Gece Körlüğü

Gece Körlüğü Nedir Ne Demektir Hakkında Kısaca Bilgi

Gece körlüğü, loş ışıkların olduğu mekanlarda, akşam ve gece saatlerinde yani güneş ışığının olmadığı yerlerde az görme veya görememe olayıdır. Gece körlüğüne halk arasında tavuk karası da denir. Gece körlüğünün altında yatan sebep genetik etkenler olduğu kadar doğum esnasında yaşanan sorunlara bağlı olarak da gelişebilir.

Gece körlüğü yaşayan kişi, akşam karanlığı çöktüğünde ışığın az olduğu yerlerde görme yetisini kullanamaz. 4-5 katta oturan kişi gece körlüğü yaşıyorsa, akşamları balkondan aşağıya baktığında cisimleri seçemez, göremez. Bu sebeple gece körlüğü olan kişilerin yüksek demirli balkonları olan evlerde oturması gerekir. Kimyasal maddelerin olduğu şişelerin kapakları asla açık bırakılmamalı, kişiler yüksek yerlerde yürümemeli, merdivenlerden korkuluklara tutunarak inmelidir.

gece korlugu

Gece Körlüğünün Nedenleri Nelerdir

Gece körlüğü genetik etkenlere bağlı gelişebilir. Doğum esnasında yaşanan sorunlardan kaynaklanarak gelişen gece körlüğü olabilir. Katarakt, miyop gibi göz hastalıklarının yüzünden gece körlüğü gelişebilir. Bazı ilaçların yan etkileri ve A vitamini eksikliği gece körlüğüne sebep olabilir.

Gece Körlüğü Tedvisi Var mıdır? Gece Körlüğü Tedavi Edilebilir mi?

Gece körlüğünün tedavisi için, hastalığın hikayesinin bilinmesi gerekir. Sonradan gelişen gece körlükleri tedavi edilebilirken, doğuştan olan gece körlükleri tedavi edilememektedir. Gece körlüğü tedavisi için öncelikle teşhis amaçlı ve hastalığın evresini belirlemek için bazı testler yapılması gerekir. Renkli görme testi, göz bebeği ışığa tepki testi, refraksiyon, retinal test,elektroretinogram gibi testler yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. izzet dedi ki:

  Gecekorlugu icin bir igneden bahsediliyor yorum kisminda sevim hnm bahsetti bu igne ne icindir gece korlugunun tedavisimi yoksa ilerlemesinimi engelliyor ve ignenin adi nedir acaba ben 35 yasinda 12 yaslarda gecekorlugu ve gorus mesafe bozuklugu vardir bu ionuda bilgi verirmisiniz bu ignenin ne kadar faydasi olabilir ve ya baska tedavi yontemi yada ilaci varmidir ?

 2. ömer dedi ki:

  Benim gece görme problemim var güneşli havada yürürken gözlerimi acamıyorum sağ ve sol tarafımdaki biri olup olmadığını hissedemiyorum renk körlüğüm var ve aşırı bulanık görüyorum 4 metre uzaktaki kisi ve yazı pkuyamıyorum bu rahatsızlıgımìn bi çaresi varmı tedavisi varmı yardımcı olursanız sevinirim simdiden tesekkürler

 3. Sevim Ç. dedi ki:

  Bu hastalik devamli olarak ilerler caresi a vitamini

 4. Sevim dedi ki:

  Babamda 40′ li yaslardan sonra gelisti maalesef tedavisi olmadigi soylendi ama bu hastaligin. Ilerlememesi icin …. ignelerinin yapilmasi cok onemli lutfen ihmal etmeyin babam igneden korktugu icin yaptirmamis simdi bir ozurlu ve kisiye bagimli cok uzucu ama kendi basina hic bir sey yapamiyor bu sekilde yasamak oyle zor ki tedbirli olmak en iyisi gece koru olanlara ozellikle genc hastalara …. ignesini oneriyorum