Doğumdan Sonra Eski Formumuza Dönüyoruz

Doğumdan Sonra Eski Formumuza Dönüyoruz

Hamilelik sürecinde alınan kilolar bebeğimiz dünyaya geldiğinden itibaren bizleri huzursuz etmeye başlar. Üstelik doğumdan hemen sonra diyet yapmak mümkün değilidr. Çünkü sadece doğum yapmakla bitmez annenin görevi bebek en az altı ay boyunca annenin sütüne ihtiaç duyar ki buda demek oluyor ki anne olan kişi beslenmesine çok dikkat etmeli.

Bebeğin iyi beslenmesi göz önüne alındığında annenin çok fazla diyet yapması önerilmez ancak sağlıklı ve formda  görünebileceği bir kaç püf noktasıda elbette vardır.

Yeni doğum yapmış annelerimize püf noktaları;

* Hem sütünüzü artıran hem de yağlarınızı yakmanıza yardımcı olan ve son derece kolay tüketebileceğiniz bir önerimiz var. Su için! Evet sütünüzün çok olması günlük aldığınız sıvı miktarına bağlıdır ki alacağınız en güzel ve vitaminli sıvı sudur. Bu yüzden su tüketiminizi günlük 3 litreye kadar çıkarın.

* Tatlı yemek sütünüzü artırmaz. Bu görüş toplumda süregelmiş fakat ne yazık ki yanlış bir bilgidir. Tatlı yemek, süt olsun diye çok fazla şekerli gıdalar tüketmek süt yerine emzirme döneminin bitiminde size yağ olarak geri dönecektir. Bu nedenle şekerden uzak duruyoruz.

Doğumdan Sonra Eski Formumuza Dönüyoruz

* Kompostolar süt yapıcı içecekler arasında yer alır ancak yine de fazlaca şeker tüketimi gerektiren bu içecekler yerine su, süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

Düzenli beslenmek hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelikte ve hamilelik sonrası emzirme döneminde de önemli bir rol oynuyor. Hem yeterli süt miktarına ulaşmak hem de formda kalmak için tüm besin grupları düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

* Kızartma gibi yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler yerine, ızgara, haşlama gibi hafif yiyeceklerin tüketilmesi yağlanmanızı ve dolayısıyla kilo almanızı engelleyecektir.

* Günlük taze sebze ve meyve alımı miktarı ne kadar yüksek olursa annenin formunu koruması da o derece kolaylaşacaktır. Çiğ sebze ve meyveler, salatalar hem sizi tok tutacak hem de sıvı içerikleri fazla olduğundan dolayı sütünüzü artıracaktır.

* Buğday unu yerine tam tahıllı ekmek tüketimi sizi tok tutacağından dolayı hem fazla ekmek tüketiminizi engellemiş hem de daha az kalori almanızı sağlamış olacaktır.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.