Siroz

Karaciğerin vücutta bir çok görevi vardır. Örneğin; kan şekerini düzenler, şeker ve proteinlerin birbirlerine dönüşmesini sağlar. Alkol kullanımı ve hepatit hastalıkların olması karaciğerde yapısal düzensizliğe yol açar ve buradaki hücreler zarar görür. Hücreler gitgide yok olmaya başlar ve karaciğer küçülmesi meydana gelir. Bir çok göreve sahip olan karaciğer görevlerini yerine getiremez ve böylelikle organ bozukluğu ortaya çıkar. Yaşanılan bu sebeplerden ötürü siroz hastalığı oluşur ki bu durumda iyileşebilmek imkansız hale dönüşür.

Sirozun Nedenleri Nelerdir

Siroz hastalığı, batıda en çok görülen ilk 10 ölüm nedenlerinden biridir. Sirozun nedeni aşırı miktarda alkol kullanımıdır. Alkolle meydana gelen sirozun tedavisi imkansızdır. Alkolün bırakılması şarttır. Sirozun başka nedeni ise hepatit B,C ve D hastalıklarıdır. Hepatit virüsleri karaciğerde mikroorganizmalara dönüşür ve karaciğer iltihaplanması meydana gelir. Geri kalmış ülkelerde siroz görülme oranı yüksektir. Sirozun diğer nedenleri de karaciğerde demirin çok miktarda birikmiş olması, safra kesesi hastalıkları, kronik kalp yetmezliği gibi durumlardır.

Siroz Belirtileri Nelerdir?

Hastalık başlangıç ve ileri evre olarak ikiye ayrılmaktadır:
İlk evrede yorgunluk, çabuk yorulabilme, iştah kesikliği, sarılık, kaşıntı, mide bulantısı, gaz birikmesi, karın ve bacaklarda şişlik, kabızlık ve birde erkek göğsünün büyümesi gibi belirtileri vardır. tabi bu belirtiler sadece siroza özgü değildir.
İleri evrede ise belirtiler çok daha şiddetlidir. Fazlaca kilo kaybı görülür. Hastanın yemek yeme isteği yoktur. Bacaklar zayıflar ve dokular su tutmaz. Yemek borusundaki damarların patlaması söz konusu olabilir ve bunun sonucunda iç kanama riski vardır. Siroz nedeniyle karaciğer görevini yerine getiremeyip zehirli maddeleri süzemez. Hücrelerin tahribatı söz konusudur. Kişide motivasyon sorunu ortaya çıkar. Cinsel isteksizlik baş gösterir. Aç karna kusmalar meydana gelir. Geceleri idrar yapma sıklığı artar. Hastanın görüntüsünde değişmeler olur. Yanaklarda kızarıklık oluşur. Vücuttaki kıllar dökülmeye başlar.

Siroz Nasıl Teşhis Edilir?

Muayenede hastanın alkol kullanıp kullanmadığı ve hepatit hastalığı geçirip geçirmediği sorulur. Elle muayene yapılır. Karaciğerin durumu kontrol edilir. Siroz hastalarında karaciğer sertleşmesi meydana gelir. Karaciğerlerin kenarları belirginleşmiş olup, dalak büyümesi vardır. Hastanın görünümüne bakılır.

Kesin tanı için kan tahlilleri yapılır, gerekli görülürse karaciğerden kesi alınıp incelenir. Kandaki albumin düzeyinin düşük ve bilirubin oranının yüksek çıkması halinde karaciğerde bir sorun vardır demektir. Karaciğerdeki hücrelere bakılır. Ultrason ile karaciğerin durumu incelenir. Karaciğerin yapısı hakkında bilgi sahibi olunur. Sirozun teşhisi için etkin bir yöntem olduğu kesindir.

siroz belirtileri

Siroz Tedavisi

Daha önce de belirttiğimiz gibi alkol sonucu meydana gelen sirozun tedavisi mümkün değildir. Ancak yinede erken tanının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde önlemler alınıp hastalığın şiddetinin artması önlenebilir. Hepatit sonucu oluşan sirozlarda ise interferon adlı tedavi yöntemiyle virüslerin artması önlenir.

Tedavi sürecinde uyulması gereken bazı durumlar vardır. Bunlar:
• Alkolün bırakılması ilk şarttır.
• Vitamin eksikliği nedeniyle vitamin takviyesi yapılabilir.
• Siroz hastaları yüksek tansiyonla da karşılaşırlar. Bunun engellenmesi için tansiyon ilaçları kullanılmalıdır.
• İdrar söktürücü ilaçlarla karında birikmiş olan su azaltılır.
• Doktorun önerdiği ilaçlar haricinde ilaç kullanımı olmamalıdır.
• Yağı fazla yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bu tedaviler işe yaramadığı zaman karaciğer nakli gerekebilir. karaciğer nakliyle iyileşme mümkün hale gelebilir. Ancak karaciğerin vücuda uyması büyük önem taşır.

Siroza Yakalanmamak İçin Alınacak Önlemler

1. Fazla miktarda alkol tüketilmemelidir.
2. Hepatit hastalığını önlemek için hepatit aşısı yaptırılmalıdır.
3. Birtakım karaciğer rahatsızlıkları siroza neden olabilir. Bunun için kesinlikle tedavi olunmalıdır.
4. Beslenme çok önemlidir. Aşırı yağlı ve hayvansal gıdalardan kaçınmak gereklidir.
5. Erken teşhis her zaman büyük önem taşır. Bu yüzden periodik kontroller çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. asiye dedi ki:

  Merhabalar, babam 1-1,5 yıl once siroz nedeniyle karaciğer nakli oldu sirozun nedeni bulunamadı.Dalağın büyük olduğunuda söylemişlerdi nakil olduktan sonra siroz tamamen ortadan kalkmışmıdır tekrar siroz olabilirmi karnında ki şişlik ameliyat sonrası azalmıştı yalnız şuan eski halini aldı yani aşırı bir şişlik ve kaşıntısı var vücutta nedenleri nedir? sorularımı yanıtlamanızı rica ediyorum lütfen…
  İlginize teşekkür ederim..

 2. büşra dedi ki:

  Benim amcamda siroz hastasıydı.Hastalık son evreye geldi ve avrasya hospitalda öldü.erken teşhiş çok önemli ki siroz hastalığında karından su alımı olur su alımı gittikçe artıyosa hastanın durumu kötüye gidiyodur ama karaciğer kendini yenileyen bi organ erken erken teşhis her zaman önemli biopsiden korkmayın tek çare bu….

 3. hamiyet dedi ki:

  benim ablam siroz hastasi 3 senedir tedavi goruyor onceleri cok sorunu yoktuher konturele gitiyinde kan oranlari her seyi normal cikiyordu ama simdi hem kabizlik hemde elleri kolun dirseyine kadar siyahlasiyor bu sirozdanmi kaynaklaniyor yoksa basak birseydenmi ve bu sirozun iylesme sansi varmi yokmu onu bilmek istiyorum

 4. ayşen dedi ki:

  Merhaba,
  Benim anneme (67 yaşında) 7 ay önce siroz teşhisi konuldu. Bu güne kadar ne içki ne de sigara kullanmışlığı var.Hastalığın nedeni geç tedavi edilen safra kesesi rahatsızlığına bağlandı. Teşhis konulduğundan bugüne, hem perhizine dikkat ediyor ,hem de karındaki sıvı birikimini, el ayak ve bacaklardaki şişliği azaltmak için ilaç kullanıyor. Lakin bazı dönemlerde (benim gözlemlerime göre de aşırı sıcaklarda ve hastalığı ile ilgili karamsarlığa kapıldığı, üzüldüğü zamanlarda bu şişlik artıyor, bu dönemlerde diş eti kanamaları artıyor – özellikle geceleri.)
  Mide endoskopisinde henüz bir varise rastlanmadı. gerçi bir kaç ay içinde endoskopi yenilenecek. Halsizlik- iştahsızlık-mide bulantısı da var zaman zaman artıyor.
  sizden ricam özellikle karındaki bu sıvı birikimini azaltabileceğimiz başka tıbbi bir yöntem var mıdır? Zira bu şişlik psikolojik olarak annemi çok etkiliyor ve sanırım iyileşme sürecini de olumsuz yönde etkiliyor.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılar,

 5. ece dedi ki:

  benım babam 15 yıldır hepatit b tasıyıcısıymıs ama bız malesef 1 sene önce öğrendik ve tedavısıne basladık özel bı arastırma hastahanesınde doktorun verdiği randevuları aksatmadan gidiyor doktor ilacına devam etmesını ve b12 vitamını iğnesı vermıs babam bızede birşey söylemıyor ben merak edıyorum b12 vitamını karaciğerin toparlamasına yardımcı olurmu ve hastalığı kötüye gitseydi doktor ilacını değiştirirmıydı.. cevabınızı beklıyorum lütfen.. saygılarımla

 6. isminaz dedi ki:

  merhabalar babamın çok acil karaçiğer nakline yazılması lazım ığdırda oturuyor hangi hastanelerde yapılıyor bilgi verirmisiniz teşekürler.

 7. esra dedi ki:

  merhaba benim babam karaciğer kanseri durumu çok kötü hastalığı çok ilerlemiş siroz olmuş vucüdu göz leri felan sapsarı tedavi olamıyacağını söylüyorlar doktorlar bu nasıl bişey sarılığı gitmesi için ne yapmalıyız yardımlarınızı bekliyorum acil içki felanda kullanmıyordu

 8. mirza dedi ki:

  Çok güzel hazırlanmış bir yazı.
  9 ay ara ile( 24.07.2011 ve 04.04.2012 tarihlerinde) iki defa yemek borusndaki varisler (özefagus varis) kanadı.İki defa da (08.10.2011 ve 17.10.2011 tarihlerinde) midem kanadı.Midemde F1 ve F2 varislerinin olduğunu söylediler.
  Özefagus varisler ile midedeki bu varisler tedavi edilemez mi?
  F1 ve F2 varisleri ile fundal varisler aynı ifade mi?
  HER ŞEY İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 9. sonay dedi ki:

  merhaba ben 29 yaşindayim siroz başlangici var 6 aydir ilaç kullaniyorum ciğeimde küçülme var bu hastalik adet düzensizliği karinda hafif şişmeler bulanti yaparmi daha da ilerlediğini mi gösterir daha önce yoktu teşekkür ederim