Bu Besinler Meme Kanserine Zırh Oluyor

Bu Besinler Meme Kanserine Zırh Oluyor

Son yıllarda oldukça artış gösteren meme kanseri tüm kadınları korkutur oldu. Hemen her kadında meme kanseri olma riskinin fazlalaştığını bildiren uzmanlar meme kanseri oluşumunda ki etmenlerden birinin de tüketilen besinler olduğuna vurgu yapıyor. Sağlıklı beslenmenin hem vücut direncini artırdığını hem de olası hastalıklardan bizi koruduğunu biliyoruz. Meme kanseri riskimizi düşürmek içinde yine sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve özellikle bazı besin maddelerin tüketimini artırmalıyız.

Hangi Besinler Meme Kanseri Riskini Azaltır?

Zeytinyağı

Adeta bir mucize olan zeytinyağının kanser, kalp hastalığı gibi pek çok soruna çözüm olduğunu artık tüm dünya biliyor. Zeytinyağı doğru saklama koşullarında kullanılıp doğru tüketildiğinde hem meme kanserine hem de diğer olası hastalıklara karşı koruyucu bir önlem oluyor.

meme kanseriZeytin yağının içinde bulunan oleik asit, meme kanseri oluşumuna neden olan genlere baskı uygulayarak meme kanseri oluşumunu engelliyor. Mümkünse zeytin yağını çiğ tüketmeye özen gösterin. Karanlık ve serin bir ortamda muhafaza edin.

Üzüm Çekirdeği

Bir çok kronik hastalığın sebebi olan serbest radikallerin etkisi üzüm çekirdeği sayesinde azaltılıyor. Üzüm çekirdeği içinde bulunan polifenoller antioksidan etkisi yaparak bu serbest radikallerin hastalık oluşturmasının önüne geçiyorlar.

Üzüm çekirdeği sadece meme kanserinin önüne geçmekle kalmıyor meme kanseri tedavisi sırasında alınan radyasyonların olumsuz etkilerine karşı da kişiyi koruyor.

Brokoli

Prostat kanseri üzerindeki etkisi kanıtlanan brokoli meme kanseri oluşumunu da önlüyor. İndol adı verilen bitkisel hormonlar kadınlarda hormon dengesini sağlamaktadır ve brokoli indol yönünden oldukça zengin olan bir gıda maddesidir. Meme kanseri oluşumun nedeni hormon dengesizliğidir ve brokoli kadınlarda ki hormonal dengeyi kurduğu için olası hormon dengesizliklerinin önüne geçmiş olur.

Soya

Soya ülkemizde pek fazla tüketilen bir besin maddesi değildir. Oysa soyanın meme kanserini azaltmasında ki etkisi oldukça fazladır. Meme kanserinin bir diğer nedeni vücutta bulunan östrojenin seviyesidir. Soyada bulunan özellikle soya fasulyesinde bulunan genisten maddesi östrojenin etkisini azaltmaktadır ve çok ciddi bir durumdur. Çünkü östrojen seviyesinde ki yüzde 15′lik bir azalma meme kanseri riskini de tam 4 kat azaltır.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.