Bağırsak İltihabı Kolit ve Rektoskopi

Kolit Bağırsak İltihabı Nedir?

Bağırsak iltihabının bir diğer adı da ülseratif kolit’tir. Zaman içerisinde bağırsak duvarında şişme, yaralanma, ülser, kanama ve zedelenme oluşur. Bu da iltihaplanmaya neden olmaktadır. İltihaplanma bağırsağın iç yüzeyini örten mukozada oluşmaktadır. İltihaplanmadan en çok rektum ve sol kolon etkilenmektedir. Geriye kalan kalın bağırsak kısımları pek fazla etkilenmez.

Bağırsak İltihabı Nedenleri Nelerdir

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bağırsak iltihabının bağışıklık sistemi ile ilgisi olduğu düşünülmektedir. Bulaşıcı hastalıklardan biri değildir. Gen yolu ile kuşaklara aktarılabilmektedir. Aynı zamanda bağırsak duvarında bulunan virüs ve bakterilerin bağışıklık sistemini harekete geçirmesinden dolayı da kaynaklanmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin harekete geçmesinin bir hastalık nedeni ile mi olduğu yoksa başlı başına bir neden olarak sorun yarattığı konusunda bir şey söylenememiştir. Beslenme ile alakalı olmayan bir hastalıktır. Her yaştan birey etkilenebilmektedir. Kadın ve erkelerde görülme oranı aynıdır. Fakat genel olarak 16 yaş ve kırk yaş arasında olan bireyleri etkilemektedir. İstatistiklere göre kuzey bölge ikliminde yaşayan bireylerde görülme oranı daha fazladır.

Kolit
Bağırsak İltihabı Belirtileri Nelerdir

Bağırsakta su geri emilip vücuda verilmektedir. Fakat iltihap durumu varsa o zaman bu su emilimi yapılamamaktadır. Sudan yoksun kalan vücutta ishal gerçekleşmektedir. Kanlı dışkılama, kilo kaybı ve ateş görülmektedir. Bu hastalık ömür boyu devam etmektedir. Fakat ilaçlarla ve tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Bağırsak İltihabı Teşhisi ve Tedavisi

Öncelikle fiziksel muayene yapılmaktadır. Bunun yanında kan testlerine de başvurulur. Bu sonuçlara göre kolonoskopi uygulanabilir. Bağırsağın içi ve mukozası kolonoskopi yardımı ile görülebilmektedir. Kalın bağırsaktan biyopsi alınabilir. Bunların yanında büyük abdestte kan sayımı ve amip taraması yapılabilmektedir.
Hastalığın oluşum aşaması gibi ayrıntılar tespit edildikten sonra ilaç tedavisi kullanılmaktadır. İlaç tedavisinin yanında belli besinlerden zengin bir diyet uygulaması da yapılmalıdır.

Rektoskopi Nedir?

Kolay uygulanan ve kalın bağırsağın son alanını incelemeye yarayan bir iki santimetre çapında ışıklı bir görüntüleme aracıdır. Makattan düz bağırsağa doğru sokulur ve incelme yapılır. Tümör şüphesinde, kanamalarda, ülseratif kolit, hemoroit hastalıklarında bağırsak kılcal yapısını ve duvarını incelemek adına yapılan bir uygulamadır. Düz bağırsak mukozası ve biyopsi alanları incelenir. Rektoskopi, kesin ve net bilgilere ulaşmayı sağlar. Sert bir cihaz olduğundan sadece düz bağırsak boşluğuna uygulanır. Hastaya anestezi uygulayarak yapılan bir işlemdir ve ortalama beş dakika sürmektedir.

Rektoskopi

Uygulama için hastanın aç olması şarttır. Bir gün öncesinden özelliklede ekmek tüketmemelidir ve çorba türü sulu gıdalarla beslenmelidir. Bunun yanında lavman ile bağırsaklar tamamen temizlenmiş olmalıdır. Lavman uygulaması makattan yapılır ve on beş dakika kadar sonra dışkılama yapılmalıdır. Rektoskopi işlemi sırasında biyopsi alınabilir. Anestezi uygulandığı için hasta hiçbir acı hissetmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. çalışkan dedi ki:

  6 AYDIR HASTAYIM ÜLSER TEŞHİSİ KONULDU DIŞKIDA KANAMA VAR İSHAL VAR ŞU AN İLAÇ KULANIYOM GENEL CERAH VE DAHİLİYEYE GİTTİM YARA İYİLEŞMİŞ DEDİLER KANAMA DEVAM EDİYO NE YAPMAM LAZIM ARKADAŞIMIN DEDİĞİNİ YAPTIM BOL İĞDE YEDİM ŞU AN GÜNDE ÜÇ ÇIKIYOM VC YE İSHALDE AZALI KANAMA KESİLSE SORUN YOK

 2. mehmet dedi ki:

  Benim sorunum; yaklaşık bir ay önce başlayan sümüksü bir dışkı ve beraberinde kan gelmesi şeklinde oldu. Doktora gittim kolonoskopi yapıldı bir barsağın 20 cm lik kısmında iltahaplanma olduğu söylendi. Antibiyotik ve fitil almaya başladım beş gün sonra antibiyotikleri bırakıp fitile devam ettim. Hastalık ilaca başladıktan hemen sonra geçti. Yaklaşık on gübdür fitili kullanıyorum ve bu gün tekrar nükse etti. Sebebi konusunda bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. (Ayrıca zaman zaman gözlerim karıncalanıyor bulanık görüyorum hemen kısa süre sonra geçiyor bunuda bağırsak iltihabıyla bağlantısı varmı? Tedavi yöntemi ve öneriniz nedir*) Saygılarımla…

 3. hacı dedi ki:

  SÜREKLİ OLMASADA TAKRİBİ OLARAK 5-6 AYDA BİR GÖGSÜMÜN SAĞ TARAFINDA TAM KABURGA BİTMİMNİN OLDUĞU YERDE AĞRI MEYDAN GELMEKTEDİR.. AĞRISI SIRTIMA KADAR VURUYOR.. EN SON GİTTİĞİM DPKTORUN VERMİŞ …….. VE……. İLAÇLARI İYİ GELDİ. BİR SENE AĞRI ÇEKMEDEİM AMA ÇOK HAFİFTE OLSA AĞRI SÜREKLİ VAR..

  2004 YILINDA BU TÜR ŞİKAYETLET BAŞLADI OZAMAN MİDE ÜLSERİ DENİLDİ. 2011 YILINDAENDOSKOPİ YAPIŞDI VE BAĞIRSAK İLTİHABI DENİLDİ. YİYECEKLERİME DİKKAT ETMEME RAĞMEN YAKLAŞIK OLARAK 6 AYDA BİR BU RAHATSIZLIĞI GEÇİRİYORUM..AĞRI BAŞLADIMI SAN Kİ KERPETENLE KARNIMDA BİRŞEYLERİ SIKIYORLARMIŞ GİBİ OLUYORUM

  ACABA NE GİBİ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ UYGULAMA LAZIM..

 4. alim dedi ki:

  12 yıldır ishal.bazen kanlı ishal . karın ağrısı yorgunluk.zayıflama şikayetleri ile çeşitli tıp fakültelerine.pprofösörlere doktorlara gittim.yüzlerce ilaç.lavman.fitil.antibiyotik.hap.ağrı kesici kullandım.12 yıldır şikayetlerim azalmadı…2 yıl gulutensiz besin diyeti.yaptırdılar.o teşhşs de yanlışmış. 6.7 defa kalın bagırsak kolnoskopisi yaptılar.3-4 yıldır ülseratif kolit yedavisi yapıyoruz.kalın bağırsakta polip olduğunu söylediler. lavman.fitil.antibiyotik gibi ilaçlara devam ediyorum.hşç şyileşme olmadı.ishal.karın ağrısı.yogunluk.zayıflama dwvam ediyor…emekliyim.hangi doktoru.hangi yolu.hangi hastaneyi. hangi ilacı.hangi tavsiyeyi ÖNERRSİNİZ…

 5. mehmet dedi ki:

  merhaba bu belirtileri çoğu bende var. doktora gitim kolonoskopi deyince vazgeçtim. araştırdım ve bağırsak hastalıklarındaki en uygun olan ülseratif kolitin belirtilerini yakaladım. beliritler şunlar sessizlik dönemi bişey yokmuş gibi 1 ay sonra kadar aniden yemek yedikten 10 dakika içinde meydana gelen kanlı ishal ve ardından bir hafta kadar süren gaz sancıları doygunluk hissleri yine mukuslu dışkı benekli dışkı sonra tekrar kesiliyor.. sessilik dönemine giriyor. her yazıda okudum nedeni bilinmiyor diye aslında ben nedenini biliyorum. ağır bir enfeksiyon geçirdiğimde bademciklerimde boğazımı kapatmıştı doktor bana 1000 mg antibiyorik ilaç verdi 12 saatte bir alacaktım fakat boğazım açılmayınca 12 saate 2 tane içtim 5 saat arayla ve diğer ilaçlar ardından 3 gün sonra bende karın ağrıları başladı wc ihtiyacım çoğaldı sürekli karnımda guruldamalar halsizlik yorgunluk 1 ay kadar devam etti sonra kanlı dışkılar başladı. o aylarda araştırdım tekrar ve antibiyotiğin yararlı bakterileri öldürdüğünü ve zararlı mantarların çoğalttığını gördüm. belirtiler onu gösteriyordu belirtiler şunlardı: bağırsakta parazit karın guruldamaları şişkinlik yorgunluk saç dökülmesi doktora gidiyorsun hemen kolonoskopi deyince çıldırıyorum bir dahada gitmedim.. daha sonra probiyorik ilaçlar kullanmaya başladım kefir vs. sonradan düzene girdi biraz rahatladım. ama bağışıklık istemim değişmişti sanırım.ondan arta kalan belirtiler devam ediyordu üstüne yukarda bahsi geçen belirtilerde eklendi. be iltihabı bağırsak hastalığı başlamış oldu diye düşünüyorum. ve bir sürü sitede okudum hep aynı tedavisi yok deniyor. ama bunları okuduktan sonra tedavisinin oladuğunu gördüm çünkü nasıl yakaladığımı biliyorum. bazı sitelerde …. adlı antibiyokten söz ediyor. yukardada bahsettiğim gibi antibiyotik hem zararlı hemde yararlı bakterileri öldürdüğü için bağırsaklarda bir boşalma söz konusu olucak ve ardında kefir takfiyesi yapacağım 8içinde 168 yararlı bakteri var) amaç bir taraftan zararlıları göndericem diğer taraftan yararlıları alıcam ve bağırsaklardaki bağışıklık almış mantarları deffedeceğim. bu yazıları sürekli okudum ve en akıllı yol bu geldi eğer olursa yazacağım burayaaa herkese geçmiş olsun.