Göz Kapağı Estetiği Hakkında Genel Bilgiler

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Genel Bilgiler

Gözler insan duygularını en iyi şekilde ifade eden organların başında gelir. Sevinçler, üzüntüler, mutsuzluklar gibi bir sürü duyguyu göz ile belli ederiz. Göz sadece görme işlemini oluşturan yapıdan meydana gelmemektedir. Aynı zamanda göz kapağı da göz bölgesinin en önemli bileşenlerinden birisidir. Göz kapaklarının amacı olası bir durumda gözü dış etkene karşı korumaktır. Gözün darbe almasını belli bir oranda azaltır. Bunun yanında göz kapakları önemli bir estetik unsurudur. Özellikle yüz estetiği açısından son derece dikkat çeken bir noktadır. Düşük göz kapakları yorgunluk ya da yaşlılık görünümünü de beraberinde getirir.

Göz Kapağı Estetiği Neden Gerekir?

Genel anlamda duygularını oldukça yoğun yaşayan insanların göz çevresinde belli deformasyonlar görülmektedir. Kırışıklıklar başta olmak üzere göz kapaklarında bulunan kasların sürekli gerilip gevşemesi durumundan kaynaklı göz kapağı kaslarında sorunlar oluşur. Artık eskisi gibi göz kapağını kuvvetle kaldıramayan kaslar göz kapağında sarkmaya neden olur. Aynı zamanda yüzde oluşan kaz ayakları dediğimiz derin çizgilerde göz kapağında sarkmaya neden olan etkenlerin başında gelir. Göz kapağı sarkması sadece üst göz kapağında oluşmaz. Alt göz kapağında da deformasyonlar görülebilir. Burada oluşan sarkmalarda göz altı torbaları oluşabilir. Bazen de bu durum doğuştan meydana gelir. Bazı bebeklerde doğduklar ı anda göz kapağı sarkması görülür. Böyle durumlarda bebeğin kör olması söz konusudur. O nedenle bebek hemen ameliyata alınır. Çocukluk dönemine doğru oluşan göz kapağı sarkmalarında ise çocuk okula başlama yaşına gelmeden önce ameliyat edilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı öncelikle doğuştan olmaması durumunda otuz beş ve yetmiş yaş arası kişilere uygulanır. Göz kapağı estetiği ameliyatı çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Göz kapağı estetiği ameliyatı sırasında gerekirse sarkan elastikiyetini kaybetmiş deri çıkartılır ve göz kapağını kaldıran kas uzunluğunda kısaltılma yapılır. Ameliyat öncesinde muhakkak hastaya göz sağlığı taraması yapılır. Özelliklede göz tansiyonu olan hastalar için özel olarak düşünülür. Bunun yanında şeker, tansiyon ve kolesterol gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerde sağlık taramasına tabi olur. Aynı zamanda hastanın göz çevresinde bulunan yağ tabakanın miktarı dokusu da ameliyat sırasında göz önünde bulundurulur ve işlem buna göre yapılır. Göz kapağı estetiği ameliyatı hastanın durumuna göre bir ve üç saat arasında gerçekleşmektedir. Göz kapağı estetiği ameliyatı lokal veya genel anestezi şeklinde uygulanır. Her iki uygulamada da hasta kesinlikle acı hissetmemektedir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yaşam Nasıldır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında anestezinin etkisi geçince bazı ağrılar meydana gelebilir. Fakat bu ağrılar uygun ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Gözlerin göz kapağı estetiği ameliyatından sonra kesinlikle ovuşturulmaması gerekmektedir. Gözlerin çevresinde ameliyat sonrasında şişlikler veya ufak çaplı ödemler görülmektedir. Bu şişlikler soğuk kompres uygulanarak kontrol altına alınmaktadır. Şişliklerin ve morarmanın belli bir dönem görülmesi olağandır. Hastalar telaş etmemelidir. Gözlerde kanlanmalar mevcut olacaktır. Bu dönemde özellikle gözlerin enfeksiyon kapmamasına dikkat edilmelidir. Hekimler tarafından uygun zamanlarda gerekli pansumanlar yapılmaktadır. İlk zamanlarda özelliklede göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında dört beş gün kadar gözler yorulmamalıdır. Kitap ve gazete okumakta kaçınılmalıdır. Bu zaman zarfında hemen iş hayatına dönmek söz konusu değildir. Ortalama iki hafta kadar sonra hastalar tamamen iyileşebilmektedir. Bir kere göz kapağı estetiği ameliyatı olmak bir daha olunmayacağı anlamına gelmez. Göz kapağı estetiği ameliyatını tekrar yaşamak istemeyen hastalar göz kapaklarına ve genel sağlıklarına özen göstermelilerdir. Bu sayede uzun yıllar göz kapaklarında estetiğe ihtiyaç duymadan rahatlıkla yaşayabilirler.
Göz Kapağı Estetiği Hakkında Genel Bilgiler

BAŞKA BİR KAYNAK:

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Genel Bilgiler

Yaşınızın ilerlemesiyle, yerçekimi etkisinin devreye girmesiyle zaman içinde göz kapaklarınızdaki derinin gevşediğini ve sarkmaya başladığını görebilirsiniz. Bunun yanında gözaltlarınızdaki yağ dokularının gevşemesiyle de gözaltı torbalarınız ortaya çıkabilir. Buda sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve daha yorgun bir yüz ifadesine büründürür. Aslında doğanın kanunu olan bu gözaltı torbaları, göz kapağı deformeleri son derece normal işleyen bir sürecin parçası, ancak yinede özellikle bayanlar bu yaşlanma belirtileri olan göz kapaklarının sarkması, göz torbalarının oluşması gibi etkenlerden psikolojik olarak çok rahatsız olabiliyorlar.  Estetik cerrahinin en çok başarılı olduğu estetik ameliyatlardan biri olan göz kapağı estetiği işte bu noktada devreye giriyor. Neyse ki artık estetik cerrahi her geçen gün ilerliyor, gelişiyor ve artık son derece memnuniyet verici estetik ameliyatlar yapılarak, yaşlanma belirtileri törpülenebiliyor, yaşlanma dönemleri geciktirilebiliyor.Göz Kapağı Estetiği Hakkında Genel Bilgiler

Kimler göz kapağı estetiği olabilir?

Genelde 40 yaş üzeri kadın ve erkeklerin talep ettiği göz kapağı estetik ameliyatı ve gözaltı torbalarının alınması uygulamaları yapılmaktadır.

Göz kapağı ameliyatında hangi tür anestezi kullanılıyor?

Genel itibariyle sınırlı uyuşturma ile yapılan göz kapağı estetiği, hastanın ek olarak istediği baksa estetik uygulamalar var ise ve doktoru bunları onaylıyorsa genel anestezide uygulanabilir.

Göz kapağı ameliyatı ne kadar sürer?

Estetik göz kapağı ameliyatı, normal şartlarda 1 ila 2 saat arası sürer ve ameliyat sonrası aynı gün evinize dönebilirsiniz.

Estetik göz kapağı ameliyatında iz kalıyor mu?

Göz kapağı estetik ameliyatında, fazlalık olan deri ve yap dokusu çıkarılıyor ve estetik dikiş atılıyor. Bu estetik dikişler sayesinde fark edilebilir bir kalmıyor. Ayrıca ameliyat izinin olacağı yer, göz kapağınızın kıvrım kısmına ayarlandığı için fark edilmesi pek mümkün olmayacaktır.

Ameliyat sonrasında ne gibi durumlar yaşarım?

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasında, gözleriniz etrafında morluklar ve şişlikler olacaktır. Bu normal bir durumdur. İlk bir hafta hafifi bulanık görmeler, gözyaşı artışı, ışıktan rahatsız olma halleri, en erken 3 gün sonra işinize dönebilirsiniz ancak mümkünse 1 hafta evde dinlenmeniz daha faydalı olacaktır. Zira dikişlerinizde 3 ila 5 gün arasında sonra alınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.