Mide Fıtığı

 

Mide üst bölümünde bulunan kasları gevşemesi sonucunda mide fıtığı meydana gelir. Herkeste rahatsızlık yaratacak bir durum değildir. Bazı insanlarda reflü hastalığına yol açmaktadır.
Mide fıtığı günlük yaşamı çok fazla etkilemez, hayati tehlikelere yol açmaz. Ancak reflüye neden olabilir, çeşitli problemlere dönüşebilir ya da fıtık eğer büyükse çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Oluşan problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamak adına tedaviler gerekebilir ve cerrahi müdahalelere dahi gidilebilir.

Mide Fıtığı Nedenleri
En sık görülen nedeni karın içindeki basıncın artmasıdır. Bu basınç bulantı, kusma, öksürük, bağırsak hareketleri esnasında gerginlik hissetme, ağır kaldırma gibi sebeplerle daha da artabilmektedir.

mide fıtığı

Mide Fıtığı Belirtileri
Küçük fıtıklar pek problem yaratıcı değildir. Orta ve iri fıtıklarda ise ağza aniden su gelmesi, yediklerinden parçaların ağza gelmesi, boğazda ağrı, gece meydana gelen öksürük nöbetleri, göğüs kemiğinde ağrı hissedilmesi, ses kısıklığı gibi semptomlar vardır.

Mide Fıtığı Tedavisi
Midedeki kas görevini yerine getiremez duruma gelmişse, asit tahrişi nedeniyle yemek borusu çok zarar görmüşse, fıtık iriyse ve sorunlara neden oluyorsa, bir de boğulma riski mevcutsa, cerrahi müdahale şarttır. Yapılan ameliyatla fıtıklaşmış mide eski yerine getirilip, tekrar göğüs boşluğuna taşmaması için set oluşturulur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica