A+
A-

Bel soğukluğu, tıp dilinde gonore diye tabir edilirken, halk dilinde bel soğukluğu olarak bilinir. Bel soğukluğu genelde cinsel ilişki esnasında karşı taraftan bulaşan ve çoğunlukla idrar yolları ile üreme organlarına yerleşen ve tedavi edilmediği takdirde kan ile vücuda yayılabilen bir hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bel Soğukluğu Teşhisi Nasıl Konulur?

Bel soğukluğu hastalığının en kesin teşhis yöntemi, kişiden alınan irinli akıntıdan gonokoklann aranması yöntemidir. Bel soğukluğu olduğundan şüphelenilen kişiden bir miktar alınır ve lamın üzerine konulur. Akıntı sabitleştirildikten sonra özel opak mikroskopla incelenir ve inceleme sonrasında kesin tanı konur.

Bel Soğukluğu Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bel soğukluğu hastalığının oluşma, bulaşma nedeni, bel soğukluğu hastalığı olan bir kişi ile cinsel münasebete girmiş olmaktır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığı, çoğunlukla 48 saat ya da 72 saat kadar müddette kuluçka dönemini atlatarak ve klinik bulgularla meydana çıkmaya başlar. Bel soğukluğu hastalığını kapan kişinin siyeğin dış ucunda kızarıklıklar, şişlikler görülmeye başlanır. Kişi idrara çıktığında yanma hissi ile birlikte, idrar yapmakta zorlanma yaşar. Ayrıca peniste kendiliğinden veya sıkıldığında ortaya çıkan irinli akıntı gelmeye başlar. Bunun yanında bel soğukluğu kapan kişide sürekli artan baş ağrıları, yorgunluk, halsizlik gibi şikâyetler başlar. Bel soğukluğu, kadınlarda erkeklere nazaran daha sessiz ilerler. Kadında çok fazla akıntı ortaya çıkar, kadında bunu normal bir iltihapmış gibi gördüğü için, bel soğukluğu hastalığı kaptığının farkında olmayabilir. Kadın, jinekolojik muayene olduğunda kızarıklıklar, şişliklerle şüphe uyandırılıp, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra teşhisi konur.

Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu Tedavisi

Belsoğukluğu tedavisinde, antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Eskiden sülfamit türü ilaçlar kullanılmaktaydı. Ancak sülfamitler zamanla bakterilerin direnç göstermesine yenik düştüğü için tedavi edici özelliği artık yoktur. Kullanılan antibiyotik tedavisinin en olumlu yönü, frengi hastalığını da kamufle edebilme imkânı sağlayabilmesidir.

Bel Soğukluğundan Korunma Yöntemleri

Bel soğukluğu hastalığına yakalanmak istemiyorsanız, öncelikle tek eşlilikten yana bir yaşa tarzı seçmeniz gerekir. Zira bel soğukluğu, cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Bütün bunların yanında cinsel ilişkiye girmeden önce, bel soğukluğu hastalığına maruz kalma riskiniz varsa antibiyotik tedavisi alabilirsiniz. Ayrıca cinsel münasebet sonrasında, cinsel organın bol sabunlu su ile yıkanması da bel soğukluğu hastalığından korunmak için etkili bir yöntemdir.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. fenasi dedi ki:

    bel soguklugu tedavisi için en az kac gun ilaç alınmalıdır?
    ilaç prospektusler genelde tek doz oneriyorlar bn 10 gun sureyle kullanmama ragmen ilacı kestigim gunden hemen 3-4 gun sonra tekrar akıntı baslıyor.Tavsiyeniz ne ?
    Teşekkürler

  2. berat dedi ki:

    bende 1,5 senedir geliyor sarı renkde gusul abdestimi aklıyorum ama tekrarda geliyor nasıl bir tedavi olmalıyım doktarada cıkmadım utanıyorum ben 15 yasındayım daha once ilişkim olmamıştı ama sarı renkte akıntı baslıyor bu yuuzden gusl abdestimi alamıyorum alıyorum lakin geri akıyor hemde arkadaşlarımın yanında bir şey konuşlsa hamen akma baslıyor

Yandex.Metrica