Böbrek kumu dökme

Böbrek kumu dökmek, tıp alanında oksalat, fosfat, ürat, sistin kristallerinin erimeden idrar içine atılmaları halinde “Kristalüri” yani kum dökmek olarak ifade edilir.

İdrarda bulunan ve erime özelliği olan kalsiyum oksalat, erimeyen kalsiyum oksalat tuzları haline dönüşmesi ile idrarda oksalürinin hâkim olduğu bir kum dökme vakası tespit edilebilir. İdrar asiditesinin azalması, şeker hastalığı, lösemi, sarılık, sinirlilik ve mide-bağırsak sorunları durumunda idrarda oksalat atılımında artış gözlenir. Oksalüri şeklindeki kum dökme vakalarında atılan kristallerin oranı yüksek değilse, herhangi bir bulgu meydana gelmeyebilir. Şayet atılan kristal miktarı yüksekse, idrar esnasında yanma hissi, mikroskobik kematüri ve nadir olarak da kolik şeklinde şiddetli ağrı meydana gelebilir. Bireyin yüksek oranda sıvı alması, mide-bağırsak sorunlarının onarılması, tedavide olumlu sonuçların alınmasını sağlar.
İdrar içinde erimiş biçimde olan fosfatların erimeyen hale dönüşmesine “Fosfatüri” adı verilir.

böbrek kumu dökmek

 Kum dökmenin bu şekildeki hali, idrarın farklı sebeplerle alkaliye dönüşmesi önemli bir faktördür. Yüksek miktarda alkali besinlerin alınması, hiperparatiroidizm, mide asiditesinin yükselmesi gibi vakalarda idrar alkalileşir. Fosfatüride, idrar beyaz renkli ve bulanık görünümlüdür. Bekletilirse ise dibe doğru tebeşir tozu gibi fosfatlar çökmeye başlar. İdrar çıkarma esnasında ise üretrada yanma hissi, dizüri ve kim zamanda kolik şeklinde şiddetli ağrılar meydana gelir. İdrar asiditesinin çoğaltılması, yüksek oranda sıvı alınması faydalıdır. Üratüride ise, idrar içinde erimemiş şekilde ürat kristalleri vardır. İdrar asiditesinin çoğalması, idrarın yoğunlaşması, ürik asit atılımının çoğalması, üratüri ortaya çıkaran sebeplerdir. Çıkartılan idrar bir müddet bekletildiğinde, kabın dibinde kiremit tozu gibi ürat kristalleri çökmeye başlar. Gut nöbetleri esnasında ve lösemide idrardaki ürik asit oranı yükselir. Fazla oranda sıvı alınması, alkali maden sularının tüketilmesi fosfatüri azaltılabilir. Fakat gerçek tedavi etkene doğru olmalıdır. İdrarda sistin kristallerinin görülmesi durumuna ise “Sistinüri” adı verilir. Genetik bir metabolizma hastalığı olmakla birlikte yüksek oranda sıvı alınmasında ve idrarın alkali hale getirilmesinde fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Gülcan dedi ki:

  ben bayılıyordum ara ara da bulantım oluyordu geceleri uykumdan uyanıp hafif ağrıyla tuvalete gidiyordum ve fenalaşıp bayılıyordum.Bir sabah yine fenalık geçirince acile gittim idrar tahlili ve ultrasan sonrası şiddetli kum döktüğümü söyledi doktor antibiyotik, m… ve p… verdi bitinceye kadar kullandım ama esas g… diye bir meyve nektarı içtim aç karnına daha iyi hissettim kendimi,.Bir yıldır çekiyorum Faydası var mı bilmiyorum inşallah vardır hepimize geçmiş olsun.

 2. nejdet dedi ki:

  Merhabalar,
  bende yaklaşık 3 haftadır bulantı var, zaman zaman kusmada oluyor, bir ara 3 gün yüksek ateş oldu. 3 ayrı doktora gittim. 1.si enfeksiyon kapmışsın kanında mikrop oranı fazla dedi ve antibiyotik verdi. 2. doktor gastroentoloji doktoru mide bulantı hapı verip endoskopiye randevu verdi. 3. doktor kan sayımı ve idrar tahlili yaptırdı ve kum döktüğüm söylendi, bol sıvı almam önerildi. ancak bende hiç bir ağrı olmamakta ama bulantı devam etmekte yalnız yüksek ateş kesildi. bu konuda aydınlatılırsam memnun olurum. teşekkür ederim.

 3. özlem dedi ki:

  bende bu ağrıyla bu dün karşılaştım böyle bi ağrı görmedim hayatımda ve adetimde geçikti 5 gün eczaneye gittik tabi bilmiyorum ben kum döktüğümü adet söktürücü verdi içiyorum daha bir buçuk gün oldu bakalım olabilecekmiyim ağrım çok olduğu için doktora gittim gece kum dökdüğümü söyledi. ne hap ne iğne hiç bişey vermedi bu gün biraz daha iyiyim dökdüm mü bilmiyorum kendi kendine geçti sanki ama dün geceki gibi ağrım yok ama genede kask ve yanlarda hafif var .

 4. azize dedi ki:

  salam menim boyreklerimde polikistler var ve de kum var simdidde 2 ay olar idrarimda azalma var hekime gittim ilac yazdi idrar tahlilimde az miktarda bakteri de…… ilac kullaniyorum ama yinede bazen idrarimda azalma oluyor? nedeni ne acaba? kum dokmemkle elaqeli ola bilirmi idrarda tikanmami yaraniyor yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

 5. serdar dedi ki:

  arkadaslar yorumlari okudum tas dusurenler allah sabir versin tas dusurmek cocuk dogrmaktan zor derlerdi gercekten oyledir eminim buyuk sancisini 2 defa cektim bi kere agri kesici igneyle gecti digerini kendi kendisine gecti cinde ogrenciyim burda basima geldi olay tas bobrekten inmis kanallara kdr gelmis hic bi sanci cekmemistim bi gun idararda asiri kan gordum 2 3 gun sonra doktora gittim ulturasonda 29mm tas cikti bi cihas la tasin oldugu kisma disardan press yapip 30 40 dk elektoro sok vererek tasi parcalayip ilac tedavisi yapiyolar sanciyi tedaviden sonra tas kirildiktan sonra cektim oncesinde agrim yoktu ilaclarin faydasi oldugunu sanmiyorum bol bol su icin eger varsa turkiyede elekotro sokla tasi parcalatin dusmesi kolaylasiyor bide cinsel organdan endoskobiyle girip kolay bi yontemi var anainda kirip tasi aliyolar basit bi tedavi kirdirdiktan sonra bi agri daha cektim doktora gittim x r film cektirdim 3 parca tas kalmis dediler yine bol bol su icerek zipalayarak o uc tasinda ciktigini gozumle gordum 2 pirinc buyuklugundeydi su icmek zararsizdir suya asilin derim

 6. mustafa dedi ki:

  BENİMDE ÇOCUKLUĞUMDAN İTİBAREN BÖBREK TAŞIM VAR SOLDA AÇIK AMALİYATLA 1985 DE AYDINDA ALDIRDIM FAKAT ÜÇ AYSONRA YİNEDE ÜRETTİ KAPALI AMALİYATLA 15 TAŞTAN 7 SİNİ ALDILAR DAHA SONRA TAŞ KIRMA ESWL UYGULADI DEFALARCA HALA TAŞIM MEVCUT 5 GÜNDÜR ŞİTTETLİ SANCI ÇEKİYORUM SICAK SUDA UYGULADIM YİNE GEÇMİYOR TAVSİYESİ OLAN VARMI.

 7. gulo dedi ki:

  Merhaba ben 11 haftalik hamileyim doktor az su ictimden kum dokmesi oldugunu soledi cok su icmem gerekiyomus ama mide bulantim cok oldugu icin,hic icemiyorum yardimci olur musunuz bilen varsa

 8. Aslı dedi ki:

  bilgiler için teşekkürler,daha önce bende çektim bu acıları,bir kaç ay önce arkadaşım gıda takviyesi tavsiye etti, çin melek otu içeriyor,ayı üzümü,virginia cevizi ki bu bileşenler böbrek kumu ve taşı dökmeye birebir,ben bu vitamin kullanarak ağrılardan ve böbrek taşından kurtuldum.

 9. neriman dedi ki:

  açıklama detaylansa daha yararlı olurdu sanırım.kum dökme ne kadar aralıklarla tekrarlar?