuç negatif ve bana test yaptırmıcaksın bi daha dedi ama 90 gün sonra bi daha yaptırcam bakalım çok fazla abartmaya gerek yok pozitifsekde öyledir hayat değilmi sanki bi intihara bakar zaten ölüp gideceğiz haa öyle ha böyle artık takmayın yoksa delirirsiniz söylim pozitif arkadaşlarada söylim yaşamak isteyen yaşar bu yalan dünyada yaşamak istemeyende yaşamaz hangimiz negatif pozitif farketmez sonuçta ölücez ve herşeyin anlamsız olduğunu anlıcaz çok şükür artık akıllandım ve namaza başladım iyikide böyle bi şüphe başıma geldi bu dünya yalan dünya takmayın iyi günler

 19. gül dedi ki:

  Arkadaşlar görüyorum ki kısa süreli sığ, habis hazların sonu pek elemli oluyor. Bir tek aids değil, hepatit vb. bir çok tehlikeli hastalık var cinsel yolla bulaşan. Allah koymuş kuralını NİKAH. İnsan için NİKAH, tek eşlilik. Sen evinde ki eşini bırak heva ve hevesin uğruna haramlara git, sonra kuru yanında yaşta yanıyor; karısına ve hatta doğmamış yavrusuna bulaştırıyor bu tedavisi olmayan ve sonu en ızdıraplı şekilde ölüm olan hastalığı. Değer mi?

 20. mehmet dedi ki:

  Ne olur yardım edin be 16 mayıs 2012 de korunmasız ilşkiye grdm ve ogündür bu gundür her ay sonu eliza testi yaptırıyorum negatif ve en son 65. gün yaptrdm yine negatif ama yaklaşık 50 gün önce de yirmilik diş çektrdim sadece boyun lenf bezimde 1 cmden küçük birkaçtane büyüme olduğu çıktı şu an piskolojm bozuldu ve nerdeyse intihar edecem ne olur bana yardım edin yani kesin sonucu 90. gündede azda olsa vermezmi lütfen yardım EDİN.

 21. hasan dedi ki:

  Merhabalar 5 ay kadar önce şüpheli ilişkim oldu prezervatif kullandım fakat prezervatif kullanmadan önce eskort bayan bana oral sex yaptı. yaklaşık 2- 3 aydır geçmeyen boğaz ağrım var boğazımda kızarıklıklar görüyorum yutkunmada zorluk çekiyorum. doktora gitmeye korkuyorum hastalığa yakalanmış olma ihtimali nedir kime danışabilirim lütfen yardımcı olun şimdiden yardımınız için teşekürler

 22. bilgilendirme dedi ki:

  HIV ve AIDS birbirinden farkli seylerdir. Kimse Hiv olmadan Aids olamaz. AIDS hastaligin son evresidir ve normalde bir kisinin cinsel iliskide HIV kaptiktan sonra hastaligin AIDS’e cevirmesi 10 yil kadar suruyor.. Bu zamanda bir takim belirtiler gorulebilir ancak bazen kendini farkettirmiyor bu yuzden teste mutlak ihtiyac duyuluyor. AIDS li bir hastanin ise 5 yil kadar bir omru bulunuyor. yani toplamda 15 yillik bir omur tabi bu hic bir ilac kullanmadan.

  Gunumuz teknolojisi ile HIV nin AIDS e cevirmesi artik cok yavaslatildi, hatta durduruldu diyebiliriz. Dunya uzerinde bir cok insan HIV mikrobuyla ilaclarini duzenli kullanmak sarti ile yaklasik 40 yil AIDS e cevirmeden yasayabiliyor. AIDS’e cevirse bile en azindan 10-15 yil daha yasayabiliyor.. Yani 20 yasinda HIV bulasmis bir insan yaklasik 70 yasina kadar ( bir insanin dunya geneli ortalama yasam suresi 68) yani normal bir insan kadar yasayabiliyorlar.

  HIV mikrobu giderek artiyor , ama ilerleyen teknoloji ve hastaliga karsi ilac ve ihtiyac talebide arttigi icin. Hastaliga care bazinda alinan onlemler ve yeni ilaclarda topluma kazandirilmaya son surat ile devam ediyor. Yani artik pekde korkulacak birsey kalmadi diyebiliriz ( en azindan HIV bir olum sebebi olmaktan cikti)

  HIV nin bir kac donemi vardir ben buraya ilk doneminin belirtilerini yazacagim:

  HIV kaptikatan 2 hafta ile 6 hafta arasinda eger asagidaki belirtileri kendinizde fark ettiyseniz mutlak suretle test ettirmeniz gereklidir.

  BELIRTILER:

  – Burun akintisi
  – siddetli bogaz kurulugu , bogazda akinti ve siddetli oksuruk
  – Yutkunma zorlugu bogazda agri
  – Agiz icinde yanma
  – Solunum zorlugu , Akciger efeksiyonlari
  – Yuksek ates
  – Gece Terlemeleri
  – Kas ve eklem agrilari
  – Vucutta kizarikliklar, genelde gogus , karin , kol ve bacak bolgelerinde ( bazen farkedilmeyebilir)
  – Kuru cilt
  -Asiri derecede yorgunluk
  -Bas agrisi ve depresyon
  -Kusma hissi

  Eger bu belirtilerden biri veya birkaci ile karsilastiysaniz , kesinlikle panik yapmayin.. Cunki bu belirtiler bir cok farkli hastalikta zaten kendini gosteren belirtilerdir.. Kesinlikle HIV oldugunuz anlamina gelmez ancak olmadiginiz anlaminada gelmez.

  Bu yuzden kesin sonucu alabilmeniz icin SON cinsel iliskiden yaklasik 2 ay sonra veya 3 ay sonra HIV testinizi yaptirin. Ve bu surecte kesinlikle baska iliskiye girmeyin! cunku 3 ay sonraki test ancak 3 ay onceki iliskinin sonucunu verir. Yani iliskiden 10 gun sonra test yaptirirsaniz.. 10 gun onceki iliskinin sonucunu vermez.

  KESINLIKLE PREZARFATIF KULLANIN, YIRTILMA OLASILIGINA KARSI SAGLAM VE PAHALI PREZARFATIFLER KULLANIN. CUNKI BU HASTALIGIN FATURASI SIZIN HAYAT BOYU KULLANDIGINIZ PREZARFATIFLERDEN BIN MISLI FAZLADIR..

  Hepinize saglikli ve sihhatli yasamlar dilerim.

 23. anti dedi ki:

  arkadaşlar ben bundan bi hafta önce devlet koruması altında olan bı genel evine gittim korumasız ilşkıye girdim ve aradan 4 5 gün geçti abdesti aldığım zaman idrar yolunda bi ağrı ve sonlara doğrubi bi iki damla kan geliyor sizce bu normal mi doktora gittim idrar yolunda ilnthap tutmuş dedi doktora güveneyım mı yoksa başka başka doktorlara gideyim mi yardımcı olursanız sevinirim,

 24. özgür dedi ki:

  Merhaba ben 2 bucuk hafta önce hayat kadınıyla birliktelik yasadım fakat ilk olarak korunmasız oral daha sonra korunarak vajinal ilişkim oldu.Prezervatif mi patladı yada herhangi birşeymi oldu bilmiyorum İlişkiden 2 gün sonra durduk yere halsizleştim ateşim çıktı başım çok fena ağrımaya başladı ateşim var gibi hissediyorum ama ateşim olmadığını söylüyor etrafımdakiler yüzüm falan ateş içersinde.Bunlardan 1 hafta sonra faranjit oldum ve dilimde beyaz beyaz şeyler var pamukçuk sanırım şu pamukcugun çıkması ve olanlar hiv in belirtilerimi yardımcı olursanınz sevinirim…

 25. mehmet dedi ki:

  merhabalar ben bundan 1 ay önce gece kulübünde korunmasız ilişkiye girmiştim. ve dün tahlil yaptım ; tahlil sonucu hiv 0.472 COI NEGATİF… VE ÇALIŞILDIGI MAKİNA 2010 ELECSYS.. bana yardımcı olurmusunuz acaba bu degerler neyı gösteriyor. 90 gün sonra yapacagım tahlilde pozitif çıkma yüzdesi ne. ve ne yapmam gerekiyor.. şimdiden teşekkürler.

 26. guaresma dedi ki:

  arkadaslar benim dilim beyaz ve en uç noktada beyaz noktalar var, yarin doktora telefon açip randevu alacagimda çok korkuyorum bundan 2ay once iliskiye girdim ve çok korkuyorum aids’in ilk belirtisi varmidir ? varsa lutfen yardimci olursaniz çok sevinirim