EMG

Emg, elektromiyografi teriminin özetlenmiş biçimidir. EMG, Kasların kasılmasın yarayan elektriksel hareketlerin gözlendiği ve yorumlandığı bir kas araştırmasıdır. EMG incelenmesi, kasların incelenmesinin yanında sinirlerinde incelenmesine yarayan testlerin bütünüdür.

EMG Neden istenir?

EMG incelemeleri ve sinir ileti incelemeleri, uç sinirler, kas kavşağı, sinir kökleri, kas hastalıkları, sinir ağları incelenerek teşhislerin konulmasında kullanılan bir yöntem olup, bazen tek başına yeterli olurken, bazen de kan biyokimyası, görüntülenme teknikleri gibi yardımcı yöntemlerle birlikte yapılabilir. Genelde bel fıtığı, boyun fıtığı, uç sinirlerin sebep olduğu ağrıların tespiti, kol ve bacaklardaki kuvvet kaybının sebepleri, kas erimeleri, sinirlerin zarar görme sebepleri gibi sorunların teşhisi için EMG testi istenebilir.

emg testi

EMG Nasıl Yapılır?

Kaslardaki sorunların teşhisi için EMG araştırmasında özel iğneler kullanılır. Bu sebeple bu iğnelere iğne EMG’si denir. Söz konusu bu iğneler, bilinen enjektör iğnelerinin içersine çok ince bir tel konularak kayıt elektrodu biçimine getirilmişlerdir. Cihaza bağlı bir iğne hasta tarafından ilk görüldüğünde elektrik verileceği korkusu oluşur. Ancak iğne EMG incelemesinde herhangi bir elektriksel uyarı verilmesi söz konusu değildir. Sadece kaslardaki normal veya anormal elektriksel hareketlerin kaydedilmesi amacıyla kullanılır. Görsel araştırmanın dışında aynı sinyaller hoparlör sayesinde duyulur şekle getirilirler ve araştırmayı yapan hekimin değerlendirmesine önemli faydası olur.

EMG İncelemenin süresi ne kadardır?

EMG incelemesi yarım sat ile 2 saat arasında sürer. Bu süre hastanın doktora yardımcı olması ile daha da kısabilir ve daha da sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

EMG yan etkileri veya riski var mıdır?

EMG incelemesinden önce hasta, kalp pili varsa, kan sulandırıcı bir takım ilaçlar kullanıyorsa, kan pıhtılaşması sorunları varsa, bunları mutlaka doktoruna iletlmelidir. Çünkü EMG kalp pili olan kişilerde, pile yakın bir alanda uygulanırsa, kalp pilinin ayarlarını bozabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar içinde kas içi kanamalarına sebep olabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yıldız dedi ki:

    sinirlendiğim zaman midem çok ağrıyor yemek yiyemiyor hayat şartları asabi yapıyor sorunlarım var enseden başlayıp kafa tasının içine doğru giden bir ağrıda oluyor acile gidip iğneden sonra düzeliyorum bu testi yaptırmam bir sonuç verirmi cevap verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden..

Yorum Yaz

Şizofreni