Saç Ekiminin Bir Tık Üstünde: Saç Klonlama

Saç Ekiminin Bir Tık Üstünde: Saç Klonlama

Saç ekimi yapılabileceğini ilk duyduğumuz günlerde saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için adeta bir umut ışığı olmuştu. Oldukça başarılı bir şekilde ilerleme kaydeden ve estetik anlamda çok önemli olan saçlarımıza bizlere yeniden kavuşturup hem sağlıklı hem de güzel görünmemizi sağlayan saçlarımızı yeniden kazandıran saç ekim yöntemiden sonra şimdide sıra saç klonlamada…

Nedir Bu Saç Klonlama?

Klonlamanın kelime anlamını çoğumuz biliyoruz ancak yinede açıklama gereği duyuyorum. Klonlama aynı canlıların üretilmesidir. Bundan yıllar önce ilk klonlama örneği bir koyun üzerinde gerçekleştirilmişti ve dünya hayretle bu olayı izlemişti.

Şimdi gelelim saç klonlama işlemine. Saç klonlama da düşünülen şey saçın birebir aynısının klonlanması değil elbette. Her ne kadar ismine klonlama yöntemi adı verilmiş olsada saç klonlama ile saçın dökülmesine neden olan hücrelerin onarılması, tahrip olmuş, zarar görmüş hücrelerin iyileştirilmesi ya da saç dökülmesine yol açan gendeki bozukluğun giderildikten sonra tekrar hücre içine yerleştirilmesidir.

Saç Klonlama Nasıl Yapılacak?

Binlerce saçın bir koyun gibi klonlanması imkansız değildir elbette ancak oldukça zaman alacak, masraflı bir iştir. Bu nedenle saç klonlamayı bir koyun klonlama gibi düşünmek mantıksız olur.

Saç Ekiminin Bir Tık Üstünde: Saç Klonlama

Peki nasıl olacak bu klonlama işlemi. Şöyleki insanlarda bulunan kıl hücrelerinin alt kısmında dermal klıf adı verilen hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler bir kişiden alınıp bir başka kişiye enjekte edildiğinde yeni aç hücrelerinin oluşumunu sağlar. Klonlamanın ilk aşaması olan dermal kılıfların çoğaltılıp başka bir kişiye enjekte edilerek kıl kökü oluşumu başlatılmış olur. Deneylerle sabitlenmiş bir klonma yöntemidir.

Dermal kılıf hücreleri yalnızca aynı cinsler arasında değil farklı cinsiyetlerdende alınabilir. Yani bir erkek dermal hücresi bir kadında, bir kadın dermel hücresi de bir erkekte kullanılabilir.

Eğer dermal kılıf hücresini alabilecek bir kişi yoksa bu duurmda vücudumuzun rezerv saçlarını bulunduran ensemizden alınan dermal kılıf hücreleri ile klonlama işlemi yapılabilir.

Saç klonlama yönteminde dikkati çeken bir diğer unsur ise saçların dermal kılıf hücresinin alındıdı kişinin saç yapısına göre değil de enjekte edildiği kişinin saç yapısına göre çıkmasıdır. Yani daha basit bir şekilde ifade edecek olursak saçlar saçları dökülmüş kişinin kendi saçları gibi çıkmaktadır. Rengi ve dokusu tıpkı kel olmadan önceki saçları gibi olacaktır. Bu durum bireyleri oldukça mutlu etmektedir.

Teknoloji ve bilim ilerledikçe saç estetiği alanında çığır açacak yenilikler hız kesmeden ilerliyor. Kişiler için çok öenmli olan estetik görünüme artık bilim adamları da önem veriyor.  Artık kel olmak kaçınılmazınız olmaktan çıksın.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Norman dedi ki:

    Dermal kilif hücresinin alinmasinin alinan kisinin sacina ilerde zarari olabilir mi? Bu islem tek tek mi yapilmakta.. Ne kadar sürede hangi fiyata yapilmakta, bilmek isterim. Hepinize sevgilerimle….