Böbrek Ağrısı

İnsan vücudunda bir nevi filtre görevi gören böbrekler, sağda ve solda olmak üzere bel bölgesi seviyesinde, karnın arka kısmında yer alan hayati organlardandır. Ortalama 10 cm boyunda, 150 gram ağırlığındaki böbrekler, vücudun kendi kendine ürettiği veya dışarıdan vücuda sızan bazı zararlı ve yabancı maddeler, süzerek bedenden uzaklaşmasını sağlar. Faydaları bununla sınırlı kalmayan böbrekler, vücudun şeker ve hormon dengesini sağlar, kandaki asit-baz ile elektrolit dengesinin kurulmasını sağlar.

Böbreklerin görevlerini yerine getirememesi halinde, kişinin hayati tehlikesi söz konusu olur. Böyle durumlarda, kişiye diyaliz tedavisi veya böbrek nakli ihtimalleri söz konusu olabilir. Kişi bu evrelere gelene kadar, böbrekler çeşitli sağlık sorunları ile tehlike sinyalleri vermeye başlar. En tipik belirtisi şiddetli böbrek ağrısı olup, başka organlarda da ağrı meydana gelebilir.

Böbrek Ağrıları Nerede Başlar?

Böbrek ağrılarını kişi çoğunlukla bel hizasında, karnın arka tarafına doğru hisseder. Böbrek ağrısı çok şiddetli olabildiği gibi bazen hafif sancılar şeklinde de olabilir ve kimi zamanlar kasıklarda da ağrıya sebep olabilir.

Böbrek Ağrısı tedavisi

Böbrek Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Böbrek ağrılarının tek bir sebebi yoktur. Birden fazla neden böbrek ağrısına sebep olabilir. Bunlardan bazılarına değinmek gerekirse;

Böbrek taşları:

Böbrek taşları, böbrek ağrısı yapan en tipik etkenlerden biridir. Böbrek taşları, vücut içinde bir takım maddelerin böbreklere veya idrar yollarına yerleşmesi ile oluşmaktadır. Böbrek taşının oluşması ile birlikte böbreklerde şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Kişinin ateşi yükselir, midesi bulanır ve kusma eğilimi gösterir. Ağrının en şiddetli olduğu yer kaburganın alt kısmıdır.

İdrar yolları hastalıkları:

İdrar yollarında meydana gelebilecek herhangi bir iltihap, taş, ur, kan pıhtılaşması böbrek ağrısına sebep olabilir.

Böbrek apsesi (böbrek ara dokusunun irinli iltihabı):

Böbrek apsesi hastalığı akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki tipte de de hastanın ateşi yükselir, midesi bulanır ve kusar. Sırtında ve belinde ağrılar meydana gelir. Son derece ciddi bir tehlike oluşturur ve teşhis edilip tedavi edilmesi, böbreklerin alınması riskini ortadan kaldırmada son dere etkilidir.

Böbrek büyümesi(hidronefroz):

Böbrek boşluğunda idrarın birikmesi ile böbrek şişmeye ve büyümeye başlar. Akabinde kişi bel ağrısı ile birlikte böbrek ağrıları çeker.

Böbrek Sağlığı İçin Neler Yapılabilir?

Böbreklerin sağlıklı çalışması için en önemli detay bol su içmektir. Böbrekleri asla susuz bırakmamalı ve günde ortalama 2 litre su içilmelidir. Ayaklardan alınacak soğuk, böbreklerin en büyük düşmanlarındandır. Her mevsim ayaklar sıcak tutulmalıdır. Ev yapımı limonata, böbrek taşını engellemek veya var olan böbrek taşını dökmek, yok etmek için çok faydalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. eylem dedi ki:

  Merhabalar benim sag ve sol boslugumda agrilarim var bazen belde de oluyor ama suan enfeksiyonum var acaba ondan kaynaklana bilirmi bu agrilar kaburga alti agrilarim cok yogun yard8mcibolursaniz sevinirim

 2. nihat dedi ki:

  benim 3-4 aydır böbrek ağrısı çekiyorum istanbulda devlet hastanesine gittim orada röntgen tahlil ve düz bt ım çektirdim böbrekden bir şey çıkmadı temiz dediler lakin maden temiz ise bu belimin orta tarafından her iki böbrek ağısı neden kaynaklanıyor bana fiziğe git dediler bel fıtığı olabileceğimi söylediler sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum bu ağrı neden oluyor yatamıyorum her akşam yatmadan ağrı kesici alıyorum hangi doktor yardım cı olabilir sizden ricam bana yardımcı olursanız sevinirim

 3. EREN Ş. dedi ki:

  belimin arka sag tarafında içten ve şiddetli 2 gündür agrı sürüyo hareketlerimle dahada şiddetli olabiliyo ne yapmam gerekiyo.

 4. yagmur dedi ki:

  Bobrek agrisi ne zaman gecer

 5. fatma dedi ki:

  benim belimin hemen üst kısımda bir veya iki dakikada sancılar oluyor bu ağrılar bir haftadır var veben idrarımı tutamıyorum bunun sebebi böbreklerimdenmi kaynaklanıyor çok korkuyorum beni aydınlatırmısınız teşekkür ederim

 6. Balayev deyanet dedi ki:

  Salam necesiz . Meim 26 yasim var sol boyreyimin ustunde 2 il evvel az bir qaralti emele geldi. indi sol arxa qabirga terefden agrilar olur. Elnen sixib buraxanda hiss olunur ki agrilar guclenir . cox xais edirem mene cavab yazasiz ki bilim bu agrilar ve ele qaralti boyrekden ola biler ?ve bir telefon nomresi yazin zeng edim lazim olsa size teslif getirek .

Yorum Yaz

Şizofreni