Estetik Burun Ameliyatı Operasyonu

Estetik Burun Ameliyatı Operasyonu

Estetik Burun Ameliyatı

Burun estetiği yani rinoplasti olarak adlandırılan işlem oldukça önemlidir. Burun estetiksel anlamda yüzde en dikkat çeken ve düzgünlüğü ile güzelliği sağlayan en önemli organlardan bir tanesidir. Burun estetiklerinde yapılan en büyük hata ise estetiğe uğrayan burnun operasyon geçirdiğinin belirgin olmasıdır. İyi bir plastik cerrah burun estetiği ameliyatından sonra hastasına doğal bir burun görünümü sağlamaktır.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Burun estetiği iç ve dış görünüm nedeni ile uygulanmaktadır. Dış görünüm nedenlerinin başında burun yamukluğu, burun ucundaki yuvarlak görünüm, burun sırtında alçaklıklar, burunda kemer oluşumu gibi bir sürü temel etkeni içermektedir. Bununla birlikte iç görünüm yani burun içi yapısının bozukluğu nedeni ile ortaya çıkan sorunlarda mevcuttur. Öyle ki bazen burun doğuştan olarak nefes almayı zorlaştıran bir yapıda bulunabilir. Buna neden geniz eti başta olmak üzere burun iç yapısındaki kıkırdak veya kemik eğrilikleri de ön görülebilir. Burun içi sorunları nefes almayı zorlaştırdığı gibi aynı zamanda kişide akıntılara neden olabilmektedir.

Estetik Burun Ameliyatı Operasyonu

Estetik Burun Ameliyatı Kimlere Yapılmaktadır?

Burun estetiği operasyonu kişinin yüz hatlarının oturması sonrasında yapılmaktadır. Kişilerin yüz hatlarının oturması da ortalama on yedi ya da on sekiz yaşlarına tekabül etmektedir. Bununla birlikte burunlarında deviasyon olan kimselerde burun estetiği konusunda önceliklilerdir.

Estetik Burun Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki burun estetikleri kişilerin herhangi birisinde görüp beğenmesi sonucunda istemi ile gerçekleşmez. Çünkü ideal bir burun tasarımı kişinin yüz hatlarına uygun bir biçimde olmalıdır. Burun tasarımları genel olarak bilgisayar ortamında hastaya gösterilmektedir. Hastaların hekimin tavsiyelerini dinlemeden yaptırmış oldukları burun estetikleri yüzde seksen sorunlu olmaktadır. Önemli olan herhangi birisindeki burna sahip olmak değildir.

Önemli olan kişinin yüz hatlarına uygun ve doğal görünümünü sağlayan burna sahip olmasıdır. Burun estetiği operasyonuna karar verilirken hastanın ruhsal durumdan başlayıp burun muayenesine varana kadar ince ayrıntılı tetkikler yapılır. Buna göre estetik sadece düzgün bir görünüm amacı mı taşıyor yoksa burun yapısındaki sorun yüzünden hastanın yaşam kalitesinde düşüş mü oluyor bu konu saptanmaktadır. Tüm bunların yanında burun estetiği ameliyatı öncesinde hastaların kronik sorunları incelenir ve buna göre karar verilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Uygulanmaktadır?

Estetik burun ameliyatı öncelikle genel anestezi ile yapılmaktadır. Lokal anestezi ile bu sistem mümkün değildir. Çünkü ameliyat sırasında önceden belirlenmiş şeklin oluşturulabilmesi için burun kemiklerinde kırma ekleme veya çıkarma yapılması söz konusudur. Bu nedenle lokal anestezi altında tüm bu işlemler düşünülemez. Burnun yapısal sorununa göre kemikler kırılabilmekte veya kesilebilmektedir. Bununla birlikte gerekilirse ek yapay kıkırdak yerleştirilebilmektedir. Ameliyat burundaki soruna bağlı olarak bir saat ile dört saat arasında değişmektedir. Unutulmamalıdır ki burun estetiği ameliyatları önemli ameliyatlardandır. Genel anestezi uygulandığını düşünürsek kesinlikle tam teşekküllü hastaneler de gerçekleşmektedir.

Burun Estetiğinin Önemi Nedir?

Burun estetiğinde önemli olan doğal bir gönüme sahip olmaktadır. Kötü görünümlü bir buruna sahip olmak kişide özgüven eksikliğine neden olur. Beğenilmeme korkusu ve toplum tarafından dışlanma gibi olumsuz etkiler yaratabilir. Hâlbuki tüm bu korkuların çaresi birkaç saatlik bir operasyondur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Hastaları Neler Beklemektedir?

Öncelikle estetik ameliyatlarından sonra estetiğe uğrayan bölgelerde ağrı ve şişlik söz konusudur. Ameliyat sonrasında göz altlarında morarmalar ve ödem oluşumları söz konusudur. Ameliyat sonrasında plastik cerrahınızın uygulama şekline göre bir hafta süreyle burun kabı takılabilmekle birlikte tampon yardımı ile kanama riskine karşı önlemde alınabilmektedir. Hemen hastaneden çıkış yapabilmektesinizdir. Sosyal ve iş yaşantınıza dönmenizde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki burun estetiği operasyonlarında ilk altı ay çok önemlidir. Bu süreç içerisinde başta gözlük olmak üzere güneşten ve olası irili ufaklı darbelerden burnunuzu korumanız gerekmektedir. Altı aylık süreci sorunsuz olarak geçirmeniz demek burnunuzun tamamen şeklinin sabitlenmesi demektir.

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Bakım Rehberiniz

Estetik burun ameliyatı olduktan sonraki dönem, ameliyattan sonraki hayalinizdeki buruna kavuşmak için son derece önemli bir süreçtir. Bu dönemde ne kadar hassas davranırsanız iyileşme süreciniz ve burun ameliyatından beklediğiniz olumlu sonuca o kadar çabuk kavuşursunuz. Her şeyden önce bilmeniz gereken burun ameliyatı sonrası döneminizde sabırlı olmanız ve bu makalemizde belirteceğimiz hususlara dikkat etmeniz gerektiğidir.

Estetik burun ameliyatı sonrasında bazı durumlarda burnunuzda birkaç günlüğüne tampon kalması gerekebilir. Doktorunuz tampon kullanmanız gerektiğini ifade ederse, bu sizin her ne kadar hoşunuza gitmese de doktorunuz söylediği birkaç gün içinde ağzınızdan nefes alma olayına alışmanız gerekecek kaldı ki çoğu estetik burun ameliyatı sonrasında burunda tampon kalması gerekmeyebiliyor.

Estetik Burun Ameliyatı Operasyonu

Burnunuzda birkaç günlüğüne kalması gereken tampon olması durumunda, sürekli ağzınızdan nefes almak zorunda kalacağınız için ağız kuruluğu yaşamamak için, sürekli sıvı gıdalar ile beslenmeye ancak sıvı gıdalarınız yudum yudum içerek tüketmeye özen göstermelisiniz. Kamış kullanmaya kalkmayın zira biliyorsunuz kamış kullanarak sıvı gıda almak istediğiniz refleks olarak burnunuzdan nefes alma gereği duyacaksınız bu da tampon olan burnunuz için son derece sakıncalı bir durum olur.

Ağrınız olursa ki ilk 1-2 gün hafif ağrılarınız olacaktır, kesinlikle doktorunuz verdiği ilaçlar dışında hiçbir ilaç kullanmayın. Kullanmanız gereken durumlar olursa da mutlaka önce doktorunuza danışın. Zira aspirin veya muadili kanı sulandıran ilaçlar son derece zararlı olacaktır size bu dönem içersinde.

Uyuyacağınız zaman veya uzanarak dinleneceğiniz zaman başınızın altına mutlaka birden fazla yastık koyarak başınızı dik konumda tutmaya özen gösterin. Başınızı bu şekilde düz tutmanız, kan dolaşım hızını düzenleyeceği için yüzünüzdeki ameliyat sonrası oluşan şişlikler daha çabuk geçecektir. Burnunuzdan zaman zaman çok açık renkte pembeye yakın kan sızıntıları olacaktır. Böyle durumlarda paniklemeyin bu normal bir durumdur. Ancak kan sızıntısının rengi koyulaşmadığını gördüğünüz anda doktorunuza mümkünse telefonla hemen ulaşıp durumdan haberdar edin.

Estetik burun ameliyatı sonrasında, burnunuza iki kat plaster ile alçı tel takılmış olacaktır. Bunların işlevi tamamen burnunuzun istenilen şekli sabitlemesi ve korumasıdır. Bu yüzden bu pansumanlara zarar gelmemesine, darbe almamasına özen gösterin. Yerinden oynatmak, çıkarmaya çalışmak gibi hatalara düşmeyin. Ortalama 4-7 gün içersinde doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.

Estetik Burun Ameliyatı Operasyonu

Burnunuzda tampon yoksa burnunuza direk ulaşmanız daha kolay olacağından sık sık kaşıma istediği, silme isteği duyabilirsiniz. Kesinlikle burnunuza ne elinizle nede peçete gibi herhangi bir şeyle dokunmayın. Dişlerinizi fırçalarken başını sarsmamaya, özellikle üst dişlerinizi fırçalarken sert hareketler yapmamaya özen gösterin. Burnunuza en yakın bölge olan üst dişlerinize yapacağınız en ufak bir sert diş fırçası darbesi ameliyatlı burnunuza zarar verebilir.

Estetik burun ameliyatı tarihinizden itibaren ilk 2 hafta eğilmemeye,  ağır bir şey taşımamaya, gereksiz eforlar sarf etmemeye, koşu, yüzme gibi aktivitelere kalkışmamaya özen gösterin. Ameliyat sonrası ilk 1 ay güneş ışınlarına maruz kalmaktan korunun. Ameliyat sonrası ilk ayda gözlük kullanmamaya özen gösterin ancak mutlaka kullanmanız gerekiyorsa çerçevesiz hafif gözlükleri tercih edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.