Dövme Sildirme

Moda, ergenlik statüsü, gençlik arzuları, kendine öne çıkarma çabaları ve daha bunun gibi daha bir çok sebep.. Herkes gençliğinde hatalar yapabilir. Hele ki bu hatalar düzeltilecek bir seviyede ise üzülmeye, canınızı sıkmaya hiç gerek yok.

Zamanında verilen yanlış kararlar ile vücudunuzun belirli yerlerine yaptırılan dövmelerden ötürü pişman olabilirsiniz ve ya bu gerek toplum gerek aile baskısından ötürü belli başlı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Genel anlamda çevrenden duyduklarımızı birbirine harmanlarsak vücudumuzun görünen yerlerine dövme yaptırdığımız zaman askerlik, iş, aile ve ya arkadaş çevresinde sorun yaşamamız mümkün olabilir.

Gelişen teknolojiler ile birlikte dövme sildirme olayı artık yeterince yayılmış durumda. Bunun çeşitli etkenleride var tabi; mesela dövmenizi yeni yaptırmış bulunuyorsanız eski bedeninize dahi kavuşmanız mümkün. Bu işlem ciddi anlamda yayılmış bulunmaktadır. Bu iş üzerine güzellik merkezleri, iş alanları açılmaktadır.

İnsanoğlunun yapısında pişmanlık, keşke duygusu barındığı için bu tür çeşitli arayışlara girmiştir.

Lazerle Dövme Silme Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız bu işlem sadece bir makine ile gerçekleşiyor. Tabi bunun yanında kendi vücudumuzun bize yardımını asla es geçemeyiz.

Ayarlanan lazer ışınları pigmentleri hedef alıyor. Dışardan ciddi bir sıcaklık ve etki görüyorda diyebiliriz. Bunun karşısında pigmentler birbirinden ayrılıyor ve kopmaya başlıyor. İşte asıl burada bizim vücudumuzun savunma mekanizması devreye giriyor. Nasıl vücuda zararlı bir virüs girdiği zaman dışarı atmak için uğraşıyorsa yapısı bozulmuş pigmentleride aynı şekilde vücudumuzdan uzaklaştırıyor.

Lazer ile her dövmeyi silmek mümkün müdür ?

Dövme silme işlemi cildinize göre istemeseniz dahi değişiklikler göstermektedir. Mesela sizle birlikte bir arkadaşınızda vücudunun aynı yerine aynı dövmeleri yaptırmış olsun. Eğer ten renkleriniz farklı ise ve ya cilt yapınız değişik ise elbette görünümde farklı olacaktır. Buna dahilen silme işleminde de değişikliler ortaya çıkması beklenebilir. Bunun dışında başka etkenlerde bulunmaktadır. Kullanılan boyanın cinsi, dövme yaşı, dövmenin yoğunluğu gibi..

Dövme Sildirme

Dövme ve Cilt Renginin Lazerle Silme İşlemine Etkisi

Evet beklide hiçbir zaman vücudunuz eskisi gibi saf ve temiz olmayacak fakat bi nebzede olsa değişiklikleri hissetmiş görmüş olacaksınız. Lazer yoğun renkleri daha kolay çıkarmaktadır. Koyu renklerde açık renklere nazaran daha fazla başarı edilmiştir. Mesela siyah renk bir dövmeyi çıkarmaktansa mavi rengini çıkarmak daha zordur. Bunun sonucunda siz de düşünmüşsünüzdür ki açık ten rengi-koyu renk dövme de en iyi sonuç alınmaktadır.

Kullanılan Boyaların Lazerle Silme İşlemine Etkileri

Biz çok sevdiğimiz cisim, varlık, söz vb. karakterleri vücudumuza dövme olarak yaptırıyoruz fakat bunun sağlık derecesini hiç düşünmüyoruz. O kullanılan boyalar ne kadar sağlıklı bizim vücudumuz ne derece etkisi olur bilinmez. Fakat şu bir gerçektir ki vücudun dışarıya atması daha kolay olan boyalar vücuttan daha rahat çıkarılır.

Dövmede Kullanılan Uygulamanın Lazerle Silme İşleminde Etkisi

Her dövme aynı olmayacaktır. Aynı zamanda dövmenin içinde bazı yerler daha yoğun bazı yerler daha açık bulunacaktır. Lazer sırasında, dövme yapıldığı zaman ki kullanılan materyallerinde etkisi olacaktır. Boyanın yoğunluğu ile zamanla atılma işleminde de değişiklikler yaşanacaktır.

Dövme Yaşının Lazerle Silme İşleminde Etkisi

Dövme yaptırdığınız tarih ne kadar geç ise vücuttan atımı daha kolay olacaktır. Bunu şu şekilde de düşünebilirsiniz; Vücudunuzda ki eski dövmeler zaman geçtikçe güneş, ölü deri atımı, pigment değişimleri vb. sebeplerden ötürü daha solgun bir görünüm kazanacaktır. Bu sayede deriden atımı daha kolay olacaktır.

Tedavi için Kullanılan Makinenin Lazerle Silme İşleminde Etkisi

Tedavide kullanılan makinenin silme işleminde etkisi büyüktür. Bu işlem 2 tip makine kullanılır. Birisi açık renkler için diğeri ise koyu renkler için. Açık renkler için kullanılan makine tipi KTP Q-Switch Laser’dir. Koyu renkler için ise Nd:Yag Q-Switch Laser tipi kullanılır.

Lazer ile Dövme Silme İşlemi Her Yaştan İnsana ve Her Bölgeye Uygulanır mı?

Sizler ve ya çevrenizdekiler böyle bir işlemi yapmayı düşünüyorsanız öncelikle güvenilir bir yere başvurmalısınız.

Kıl gelişimi tamamlanmamış küçük yaştaki insanlara uygulamak sakıncalıdır. Bunun sonucunda kıl kökleri uyarılıp ters etki yaratması mümkün olabilmektedir. Her hangi bir bulaşıcı hastalıklar, hamilelik evresinde olan bayanlar ve bilhassa açık yaraların üstüne uygulanması sıkıntılı bir olaydır. Hassa bölgelerde sorun çıkarma olasılığı yüksektir.

Peki Onca Zahmete Girip Yaptırdığımız O Güzel Dövmeler Bütünü ile Vücudumuzdan Kayboluyor mu?

Evet asıl can alıcı ilk sorumuzun cevabı burada. %100 silme işlemi bu güne kadar olmamıştır. En fazla %90 lık bir kısma yaklaşılmıştır. Açık ten rengine sahip olan insanlar bu konuda biraz daha şansı diyebiliriz. Vücutlarında basit ve siyah bir dövme var ise diğer ten renklerine göre rahatlıkla silinebiliyor.

Biraz da Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilgi Verelim.

Bu bölümü 3 safhada inceleyebiliriz;
İlk evrede lazer yardımı ile silinen evreler zamanla beyaz rengi alıp kırmızı-pembemsi bir hal alırlar. Hemen ardından yara dökmeye başlar ve saydam bir yüzey ile kaplanır. 2-4 hafta içinde kabuk bağlayan yüzeyler dökülmeye başlar. Bu işlemlerin ardında kızarık bir yüzey baş gösterir. Belli bir süre geçtikten sonra da dövmenin ne kadar yitirildiği belli olur.

Ben Bundan Kaç Seansta Kurtulabilirim?

Bu sayı kişiden kişiye kişiye değişiklik gösterebilir. Bir seanstaki gelişmeden yeteri kadar memnun olan hasta da bulunur ancak on seanslık bir işlemden memnun olmayan hasta da bulunabilir.
Siyah renkli olan sade ve basit dövmeler genelde 1-2 seansta tamamlanırken daha karmaşık ve birden fazla renk içeren dövmelerin tamamen temizlenmesi yaklaşık 10-12 seansı bulabilmektedir.

Bir Seans Kaç Dakikadır? Seansların Arasında Ne Kadar Süre Olur?

Seans süresi tahmin edilebildiği gibi kişiden kişiye, dövmenin büyüklüğü ve rengine göre değişebilmektedir. Bir seans 5 dakika sürerken diğer bir ameliyat saatlerce sürebilir. Ancak 5 dakikalık 10 seans yapılacağına 1 saatlik 2 seansta halletmek daha çok tercih edilir. Ancak tercih sahibi sizsiniz. Önünüze böyle seçenekler sunulacaktır. Uzun seanslar mı kısa seanslar mı bunların hepsini siz seçeceksiniz. İki seans arası bölgenin kullanılıp kullanılmadığına bakılarak 2 veya 3 ay aralıklarla yapılmaktadır.

Seanstan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar.

Seanslardan önce kesinlikle güneş banyosu veya solaryum yapılmamalıdır. Eğer böyle bir şey yapılmış ise uygulamaya en erken 3 gün sonra başlanılmalıdır.

Seanstan Sonra Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar.

Bu tür bir uygulamadan sonra tedavinin uygulandığı bölge kapatılmalı, bu bölge 24 saat kapalı kalmalı ve bu 24 saat boyunca bu bölgeye kesinlikle hiçbir damla su değdirilmemelidir. Tedavi yapılan bölge kuruyacak ve kabuk tutacaktır. Bu bölge günlük olarak nemlendirilmeli ve üzerindeki kabuklar temizlenmelidir. Ayrıca tedavi uygulanan bölge kabuk tuttuğu sürece direkt güneş ışığına temas etmemelidir. Aynı şekilde bu bölge solaryum ışınlarına da maruz kalmamalıdır. Son olarak tedavi uygulanan bölgede oluşan yaraya kesinlikle ağda, epilasyon gibi herhangi bir işlem uygulanmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.