Zencefil

Zencefil Hakkında Genel Bilgiler

Zencefil toprağın altında gizlenmiş mucize bir bitkidir. Gerek kuru zencefil, gerek yaş-taze zencefil gerek zencefil yağı olarak insanlara sunulmuş son derece faydalı bir şifalı bitkidir.

Zencefilin Yararları (Faydaları) Nelerdir

• Zencefili kabuklarını soymadan kıtır kıtır yerseniz mide şişkinlikleriniz, karın şişkinlikleriniz, gaz sancılarınız anında yok olur.
• Zencefili tüketmeye başladığınızda anormal derece terlediğinizi görürsünüz buda size zayıflama olarak geri döner.
• Zencefil balgam sorunu yaşayan özellikle sigara içen insanlar için harika bir balgam söktürücüdür.
• Romatizma ağrılarınız varsa zencefil yağını aktarlardan alabilir ve romatizma ağrılarınızın olduğu yerlere masaj yaparsanız kısa zamanda ağrılarınızdan kurutulabilirsiniz.

Zencefil

• Kolesterolünüz çok yüksek ise zencefil düşürmenize fayda edecektir.
• Hemoroit hastalığınız varsa zencefili taze olarak yemeniz ve hemoroit yağını sürerek kullanmanız faydalı olacaktır.
• Cinsel sorunlar yaşayan erkeklerin zencefil tükettiğinde bu sorunlarda azalama ve zamanla yok olma özelliği gözlenmiştir.

Zencefil Zararları Nelerdir

Aç karnınıza taze Zencefili yerseniz ishal olma ihtimaliniz yüksektir. Bunun dışında belli bir zararı yoktur.

Zencefil Kullanımı

Zencefili taze olarak tüketebildiğiniz gibi zencefil tohumundan 1 çay kaşığı alarak 2 bardak kaynamış suyun içine atmanız halinde demleyerek içebilirsiniz.

Hünnap Hakkında Genel Bilgiler

Hünnap yerli bir bitki olmamakla birlikte Suriye asıl vatanıdır. Marmara, batı ile güney Anadolu’ da yetişmektedir. Meyvelerin tamamen olgunlaşması beklenir ve sonra toplanarak güneş altında kurutulur. Bu kurutulan meyveler çerez gibi tüketilir. Aynı zaman da kaynatılarak içilir ve reçeli de yapılır.

Hünnapın Yararları (Faydaları)

• Hünnap göğüs yumuşatmada birebirdir. Göğsü yumuşatarak balgam söktürür.
• Hünnap idrar söktürücü özelliği ile vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.
• Hünnap’ ı öksürük problemlerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Öksürüğü keser.
• Bağırsaklarınız yumuşadığı ishal durumlarında ise ishali kesen önleyici bir unsurdur.

Zencefil
Hünnapın Zararları

Hünnap’ ın herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Her şeyde olduğu gibi bunda da tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece bir zararı yoktur. Atalarımızın dediği gibi her şeyin azı karar, çoğu zarar.

 Hünnapın Kullanımı

Meyvelerini çerez gibi yiyerek de kullanabiliriz. Çayı yapılarak içilebilir. Çayının hazırlanışı; 4 su bardağı sütün içerisine 30 ila 60 gram Hünnap meyvesi konulup 15-20 dakika kaynatılarak hazırlanır. Gün içerisinde dört bardak tüketilir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aladdin dedi ki:

    benim safracikisinda safra yolunda 13ml tas var zencefil agri yaparmi hangi baharatlar agri yapar bende yemekten sonra siskinlik bol gaz ve oksuruk oluyor bagarsaklarim hasas arada sirada kabiz oluyorum sabahlari ackarnina iki bardak ilik su iciyorum biraz faydasi oluyor sizce safra tasmidir aldirayimi agrim yok saygilar aladin hollanda kaliyorum