Periton Karın zarı iltihabı (Peritonit)

Periton Karın zarı iltihabı (Peritonit)

Periton Nedir?

Karın içindeki zardır. Karın boşluğu en büyük alandır. Diyafram, arka sırt kasları, kaburga, yan karın kasları ve ön karın kaslarına hükmeder. Bu alanın özel örtüsü peritondur. İki metrekarelik bir alan genişliğindedir. Tüm organlar karın boşluğunda bulunmaz ve bu nedenle bazıları tamamen karın zarı ile çevrilir. Karın boşluğundaki organları saran zara paryetal periton adı verilir. Karında bulunan ve üzerini kapladığı organları saran zara viseral periton adı verilmektedir. Karın zarı tunika serosa ve tunika subserosa adında iki katmandan oluşmaktadır. Karın zarına ve burada bulunan organlara kayganlık verme görevi tunika serosa’ nındır ve ilk katmandır.

Periton

İç kısımda bulunan katman tunika subserosa’ dır ve salgı yapma ve emme gücüne sahiptir. Bağ doku ile sağlamlık ve elastikiyetlik özelliği taşıyan bant oluşumları gözlenir. İnce bağırsakta mezanter, kalın bağırsakta ise mezokolon adındadırlar. Karın zarı bir sürü organa ve damar ile sinirlere ulaşır. Zengin damar yapısı sayesinde salgı ve emme gücü gösterirler.

Karın zarı iltihabı (Peritonit)

Karın zarı, tıpkı akciğer zarı gibi iki katmanlı olup, özel bir salgısı vardır. Dış duvar katmanı, karın boşluğunun iç tarafını kapsar. İç organ katmanı ise karın içindeki iç organları sarmaktadır. Bu organların bazısı kanın arka duvarına yaslı dururken, bazısı ise duvardan uzakta boşluğun orta kısmındadır. Bu yerleşimin neticesi olarak dış duvar karın zarı tamamiyle karnın ön duvarına yapışık biçimdedir. Arka duvara yaslanmış olan organların kıvrımları sarılır ve boşluğun ortasına doğru ilerler. İç organ karın zarı ile karın boşluğundaki bütün organları kapatır.

Böbrek, pankreas, onikiparmakbağırsağının bir kısmı gibi karnın arka duvarına yapışık olan organların sadece ön ve yan tarafları karın zarıyla kaplı olduğu için bunlara karın zarının gerisi organlar yani retroperitonal denir.

KARIN ZARI İLTİHABI (PERİTONİT)
Karın zarı iltihabı, karın zarında meydana gelen ivegen ya da süreğen bir iltihaplanma oluşumudur. İvegen karın zarı iltihabı, karnın içindeki sindirim sistemi organında ortaya çıkan delinme, apsede ortaya çıkan açılma ya da enfeksiyon lenf yoluyla karın boşluğuna dağılma durumunda ortaya çıkar. Bazı vakalarda mikroba bağlı birincil konumda olabilmektedir. Karın zarı iltihabı, çoğunlukla kadınlarda rastlanılan ve oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve cerrahi müdahale gerektirebilir.

Mide delinmesi yüzünden meydana gelen karın zarı iltihabının sebepleri:

Mide ülseri nedeniyle delinmenin gerçekleşmesi, asit ve besin atıklarını barındıran mide içeriğinin karın boşluğuna geçmesine neden olur. Karın zarı bu olaya iltihap ve sıvı birikmesi olarak kendini gösterir.

Karın zarı iltihabının belirtileri ve tanısı:

Karın zarı iltihaplanması durumunda karın ve göbek etrafında birden bire, oldukça şiddetli ağrı başlar. Kişi hemen ardında kusma eğilimi gösterir. Aynı anda karın kasılmaları da yaşanır.
Karın zarı iltihaplanmasında tanı koymak için, akyuvarların sayısının çoğalması, bağırsak muayenesi sırasında ağrı hissedilmesi, kan incelemerindeki sorunlar etkili olduğu gibi karın boşluğundan iğne ile sıvı alınması da etkili olur.

Karın zarı iltihabı tedavisi

Ender olarak görülen birincil karın zarı iltihapları için antibiyotik tedavisine geçilir. Verem kökenli karın zarı iltihabı durumunda ise verem ilaçları vasıtasıyla tedavi yöntemi kullanılır. Ayrıca karın zarı iltihapları tedavisi için serum tedavisi ya da ameliyat metodu uygulanabilir. Karın zarı iltihabı ameliyatı esnasında, karın boşluğu açılır ve irinli olan sıvı çekilir, ardından antibiyotikli sıvılar vasıtasıyla ile karın boşluğu yıkanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. kumsal dedi ki:

    merhaba benim sorunum karnımın sol alt bölgesinde ağrı falan yok ama gaz sıkışması oluyor.guruldama sanki o bölgede bişeyler oynuyor.süt,kahve tükettiğim zamanlar daha yogun oluyor.sorun nedir acaba bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  2. Jxjxj dedi ki:

    Aynı sorun bendede var

  3. MUSTAFA K. dedi ki:

    f-m-f hastasıyım karın ağrılarım çok 15 günde 1 çok çekiyorum inannın hastalık anında karnım ağrıyo acaba iltihalanma mı oluyo bana lütfen yardım edin.