Sezeryan ile Doğum

Sezeryan ile Doğum

Bazı doğumlarda bebeğin vajinal yol ile gerçekleşmesi mümkün olmaz. Bu tip vakalarda karın duvarı ile rahme uygulanan cerrahi kesi sayesinde bebeğin doğumu yapılır. Bu uygulamaya sezeryan doğum denir.

Bu makalemizde, sezeryan doğumun hangi durumlarda gerekli olduğunu, sezeryan doğumun risklerini ve sezeryan doğumun ardından neler olacağına değineceğiz.

Sezeryan ile doğumu gerektiren birçok sebep olabilir. Anneden kaynaklanan sebepler, bebekten kaynaklanan sebepler olarak iki alanda incelenebilir. Sezaryan doğuma karar vermek bazen doğum gününden çok önce belirlenirken, bazı durumlarda doğum esnasında sezaryene karar verilebilir. Zira bazen anne adayı zorunlu sebeplerden değil de kendi rızası ile sezaryan doğum tercih edebilir. Ancak bu durumda doktor ile görüşüp ortak karar alınmalıdır.

Çoğul Gebelik İçin Sezeryan Doğum

Anne adayı birden fazla bebeğe gebe ise muhtemelen sezeryan doğuma karar verilecektir. Zira çoğul gebeliklerde doğum çok erken ise veya bebeklerin pozisyonları uygun değilse sezeryan kaçınılmaz olabilir. çoğul gebeliklerde bebek sayısının artması da sezeryan doğum ihtimalini artırır.

İlerlemeyen Doğum Eylemi

Sezeryan ile yapılan doğumların ortalama yaklaşık üçte biri, doğum eyleminin normal biçimde ilerlememesi sebebi ile yapılır. Bu tip doğumlarda meydana gelen rahim kasılmaları, rahim ağzını olması gerektiği biçimde açarak bebeği ilerletemez. Böyle durumlarda doktorunuz birtakım ilaçlar yardımı ile doğumu hızlandırma yoluna gidilebilir. Arzu edilen ilerlemenin sağlanamadığı vakalarda ise doktorunuz sezeryan ile doğumu önerebilir.

sezeryan doğum

Bebek İle İlgili Yanabilecek Bazı Sıkıntılar

Bazı doğum vakalarında bebek sıkıntı yaşayabilir ve bu yüzden sezeryan doğum gerekebilir. Bu sıkıntıların başında göbek kordonunun sıkışması ile plasentadan bebeğe yeterli kan iletilememesidir. Bazı doğum vakalarında ise fetal monitörde bebeğe ait anormal derecede kalp atışları yüzünden sezeryan kararı alınabilir.

Olası Diğer Sezeryan Sebepleri Nelerdir?

— Bebeğin kilo ve boy açısından iri olması
— Bebeğin ters gelmesi
— Annede meydana gelen bazı enfeksiyonlar

Plasenta İle İlgili Problemler

Plasenta previa: Plasentanın bebekten biraz daha aşağıda olması, rahim ağzını kapatacak biçimde olmasıdır. Böyle bir durum bebeğin rahimden çıkmasına engel olur. Plasenta dekolmanı da diğer problemlerden biridir. Bebek doğmadan bir süre önce plasentanın rahim duvarından ayrılması ile bebeğin oksijensiz kalması anlamına gelir. Anlatılan bu durumda da şiddetli kanama söz konusu olabilir ve sezeryan doğum gerekebilir.

Daha Önce Sezeryanla Doğum Öyküsü

Bir önceki doğum, sezeryanla doğum ise bu defaki doğumun gerçekleşme biçimini etkileyecektir. Önceki doğumu sezeryanla yapılan kadınların vajinal yolla doğum yapma imkanları vardır. Vajinal yolla doğumun olup olmayacağına doktor ile birlikte karar verilecektir. Ancak bir önceki sezeryan doğumda, rahme yapılan kesi şekli, klasik olarak tanımlanan biçimde ise, vajinal doğumda rahimde yırtık olma riski vardır ve doktor sezeryan ile doğumu tercih edecektir.

Operasyon

Birçok hastanede sezeryan doğumda, eşiniz ameliyathanede yanınızda olmasın müsaade edilir. Ancak bazı sezeryan doğum kararı aniden alınabilir ve herhangi bir hazırlık yapma imkânı bulamayabilirsiniz.

Sezeryan Doğuma Hazırlık

Sezeryan doğum öncesi bir hemşire sizi ameliyat için hazırlar. Mide asidinizi azaltmak amacıyla antiasit bir şurubu içmenizi önerebilirler. Bu aynı zamanda anestezi esnasında akciğerlerinize kaçabilecek mide sıvısının zarar vermesini önlemek içinde olabilir. Akabinde karnınız yıkarlar ve ameliyat sahasını tıraş ederler. Mesanenin, ameliyat esnasında hasar görmesini önlemek için bir idrar sondası takılır, kol veya elinize de bir serum takılır. Böylece ihtiyaç olan ilaç ve sıvılar bu serum yolu ile size verilmiş olur.

Sezeryan Doğumda Anestezi

Cerrahi işlem esnasında ağrı hissetmemeniz için anestezi uygulanacaktır. Genel anestezi uygulanırsa sezeryan doğum esnasında hiçbir ey hissetmezsiniz zira uyursunuz. Şayet Epidural anestezi veya spinal anestezi uygulanırsa ise operasyon esnasında uyanık olursunuz fakat ağrı duymazsınız.

Epidural anestezi için belinize çok ince bir tüp ile giriş yapılır. Söz konusu bu tüp birkaç gün takıldığı yerde kalabilir ve gerekli ilaçlar bu şekilde tekrar verilebilir. Bu anestezi yönteminde bedeninizin sadece alt kısmı uyuşur.

Spinal anestezi de epidural anestezi gibi bir şekilde vücudun alt tarafını uyuşturur. Bu uygulama için, ilaç direkt olarak omuriliğin çevresinde bulunan sıvıya verilir.

Sezeryan Doğum Nasıl Yapılır?

Doktorunuz öncelikle karın duvarınıza bir kesi atar ve karın boşluğunuza ulaşır. Bu kesi, çatı kemiğinizin biraz üzerinde ve yere paralel şekilde olabileceği gibi, göbek ile çatı kemiğiniz arasına da uygulanabilir. Ardından karın ön duvarındaki kaslara gelinir ve kenara çekilirler. Çoğu durumda kas dokusuna kesi atmak gerekmez. Akabinde rahim duvarınıza bir kesi daha yapılır ve bebeğe ulaşılır. Rahim duvarındaki kesi ise aynı karın duvarındaki gibi yatay veya düşey olarak uygulanabilir. Bu kesiğin şeklini doktorunuz sezeryanın yapılış sebebine göre belirleyecektir. Rahminize yapılacak olan kesik için çoğu zaman yatay kesiktir. Bu tip kesilerde kan kaybı daha az olur ve yaranın iyileşme süreci daha iyi olur. Atılan kesiden bebek çıkartılır, göbek kordonu kesilir ve plasentadan çıkartılır. Vücut da kendi kendine eriyen dikişler atılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. gönül dedi ki:

  ben de bundan 7 sene önce sezeryanla çocuk dünyaya getirdim fakat doktorum sağolsun ameliyat esnasında barsaklarımı bir güzel düğümleği için doğumdan 20 gün sonra ölüme 1 saat kala acilen ameliyata alındım.Çünkü tespit bile edemediler.Ameliyatta barsakları kangren olup çürüdüğü görülerek yüzde 70 lik bölümü alındı ve barsaklar karın dış duvarına çıkarılarak 2 ay torba ile yaşadım.sonra içeri alarak tekrar diktiler ama karın dikişleri tutmadığı için aylarca karnıma gazlı bez doldurarak yaşadım.sonra dıış deri kendiliğinden oluştu.bu seferde kas dokusu oluşmadığı için fıtık oluştu.fıtık ameliyatı oldum ama karın duvarı aşırı kilo kaybettiğim için yine tutmadı ve yama atıldı.velhasılkelam çocuğumu dahi büyütemedim,beşiğine koyamadım, ona süt veremedim.ve ben bu duyguları tekrar yaşayamayacağım çünkü yamadan dolayı çocuk yapmam yasak.zaten aşırı kilo kaybı ve moral bozukluğundan dolayı 31 yaşında menepoza girdim ve eşim de bunalıma girerek kolay yolu seçti.yani özgürlüğü.en sonunda yuvam yıkıldı ve oğlumla yapayalnız kaldım.Şimdi soruyorum adalet nerde.neden ben hayatımı elimden alan ,mutluluğumu çalan bu doktora hesap soramıyorum.işte size sezeryanın özeti.

 2. asmin dedi ki:

  bende normal doğum yapmak çok istemiştim ama doktorum kasılmalarım yüzünden yapmadı beni sezaryana aldı arkadaşın dediği gibi kendi keyiflerine göre yapıyorlar en kolay yol sezaryan diye kontürollerım vardı gitmedim o doktoru görmek istemediğim için ama nasipse 2ci doğumumu normal yapacağım öğle bir şans varmış ma çükürler olsun allahıma sağlıklı doğdu

 3. handan dedi ki:

  7 yaşında bir oğlum var sezaryenle doğum yaptım.yine hamile kalırsam tabii ki sezaryen olacak.ben 35 yaşımda anne oldum normal doğumu çok istedim ama çatı yapım buna uygun değilmiş.doktorumun görsel ve sözlü açıklamalarıyla sezaryene kendimi hiç bir korkum olmadan hazırladım.1 gün hastanede kaldım evime geldiğimde ne ağrı ne sancı ne de mikrobik hiç bir durum yaşamadım.3. günden sonra yavaş yavaş evimin işlerini yaptım.bana hep çok ağrın olur, günlerce yatarsın,göbek kalır gibi saçmalıklardan bahsettiler.hiç te öyle olmadı,göbek te kalmadı.ha ama şöyle ki;doktorumun bana vermiş olduğu anne ve bebekle evde yapılabilecek spor hareketleri broşüründe ne varsa 3.aydan sonra muntazaman uyguladım.bebeğimin tamamen anne sütüyle beslenmesi de bizim için çok büyük şanstı.anlayacağınız bayanlar asla sezaryenden kork-ma-yın.

 4. rabia dedi ki:

  ben sağlık lisesinde okuyorum ve bu konuyla ilgi bilgim var stajlarımda oldukça çok rastladım … bebekte ve annede bir sorun yoksa sezeryanı önermiyoruz. normal doğum tabiki sağlıklı ama bebek tehlikede ise kesinlikle sezeyan olmalıdr. anne hayatı ve bebek söz konusudur . maalesef cahillik olduğu için sezeryan olmak istemiyorlar ve normal doğum oluyor . tabi bebek yüksek ihtimal yaşamıyor (annede ölebilir). ya boğuluyor, anne vajinası dar olduğu için ( çıkamıcaktır o yüzden ) yada bebeğin kafası büyüktür . bir diğer sebep ise bebeğin pozisyonudur . eğer bu durumlar var ise sezeryan mecburidir . yani sezeryana öyle bakılmamalı . yapılması gerekiyosa yapılmalıdır .

 5. füsun dedi ki:

  Merhaba arkadaslar
  Ben 3 cocuk annesiyim ilk 2 si normal dogum 3 cüsüde sezeryanla oldu.
  Benden 14 gün önce cok yakin arkadasim da sezeryanla cocugunu dünyaya getirdi ,ikimizde
  sezeryani farkli yasadik bence bu insanin kendisine bagli kiminle konustuysam farli,
  Okuyorum ki burdada farkli.Sunu eklemek isterim mecbur kalmadiginiz sürece sezeryandan uzak durun normal dogum kadar güzel birsey yok.Kendi adima sezaryan korkulacak birsey degil ama sonrasi ve dahasi kizim 6 yasina girdi ve ben halen dikis yerini hissetmiyorumve zaman zaman agrilarim var.
  ( Normal dogum yapmamis bir bayan, bunun ne kadar güzel oldugunu bilmedigi icin tabiki sezeryan cazip

 6. sevilay dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende sezeryanla doğum yaptım çünki normal yapamazdım riskliydi bebegimin suyu bitmişti ve eşi çok büyümüştü bende çok normal olsun istiyordum ama rahmimde darmış ve sancımda hiç yoktu doktorum daha beklersek bebek boğulabilir dedi ama illada normal diyorsan o riski ben alıyorum diyorsan bu benim sorumluluğum değil imza atar öyle normali denersin dedi elbette o riski göze almam ben bebegimi 9 ay taşıyıp sonra onu bilerek riske atarsam bencilin teki olurdum evet korktum çok ameliyattan ama doktorum öyle iyiydiki bana hep moral verdi doğum esnasında sohpet etti benimle elbette ilk 3 saat sancım oldu ama abırtılı degildi ilk ayağa kalktığımda korktum evet zordu ama sonra ben hep yüremek istedim yürüdükçe kendimi daha iyi hissettim ben 9 günde tam iğleştim ve 20 ci günde abimin düğününe gittim gayet iyiydim doktorum ilk iki gün kontrole geldiğinde odama emzirmeme bile yardım etti bence doktor çok önemli ve bünye tabiki bence korkmayın allah yardım eder normalde olsa sezeryanda olsa sadece dua edin ve rabbim yardım eder oğlumda çok zeki maşallah alah herkese hayırlı doğum nasip etsin işallah

 7. haime dedi ki:

  ben 25 yaşında sezaryen oldum 2 çocuğumu doğurdum doktorlar bana amaliyathanede ellerim bacaklarım kafam sedyede bağı bir şekilde bana tüplerini bağlıyalımmı diye sordu bende oradaki piskoojimle bağlayın dedim bana imza attırdılar ben görmediğim halde sanki zoraki bir şekilde at at biz görüyoruz dediler ama ben çok pişmanım o doktorları allaha havale ediyorum sakın kimse denemesin

 8. ece dedi ki:

  valla en güzeli sezaryan agrı acı cekmeden benimki planlı dogumdu 36 haftada aldı doktor bi gün önceden hiç bişi yemedim sabah gittim hastaneye önlümü giydim televizyon felan izledim ailemle odada ve sonra serum takdılar sakinleştirici dogumdan cok korkuyodum sürekli aglıyodum ölecem die serumu takınca içine sakinleştiri ve cesaret ignesi vurmuşlar bana bi cesaret geldi normalde komple bayılıp yapcakdım sonra anestecilere dedim ben bayılmak isdemiyorum cocumu görmek istiyorum dedim sedyeye binip ameliyathaneye indim hiçde korkunc diil belimden bi igne vurdular yatırdılar bacaklarını kaldırırmısın dedi kaldıramıyorum dedim karımcalanmaya başlamısdı sonra basımdaki hemşireyle sohbet ediodum bi baktım oglum dogmuş aglama sesleri geldi sonra kucama verdiler fotograff felan cekindik dikişlerim atılırken yani hiç bişi anlamadım dogumdan güle oynaya yaptım 4 saaat sonra ayaga kaldırıolar bi o zaman cok agrın oluyo sanki göbegin yere düşmüş gibi sonra oda gecio benim baş agrım cok oldu 1 hafta sürdü oda nesgafe içince gecio parol felan veriolar ertesi gün ben evimde iş tutmaya bile başlamışdım tabi ben özel hastanede dogum yaptım 1 milyara yani sözün kısası ben dogum yaptıysam herkez yapabilir

 9. nur dedi ki:

  ben ıkı sene once şırnak silopi gıbı bır yerde mecbur kaldım ve szeryan la dogumum gerceklestı.ve hıcbır sıkıntım yok arkadaslar tabıkı de en saglıklısı normal ama rabbım yazmadımı olmuyor.önemlı olan sağlıklı olarak bebek dunyaya getırmek hersey takdıİlahi…korkmayın ve boyle dogumdan once ızlemek sızın ve bebegınız ıcın hıc de ıyı degıl ben tam 6 ay sonra ızledım mıdem bulandı ve fenalastım.bu vıdeoların ızlenmesı kotu ızleyıp doktor mu olacaksınız en ıyı mı ızlememek

 10. zehra dedi ki:

  Merhaba.Öncelikle her bayanın anne olmasını diliyorum.Ben 12 sene tedaviden sonra anne oldum.Doktorum tedavili hamilelik olduğu için sezeryanla aldılar bebeğimi.Sabah 9.10 da ameliyata girdim saat 13.00de bebeğimi emzirdim.Ertesi gün öğleden sonra evime geldim.Bebeğimin sevincinden 1 gün bile yatmadım.Bence kararı doktorlara bırakalım.En doğru kararı onlar bilir.Sevgiler……

 11. dilek dedi ki:

  Sonda anestesi esnasidami takiliyo yoksa uyanikkenmi