Botox Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Botox Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Botox Nedir?

Botox alın bölgesindeki ve göz kenarlarındaki kaz ayakları diye tabir edilen bölgede meydana gelen deri altında kas hareketlerinin fazla hareket etmesiyle oluşan kırışıklıkların düzeltilmesi için sorunlu bölgeye ufak bir iğne aracılığı ile uygulanan ilaç türüne verilen isim olarak tanımlanıyor.

Botox, alın ve göz kenarındaki deri altında çok fazla hareket eden bu kasları sinirlerden gelen uyarıyı almasını engelliyor ve böylece gerek alın kısmı gerek göz çevresindeki kısımda yer alan bütün kırışıklıklar ortalama 3 ila 6 ay arasında kırışıksız ve doğal olarak daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Alın kısmına uygulanan botoks ile kaşların çatılması zorlaşıyor ve böylece iki kaşınızın arasındaki kalın ve derin çizgi ortadan kayboluyor. Alın bölgesindeki enine çizgiler botox uygulamasından sonra ütülenmiş bir görüntü vererek hiç kırışıksız bir alın sahibi olmanızı sağlar. Kazayağı diye tabir edilen göz kenarlarındaki çizgiler de de botox sayesinde gerginlik oluşması ile belirsizlik görülür.

Botox’un uygulandığı bölgelerdeki kırışıklıkların yok olması gergin ve genç bir görünüme kavuşma hali ortalama 3 ay sürer ve 3 aydan sonra 6.aya kadar bu etki yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Yani botox yaptırmanız durumunda alın ve göz kenarlarınızdaki çizgiler ilk 3 ay tamamen yok olmakla birlikte 3 aydan sonra yavaş yavaş belirmeye başlar ve 6. ayda alın ve göz kenarlarındaki deri altında bulunan kaslar botox uygulamasından önceki halini alır.

Botox Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Botox’un Uygulandığı Yerler

Botox, az öncede bahsettiğimiz gibi sıklıkla alın ve göz çevresi bölgelerinde uygulanır ve başarılı sonuçlar verir.

Bunun yanında özellikle yaz aylarında aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerin rahat bir yaz mevsimi geçirmesi için koltukaltı bölgesine, ellere, ayaklara uygulanarak bu bölgelerdeki ter bezlerinin çalışmasını bir anlamda durdurarak aşırı terleme şikâyetlerini ortadan kaldırır. Yapılan botox sayesinde kişi en az 3 ay en fazla 6 ay terleme sorunu yaşamaz. Aşırı terleme sorunu için botox uygulamasının belli bir mevsimi yoktur istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz.

Botox Tedavi Şekli

Küçük iğnelerin içersine konulan botox ilacı bu iğneler vasıtasıyla yüzünüze enjekte edilir. Ve botox ilacı sinirler ve sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki iletim durdurulur ve kasların hareketi tamam yok olur. Kısacası botox kaslara giden sinir dürtülerini 3 ila 6 ay arasında tamamen bloke eder ve bu kasları rahatlatarak cildin daha gergin, kırışıksız ve daha genç görünmesini sağlamış olur.

Botox’un Yan Etkileri Var Mıdır?

Botox özü itibariyle toksin bir maddedir ve yüksek dozda verilmesi durumunda “ptosis” adı verilen, göz kapağı hastalığı ortaya çıkabilir ve bu rahatsızlık kişide birkaç hafta devam edebilir. Bu yüzden botox’u dozajının iyi ayarlanması gerekir buda ancak uzmanlar tarafından yapılan botox’larla güvenli hale gelir. Genelde görülen botox yan etkileri ise baş ağrısı, nezle durumları, bazen solunum yolu enfeksiyonları olabilir.

Kimlere Botox Uygulanmaz?

Botox uygulamaları hamilelik (gebelik) döneminde olanlara, emziren annelere yapılmamaktadır.

 Botox Hakkında Yanlış Bilinenler

1. Botox yılan zehriymiş doğrumu?

Hayır. Botox ilacının yılanlarla hiçbir alakası yoktur. Botox bakterilerden elde edilen tamamen sıradan bir ilaçtır. Genellikle bütün antibiyotik ilaçlar aynı şekilde elde edilir ve hepsi bakterilerin kendilerini savunmak için salgıladıkları maddelerdir.

2. Botox felç yapıyormuş doğrumu?

Hayır. Felç ile bir kasın hareket kabiliyetini sonsuza kadar kaybetmesidir. Hâlbuki botox ilacı uygulanan bölgelerdeki kaslar sadece 3 ila 6 kadar hareket kabiliyetini kaybeder ve en geç 6 ay sonra tekrar eski haline dönerler.

Botox Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

3.  Botox sadece yüz gerdiren kozmetik bir ilaç mıdır?

Hayır. Botox son yıllarda yüz gerdirme, kırışıklık giderme gibi alanlarda adını duyursa da gerçek şudur ki; botox yıllarca felçli hastaların tedavilerinde kullanılmıştır ve halada kullanılmaya devam ediliyor. Türkiye’de de botox ilacının %70 i felçli hastaların tedavisinde kullanılıyor ve geriye kalan %30 luk kısım sadece estetik alanında kullanılıyor.

Ucuz botox yaptırmak tehlikeli mi?

Botox başlı başına çok pahalı bir ilaç iken sizce son derece ucuz fiyatlara botox yapılması ne kadar sağlıklı olabilir?

Botox cam flakonların içersinde toz halinde dondurulmuş olarak ecza depolarınca doktorlara teslim ediliyor ve doktorlar da anında derin dondurucularına bu botox cam flakonları koyuyorlar ve zaten botox ilacının bozulma süresi ortalama 1 ay.

Uygulama esnasında botox ilacını kullanmadan önce doktorlar sulandırıyor ve bu sulandırmadan sonra ilacın hemen kullanılması gerekiyor. Zira ne kadar çok bekletilirse etkisi o kadar çok azalıyor. Ve bu satılan cam falkonların boyutu 100 ünite, bir kişiye uygulanacak botox ilacı çok çok bonkör kullanılsa bile en fazla 60-70 ünite harcanabiliyor. Yani geri kalan 30-40 ünite botox ilacını ya o an çöpe atmak durumundalar yâda hemen o an sırada bekleyen başka bir kişiye uygulamak durumundalar zira bekledikçe etkisini yitirmeye devam edecek.  Eğer her gün fazlaca kişiye botox yapılıyorsa ilaçların etkisi yok olmadan herkese uygulanan botox ilacının verimli sağlıklı etkisini muhafaza eden botox ilacı olduğunu düşünebiliriz. Doğal olarak da doktorlar bu botox ilacını, kendileri çok pahalıya aldıklarına göre botox yaptıracak kişilere sunacakları fiyatında yüksek olması şaşırtmaz hiç birimizi. Ancak çok düşük fiyatlara yapılan botox uygulamalarının, işte bu makalemizde bahsettiğimiz gibi artan botox ilaçlarını hemen o an uygulayacak başka kimse yoksa çöpe atmayıp dondurucusuna kaldırarak bekletilip, etkisi çok azalmış ya da hiç etkisi kalmamış bir botox ilacı uygulanmayacağından nasıl emin olabilirsiniz. Bu kadar ucuz botox uygulamalarının zaten çöpe atılmaya göze alınmış ilaçları paraya çevirmek olabilir mi diye düşünmek lazım.

Bunun dışında botox ilacını elde etmek için cam flokanların içindeki tozun içine katılan suyun miktarı çok önemli. Zira su ne akdar çok katılırsa etkisi o kadar azalıyor botox ilacının. Yaptıracağınız botox’un ilacının hazırlanmasında katılan suyun oranının üretici firmaların belirttiği oranlarda katıldığından emin olduğunuz bir merkeze gitmelisiniz.

Ortalama bir botox fiyat, 40-60 ünite botox ilacı 400 dolar gibi bir fiyattır. Bu oranda bir botox’un fiyatının da bu fiyattan daha düşük olması aklınızda soru işaretleri bırakmalıdır. Az oranda yapılan bir botox hem kırışıklıkları gidermeyecek hem de 6 ay kadar sürecek olan botox etkisi 1-2 ayda tamamen yok olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.