Mide Fıtığı

Mide üst bölümünde bulunan kasları gevşemesi sonucunda mide fıtığı meydana gelir. Herkeste rahatsızlık yaratacak bir durum değildir. Bazı insanlarda reflü hastalığına yol açmaktadır.
Mide fıtığı günlük yaşamı çok fazla etkilemez, hayati tehlikelere yol açmaz. Ancak reflüye neden olabilir, çeşitli problemlere dönüşebilir ya da fıtık eğer büyükse çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Oluşan problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamak adına tedaviler gerekebilir ve cerrahi müdahalelere dahi gidilebilir.

Mide Fıtığı Nedenleri

En sık görülen nedeni karın içindeki basıncın artmasıdır. Bu basınç bulantı, kusma, öksürük, bağırsak hareketleri esnasında gerginlik hissetme, ağır kaldırma gibi sebeplerle daha da artabilmektedir.

mide fıtığı

Mide Fıtığı Belirtileri

Küçük fıtıklar pek problem yaratıcı değildir. Orta ve iri fıtıklarda ise ağza aniden su gelmesi, yediklerinden parçaların ağza gelmesi, boğazda ağrı, gece meydana gelen öksürük nöbetleri, göğüs kemiğinde ağrı hissedilmesi, ses kısıklığı gibi semptomlar vardır.

Mide Fıtığı Tedavisi

Midedeki kas görevini yerine getiremez duruma gelmişse, asit tahrişi nedeniyle yemek borusu çok zarar görmüşse, fıtık iriyse ve sorunlara neden oluyorsa, bir de boğulma riski mevcutsa, cerrahi müdahale şarttır. Yapılan ameliyatla fıtıklaşmış mide eski yerine getirilip, tekrar göğüs boşluğuna taşmaması için set oluşturulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. orhan dedi ki:

    Benim bir sorum olacaktı, yaşım 37 ve spordan vazgeçemiyorum. ses kısılması nedeni ile hastaneye gitmiştim.ancak iç hastalıklarına sevk edilerek mide endoskopisi yapıldı. mide fıtığı (Paraözofageal herni seviye) reflü ve hafif gastrit çıktı. Mide ile hiç bir şekilde yanma ağrı gibi sorunum yoktu. Doktor bu rahatsızlıklardan dolayı ağırlık çalışamazsın dedi? Karın kası çalışmak tabiki fıtığı etkileyebilir. Fakat diğer kas gruplarını da öı çalıştıramayacağım? Bunun ile ilgili hiç bir yerde ne bir doktorun ne sporcunun ne de internet ortamında spor ve mide fıtığı ile ilgili bilimsel bir yazısını göremedim. Her mide fıtığı olan hayata küsmesi mi gerekiyor???