Uzun Yaşamın Sırrı Kalbinizden Geçer

Uzun Yaşamın Sırrı Kalbinizden Geçer

Hepimizin bildiği gibi vücudumuzun en işlevsel organı kalbimizdir. Kalp sağlığımıza yeterli önemi göstermeliyiz ki uzun ve sağlıklı bir yaşam geçirebilelim. Kalbimizin sağlıklı olması için

Kalp sağlığımız için elbette spor yapmalı, sigara alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmalıyız. Ancak tüm bunların yanı sıra beslenmemize de özen göstermeliyiz.

Kalp Sağlığımız İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

* Hayvansal yağ tüketimini en aza indirin. Etin yağı sakıncalı değildir ancak çok fazla tüketildiğinde kalbimize zarar vermeye başlar. Bu nedenle et tüketirken ince kesilmiş olanları tercih edin ve tavuğun derisini kesinlikle yemeyin.

saglikli kalp

 

* Yemeklerinizde katı yağ yerine sıvı yağ tüketimini tercih edin. Özellikle zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Zeytin yağı çiğ tüketildiğidinde daha faydalıdır. Salata soslarına ekleyeceğiniz zeytin yağınızı yemeklerde kullanırken de yemeğin pişmesine 5-6 dakika kala ekleyin. Böylece yağ çok fazla pişmemiş olacaktır.

* Hazır gıda tüketimini azaltın. Bisküvi, hazır kek gibi gıdalar kalbnize zararlıdır.

* Yemeklere eklediğiniz tuz miktarını azaltın.

* Haftada en az iki kere balık tüketin. Balık tüketimi tercihinizi yağlı balıklardan yana da kullanabilirsiniz.

* Sıvı alımınızı artırın. Su içmenin yanında meyve suyu ve süt tüketiminizi de artırın.

* Bol meyve ve sebze tüketin.

* Nişastalı yiyecekleri hemen her öğününüzde tüketmeye özen gösterin. Makarna, pirinç, patates gibi gıdalar nişasta yönünden oldukça zengindir.

* Şekeri tamamen bırakmayın ancak dozunda kullanmaya özen gösterin.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.