Arı Sokması

Arı Sokması

Arılar, kendilerini koruyabilmek için, arkalarında bulunan iğnelerini ustaca kullanabilme kabiliyetini sahip hayvanlardır. Arıların kendilerini korumak için kullandıkları iğneleri, iki kısımdan oluşur. Birinci bölüm iğnenin kendisi, ikinci bölüm ise karın boşluğunda, bağırsaklara bağlı olan zehir keseciğidir. Arının iğnesi 9 adet ok benzeri kancalardan oluşur. Bu 9 kancanın görevi, arı birini soktuğunda iğnenin üstündeki kancalar sayesinde iğnenin çıkması imkânsızlaştırmasıdır.

Arının iğnesini kişiye sokması ile birlikte zehir keseciğini sıkması ve akabinde zehrini kişiye akıtmaya başlaması görülür. Kişi arının soktuğu iğneyi çıkarmaya çalışsa de genelde bunu başaramaz. Zira iğne üzerindeki kancacıklar buna engel olur. Arının bağırsaklarının bir kısmı da koparak iğne ile birlikte soktuğu yerde kalır. Arı kişiyi soktuktan sonra kendisini kurtarıp iğneden ayrılsa da artık en fazla 1 ila 2 gün arasında yaşayacak ardından ölecektir. Bu süre içersinde de başka birini sokması ihtimali yoktur.

Arıların çok olduğu bir yerde tek bir arı tarafından sokulduğunuzda kesinlikle ani hareketler yapıp, elinizi kolunuzu etrafa sallamayın. Zira bu diğer arıları tahrik edip onların da size saldırmasına sebep olur. Arıların saldırmasına uğradığınızda öncelikle yüzünüzü koruyun ve zira yüz en hassas olan bölgenizdir arı sokmasına karşı. Arı sokması halinde bölgede kızarıklıklar, şişlikler, ağrı ve acı duymaya başlarsınız. Arı sokmasından bir süre sonra kişide baş ağrısı ve bölgede kaşıntı başlar.

Arı Sokması
Arı sokması durumunda ilk yapmanız gereken o bölgeyi hemen yıkamak ve o olduğunuzdan yerden uzaklaşmanızdır. Çünkü arılar soktukları yerde kendilerine has olan bir koku bırakırlar ve diğer arılar da bu kokuyu duyarak kokunun olduğu yere doğru yönelirler. Bu da birden birçok arının size saldırması anlamına gelir. Bu sebeple arının soktuğu bölgeyi hemen bol su ile yıkayıp, arının soktuğu yerden uzaklaşarak, sokan arının bıraktığı kokuyu üzerinizden atmalısınız.

Arı sokmasına maruz kaldığınızda, arının bıraktığı zehir keseceğinden tutup çekmeye kalkmayın. Çünkü bu zehir kesesinin içindeki zehrin hızla kanınıza karışmasına neden olur. Bu sebeple arının iğnesini çıkarmak isterseniz, tırnak ucunuzla veya bıçağın yüzeyi ile çıkarmaya çalışın.

Arı sokması aslında hayati tehlike teşkil eden bir durum değildir. Ancak arı sokmasına karşı alerjisi olan kişi için hayati tehlike teşkil edebilir. Şayet kişinin arı sokmasına alerjisi varsa nefes alma da zorluk, şiddetli karın ağrısı, kusma, kalp çarpıntısı, baygınlık, yutak bölgesinde şişme sebebiyle nefes alamayıp boğulma gibi çok önemli sonuçlar doğurabilir.

Arı sokması halinde bölgeye amonyak sürmeniz, tedavi edici özellik gösterecektir. Bunun yanında arı sokmasından sonra şişmeleri önleyici krem sürebilirsiniz. Lakin arı sokması sonucunda şiddetli şikâyetler olursa hastaneye başvurulmalıdır. Özellikle arı ağzınıza kaçar ve her hangi bir yeri sokarsa ağız içinde acilen hastaneye başvurmalısınız. Zira arının boğazı sokması durumunda ölüm riski oluşabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.