Dismenore Ağrılı Adet Görme

Tıp alanında “dismenore” adı ile bilinen ağrılı adet görme şikâyetleri, birçok kadın ve genç kızı rahatsız eden bir durumdur. Çoğu kadın hastalıkları arasında en çok şikâyet edilen konulardan biri dismenore, her ay tekrar eden bir rahatsızlık olduğu için, kadının sosyo ekonomik kayıplara uğramasına sebep olur. Yapılan araştırmalar, çalışan dismenore sebebiyle çalışan kadınların çalışma saatlerinde verimliliğin düştüğü, öğrenci olan genç kızların ise derslere girememe konusunda sorunlar yaşadığını göstermiştir.

Dismenore ağrısının yani adet ağrılarının en şiddetli hissedildiği bölgeler, kasılar, üst bacaklar ve bel bölgesidir. Dismenore, şiddetli adet ağrısının yanında, mide bulantısı, ishal veya kabızlık, gaz sancısı, gaz sancısına bağlı karın bölgesinde şişlik, aşırı sinirlilik, ateş basması, duygu yoğunluğuna bağlı yersiz ağlama krizleri gibi şikâyetlere sebep olabilir. Dismenore, adet ağrısı, adet başlamadan ortalama bir gün önce hafifi ve ara ara gelen ağrılarla belirti verirken, adetten birkaç sat önce veya adet kanamsının başlaması ile şiddetli halde görülebilir. dismenore, âdetin başlaması ile ilk 12 saat veya ilk 24 saat boyunca şiddetli seyredebilir ve zamanla azalarak, adet kanamasının 2. veya 3. günü yok olur.

dismenore

Dismenore, iki farklı şekilde ortaya çıkar. Birincisi ilk âdetin başlamasından 6-12 ay sonra meydana gelir ve buna “primer dismenore” adı verilir. İkincisi de ilk senelerindeki adetlerin normal olmasına rağmen, ilerleyen yıllarda ağrılı olması haline de “sekonder dismenore” diye tabir edilen türüdür. Primer dismenore çoğunlukla 20 yaş öncesinde görülür ve herhangi bir hastalıkla alakası olmadan, bilinmeyen bir sebeple meydana gelir.

Primer dismenorenin yumurtlamanın olduğu adetlerde görülmesi, diğer bir ifade ile yumurtlamanın olduğu anlamına gelir. Şayet, dismenore, ilk adet görmenin akabinde başlamışsa, bu herhangi bir hastalık yüzünden olabilir bu sebeple araştırılması gerekir. Çoğunlukla 20 yaşından sonra meydana gelen, sekonder dismenorede ise ağrı oluşumuna sebep olan bir hastalık olabilir. Endometriosis, genital organ iltihapları, tümörler, adetlerin ağrılı oluşuna sebep olabilir. Bu tür hastalıkların tedavi edilmesi ile ağrılı adet görme sona erecektir. Bu noktada asıl sorun primer dismenore vakalarıdır. Çünkü sebebi kesin olarak bilinmez. Ancak son yıllarda yapılan bazı araştırmalar primer dismenorede “Prostaglandin” isimli hormon fazlalığının sebep olduğunu düşündürmektedir.

Günümüzde primer dismenore tedavisi için, prostaglandin hormon yapımını azaltan bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Dismenore vakalarının % 82 si, 15-20 yaş aralığında yaşandığı görülmektedir. 20 yaşından sonra ise zamanla azalmaktadır. Dismenore, hiç doğum yapmayan kadınlarda daha çok görülmektedir. Doğumdan sonra dismenore de azalma görülür. Ayrıca kilolu kadınlarda, zayıf kadınlara nazaran ağrılı adet görme daha sık rastlanılır. Spor yapmayanlar, spor yapanlara göre daha çok dismenore şikâyetinde bulunurlar. Sigara tüketiminin artışı ile dismenore şikâyetlerinin de arttığı görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.