Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, uyku esnasında kişinin yataktan bilinçsizce doğrulması, yataktan çıkması ve evin içinde dolaşması olarak tanımlanır. Kişi bu esnada kesinlikle yaptıklarının farkında değildir. Yani uyurgezerlik bilinçsizce yapılan eylemlerdir. Uyurgezerlik esnasında farklı davranışlar sergilenebilir. Uyurgezerliğin hafif derecesinde, kişi yatakta oturur, çarşafı, yorganı ile oynar, düzeltir. Ancak ileri safhadaki uyurgezerlik durumunda kişi evin içinde rahatça dolaşır, iki katlı evi olması halinde merdivenlerden kolayca inip çıkabilir, hatta evin dışına bile çıkabilir. Uyurgezerlik atağı esnasında kişi korkması halinde koşturarak kaçabilir, kendini savunmaya geçebilir.

Uyurgezerlik

Söz konusu uyurgezerlik nöbetleri birkaç dakika sürebildiği gibi bazı vakalarda 1-2 saat kadar uzayabilir ve genelde uykunun ilk evresinde gerçekleşir. Uyurgezerlik atağı başladığında kişi boş boş belli bir noktaya bakar ve etrafındaki kişilerle iletişime geçmez. Uyandırılmak istendiğinde hemen uyanamaz.

Uyandığı andan itibaren anormal hiçbir davranışı olmaz. Uyurgezerliğin altında net bir fizyolojik rahatsızlık yatmaz veya herhangi bir madde kullanımına, ilaç kullanımına bağlı değildir. Çoğu insan tarafından önemsenmese de sosyal ve toplumsal yaşantıyı olumsuz etkiler. Her yaş grubunda görülebilen uyurgezerlik, genelde 5 ila 8 yaş arası çocuklarda daha sık görülür. İleri yaşlarda görülen uyurgezerliğin altında nörolojik sebepler yatabilir. Aşırı beden yorgunluğu, aşırı stresli bir yaşam olabilir.

Uyurgezerlik son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Örneğin uyurgezer kişi pencere kapısını hane kapısı sanarak pencereden düşebilir, evin kapısından çıkarak araba kullanmaya kalkabilir. Bu sebeple uyurgezerlik durumunda kesinlikle doktora giderek ilaç ve psikoterapi tedavilerine başvurmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Funda dedi ki:

    Altı yş oğlum gece odaları dolaşıyor takip ediyorum üç gecedir aynı ama tuvaleti arıyor sanki çünkü aynı anda pipisini tutuyor uyumuyor onu bekliyorum yatağından kalktığı an direk tuvalete görüyorum ama hala uyuyor hiç farkında değil ne yapayım cvp verirseniz sevinirim

  2. Büşra dedi ki:

    Uyurgezerlik, depresyon belirtisi olabilir mi?

  3. arzu dedi ki:

    MrH benim 15 yaşında oğlum var uyur gezer hastası gece 4_5 kere kalkıp dolaşır yakalayıp yatırım yastıkları boğuşuyor ne yapabiliriz yardimci olursaniz sevinirim. Çok zor durumdan.