Bilirubin

A+
A-
Bilirubin

Bilirubin, tanım olarak etçil hayvanların safrasında bulunan boya maddesi olarak ifade edilir.
Alyuvarların dalakta hasarı esnasında hemoglobin moleküllerinin parçalanması ile meydana gelir. Karaciğere ulaşır ve akabinde safra olarak dışa çıkarılır. Anemi kansızlık vakalarında veya safra yollarının tıkanması sırasında kandaki bilirübin seviyesi yükselir. Karaciğerdeki yangılı hastalıklarda ortaya çıkan sarılık, bilirübin artışına bağlı gelişmektedir. Bilirübin vücuttan bağırsaklar ve idrar vasıtasıyla atılmaktadır.

Bilirubin, insan safrasının esas pigmentini meydana getirerek, altın sarısı rengin oluşmasını sağlar. Büyük oranda parçalanmış olan eritrositlerin hemoglobinlerinden kaynaklanmaktadırlar. Bu hasar retiküloendotelyal sistemde söz konudur. Bilirubinin glukuronik asit ve sülfürik asitle meydana getirdiği esterlere konjuge (direkt) bilirubin adı verilir. Kandaki bilirubinin bir kısmı proteinle kompleks oluşturur. Buna da serbest bilirubin adı verilmektedir. Posthepatik bilirubinler direkt bilirubinler olarak bilinip laboratuvar analizlerinde verilmiş olan birtakım kimyasal maddelerle direkt olarak reaksiyona geçmektedirler. Prehepatik bilirubinler ise indirekt bilirubinler olup laboratuvar analizinde de reaksiyon meydana getirmek amacıyla metil alkol eklenmesi gerekebilir.

Bilirubin

Bebeklerde ise durum biraz daha farklı ilerler. Zira doğumdan sonra ilk bir kaç gün içinde fizyolojik açıdan bilirubinlerde artışlar görülür ve bu duruma yeni doğan sarılığı adı verilir. Yükseklerde yaşayan ve bu tür duruma alışık olmayan bireylerde de serum bilirubini artış gösterebilir. Bunu yanında uzun müddet fenobarbital kullanan bireylerde serum bilirubin seviyeleri normal değerlerin altında gözlenebilir.

İndirekt (unkonjuge) bilirubin suda çözülme özelliği yoktur. Kanda albumine bağlı olarak ilerler. İndirekt bilirubin toksik özelliği vardır. Kandaki düzeyini arttığında beyindeki bazal gangliyonlarda birikir ve bilakis çocuklarda kernikterusa sebep olabilir. Direkt(konjuge) bilirubin ise karaciğer içinde konjuge olmuş bilirubin olarak ifade edilir Suda çözülme özelliği vardır. Bu yüzden safraya atılabilir. İndirekt bilirubinden daha az toksik özelliği gösterir. Kanda bulunan miktarı yükseldiği zaman böbrekten süzülerek idrar vasıtasıyla atılabilir.

Serum bilirubinlerinde artmaya yol açan nedenler nelerdir?

İndirekt Bilirubinin arttığı vakalar

Bilirubin oluşumunun çoğalması: Hemoliz, inefektif eritropoezis
Ailesel: Crigler-Najjar Sendromu, Gilbert Sendromu
Lucey-Driscoll Sendromu yaşanması
Konjestif kalp yetmezliği sorunu
Pulmoner Enfarktüs
İlaçlar: Rifampisin, izoniazid, novobiyosin, hepatotoksik olan ve hemolize sebep olan bazı ilaçlar

Direkt bilirubinin arttığı vakalar

İntrahepatik safra kanalı kolestazı: Biliyer atrezi, primer sklerozan kolanjitis
Kanaliküler kolestazis: Siroz hastalığı, gebelik dönemi, hepatit hastalığı, oral kontraseptifler, idiopatik rekürren intrahepatik kolestazis
Ekstrahepatik kolestazis
Hepatosellüler fonksiyon bozuklukları: Enfeksiyonlar, ilaçlar, toksinler,
Artmış konjuge bilirubin karaciğer hastası olanların ortalama üçte birinde normal total bilirubin verileriyle beraber olabilir.

Total Bilirubin

Total Bilirubin Nedir?
Kanda var olan eritrositler en fazla 120 gün kadar yaşamaktadırlar. Yenileri gelmesi için yaşlanmış olan eritrositler parçalanmaya başlar. Parçalanan eritrositlerden kimyasal reaksiyona uğrayarak Bilirubin çıkar. Hemoglobinin kırmızı rengine karşı Bilirubin sarı bir renktedir. Hemoglobin yıkımı ile oluşan Bilirubin serumda albümine bağlanır. Bağlanmış olan bilirubine indirekt Bilirubin adı verilir.

 

Karaciğere giden Bilirubin glukuronik asitle sura eriyebilir ve safra ile bağırsağa doğru hareket eder. Bu Bilirubin de direkt Bilirubin adı verilir. İkisi birlikte total Bilirubin olarak adlandırılırlar. Bilirubin oranı artınca gözün sklera tabakası, deri ve mukozalar sarı renge döner. Bu da sıkça adına duyduğumuz sarılık hastalığı anlamına gelmektedir.
Sarılık Nedenleri:
Zararlı hayvanların zehirleri eritrosit yıkımını hızlandırır ve tüm bu döngüyü başlatır. Virüs veya bakteri kaynaklı organizmaların karaciğerde hasar yaratarak Bilirubin üretimine karaciğer engel olamaz. Her herhangi bir taş nedeni ile safrada veya bağırsak yolunda oluşan tıkanıklık yüzünden bilirubinin bağırsağa atlamaması da sarılık oluşumuna neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. cengiz dedi ki:

  Anneme 10 gün önce kan verildi kan düşük diye kandan sonra gözleri ve yüzü sapsarı oldu .doktor geçer dedi 10 güne kadar ama geçmedi.ayaklarda ve eklem yererinde ağrı var yürüken ayaklarının üzerine basamıyor.Annemde karaciğer sirozu var.Ama kan almadan önce böyle halsiz değildi. Sarılık kendi kendine geçer mi geçmesze zararı var mı.Cevaplarsanız teşekkürler…

  Mehmet:

  Benim tahlillerden bilirubin toyalım 2.71 ve bilirubin direkt 2.32 çıktı ben kutluyorum bunlarnedir ve tedavisi varmıyor yardımcı olun

 2. uğur dedi ki:

  total birubinim 1.6 daha sonraki kan testlerimde bu oran baya yükselmiş doktorum verdiği ilaçları yükseltti.

  size sormak istediğim soru.

  1.total bilirubinimi nasıl düşürebilirim öneriniz.
  2. yediğimiz yemekle alakalımıdır.yükselmesini etkilermi,şekerli yiyeceklerin bir faktörü olurmu.
  3.günde 1 tane sigara içiyorum.

 3. viola dedi ki:

  kan testi yaptırdım kan değerlerim MCV 79,1 kreatinin 0,59 Bilirubin Total 2,41 Bilirubin Direkt 0,62 Bilirubin indirekt 1,79 çıktı. gilbert sendromu teşhisi konuldu ama ilaç olmadığı söylendi çalıştığım için durmadan uyku hali olması vücudumun sararması durumu var önerceğiniz yapabileceğim birşey var mı acaba tşk..

 4. Gamze dedi ki:

  ben pazar günü40 derece ateşle acillik oldum. bilirubin total 2,06 direkt 0,74 indirekt 1,34 çıktı bu normal bişey mi doktorum bana bununla ilgili hiç bişey söylemedi şuan kendimi iyi hissediyorum. bana idrar yolları enfeksiyonu dedi sadece ateşim ondan dolayı çıkmış ateşliyken bunların olması normal mi ? şeker hastalıgımda yok akş glukozumda 134 çıktı.. (tokta değildim ) antibiyotik kullanıyorum şuan pazartesi günü bir genel cerrahiye gözükmek istiyorum..

 5. Yunus M. dedi ki:

  Hayırlı sabahlar iyi çalışmalar karnım akçen biyokimya için kan verdim total bilirubin 3.0 çıktı diğer değerlerimde bir sıkıntı çıkmadı herşey notmal derece de çıktı bunun nedeni nedir ve hemen geçer mi ? Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz ? Bu kanı verirken çok yorgundum doktor bol bol su iç dedi yarın tekrar vericem sizden acil bir şekilde cevap bekliyorum kolay gelsin iyi çalışmalar …