A+
A-

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir?
Kalpte dört tane kapak bulunmaktadır. Bunlardan biriside mitral kapaktır. Kalbin sol tarafını ikiye bölen bir kapaktır. Mitral kapak yetmezliği kalbin içinde mitral kapağın kapanma sorunu yaşaması anlamına gelir. Kalp kan pompaladığı zaman mitral kapak eğer kapanmazsa var olan kan sol karıncığa doğru geri yönelim yapar.
Nedenleri:
Kalp kapağı yetmezliği yaşayan kişilerin çoğu mitral kapak ile ilgili sorun yaşamaktadır. Mitral kapak zayıflayabilir ve hasar görebilir. Buna etkenlerden bazıları da geçirilen hastalıklardır. Mitral kapak yetmezliğinde vücuda yeteri kadar kan ulaşamaz. Bu nedenle bu açığı kapatmak adına kalp çok daha fazla hareket etmeye başlar. Zamanla ritimlerde ciddi değişiklikler oluşur. Doğuştan gelen bir sorun değildir. Kadınlarda yüzde altı oranında görülmekle birlikte erkeklerde bu oran daha düşüktür ve yüzde üç oranında görülmektedir. Fakat yaş ilerledikçe kadın ve erklerde görülme sıklığı fazlalaşır ve yüzde yirmi gibi rakamlara çıkabilmektedir. Romatizmal kalp hastalarında mitral kapakta kalınlaşma ve sertleşip küçülme gibi sorunlar yaşanmaktadır. Ve buna nedende hastalığın ta kendisidir. Aynı zamanda ailesinde damar sertliği, hipertansiyon ve bağ dokusu rahatsızlıkları geçiren bireylerde görülme yüzdesi artmaktadır. Bu kişiler risk altındadır. Bunların yanında dört aydan fazla iştah kesici diyet ilaçlarını kullanmak da riski arttıran unsurların içindedir.
Korunma:
Romatizmal ateş riskine karşı hemen bir tedavi programı ayarlamak çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mitral Kapak Yetmezliği

Belirtileri:
Hastalık ilk zamanlarda belirti vermez. Belirti alındığı zamanlarda hastalığın ilerlemiş olduğu ortaya çıkar. Kişide yorgunluk ve sersemlilik hali mevcuttur. Aynı zamanda hissedilen bir çarpıntı meydana gelmektedir. Nedensiz öksürükler ve basit egzersizlerde bile nefes darlığı yaşanmaktadır. Bu nefes darlığı aynı zamanda yatarken de oluşmaktadır. Özelliklede gece uykusunda sıkça idrar yapma ihtiyacı duyulur. Dinleme yapıldığında kalptan her nefes alış verişte hırıltı duyulur. Ekokardiygram, transözafajial ekokardiyogram, dopler, MR, kardiyak katater incelemesi yapılarak kapak incelenir. Bunun sonucunda eğer sorun varsa kapakta kalınlaşma ve anormal bir durum gözlenir. Aynı zamanda kanın geri kaçtığı vücuda verilmediği de ortaya çıkar.
Tedavi:
Belirtiler çok şiddetli ise hastanede kalmak gerekmektedir. Cerrahi yöntem ile kapak değiştirilebilir veya düzeltilebilir. Fakat her hastaya cerrahi müdahale uygulanmamaktadır. Eğer hastanın hayatı tamamen etkilenmişse ve durum kötüye gidiyorsa müdahale uygun olur. Tanı konulan kişilerin sürekli doktorları ile iletişim halinde olmaları aynı zamanda kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. Bazı hastalara kalp ritimlerini düzenleyen ve damar genişletici ilaçlar verilemektedir. Kalpte pıhtı oluşumuna engel olmak adına ek ilaç takviyeleri yapılmaktadır. Bunların yanında tuzu azaltılmış besinler tüketmek ve diyet uygulamak önemlidir. Zorlanma olduğu anda yapılan egzersiz bırakılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. birol dedi ki:

  yaşım 27 bundan 15 yıl once googus agrısıyla hastaneye gıttım ve bende ufurum oldugunu söyledıler ama ilaç tedavısı uygulanmadı. arda zaman zaman agrılarım oldu şimdi ise 9 aydır kontollerım oluo 9 ay once eko cektırdım bende mıtral yetmezlığı 3. derece oldugunu soyledıler amelıyat olmam gerekıyormuş fakatt bunun en son derecesı 4.dereceymiş 4. dereceye ne zman gelecegın bılemedıklerı ıcın amelıyat etmıyorlar…. Bu 4. dereceye ulaşması 6 ay ıcınde de olabılırmış 1 sene sonrada hatta 40 / 50 yaşına kadarda 3. derecede kalabılme ıhtımalı oldugunu da bu hastalıgımla ılgılı benı bılgılendırırsenız sewınırımm SAYGILARIMLA…..

 2. şükran dedi ki:

  ben 36 yaşındayım.bende aort yetmezliği var.19yaşımda bana bu teşhis konuldu hemen ilaç tedavisine başladım.penadur hariç diğerlerini yaklaşık 6-7 ay kullandım.başka doktora gittim bunlara gerek olmadığını söyledi.27-28 yaşıma kadar penisilin kullandım.bulunduğum ildeki acil servislerde ,sağlık ocaklarında ve özel hastanelerde bu iğneyi her ay düzenli yaptırdım.zamanla bu merkezler çok riskli olduğu için yapmak istemediler bende bıraktım.2yıl öncesine kadar gittiğim rutin kontrollerde aort 55mm kadar olduğu hemen ametiyat olmam gerektiği söylendi.ben kendimi o kadar hasta hissetmiyorum.uzun yol yürürüm,yokuşu çıkarım,3.kata kadar merdivenleri hızlı çıkarım.şimdi 2 yıldır kontrollere de gitmiyorum.çünkü kendimi kötü hissetmiyorum.bütün ev işlerimide rahatlıkla yapıyorum.sadece çok sinirli ve üzüntülü zamanlarımda kalp çarpıntısı oluyor.bazende normal sakın zamanlarımda kalbin duruyor gibi hissediyorum öksürme hareketi yapınca geçiyor.ayrıca arada bir dizlerimden aşağısı ödem oluşuyor.ameliyatı ne zaman olmalıyım?bana yardımcı olursanız sevinirim.

 3. semanur dedi ki:

  merhaba. ben 8 yaşında akut romatizmal ateş geçiridm. şu anda penicsilin tedavisi görüyorum. mitral yetmezlik var. böbreklerim sık sık taş düşürüyor ve zaman zaman ağrı oluyor bu hastalığa bağlı olabilir mi ?

 4. Tarık dedi ki:

  33 Yasindayim…Bundan 15 ay TİA sendromuyla hastaneye başvurdum…Mitral kapak yetmezliği söylendi…
  1saat bir süre zarfında konuşmakta ve cümle kurmakta güçlük çekmeye başladım…yarı bilincim kayboldu…

  Bu kriz ile birlikte göğüs ağrılarım gun gun artmaya basladi…sırtımın sol tarafinı, sol boynumu ve sol kolumu ekşimen yogun bir ağrı almaya başladı…30 gunün 15 gunü yogun bir sekilde yasamaya başladım… Bu ağrılar hatta eklem yerlerimde ve özelliklere kemiklerde yoğunlaşmaya başladı…

  Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?

 5. selva dedi ki:

  benim 4 yaşında bi kızım var 1,5 sene önce hafif mitral yetersizlık olduğunu söyledi doktorlar. yılda 1 kontrole çağırdılar,ilerde ki zamanlarda düzelme de olabilir kötüye de gidebilir dediler ama yapılıcak bi tedavide yok diyorlar.ne bir ilaç ne bi tedavi ye gerek yok diyorlar beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim çok tedirginim şimdiden çok teşekkürler.

 6. celalettin dedi ki:

  hocam ben 21 yaşındayım bende my1 varmış beni rahatsız edenh herhangi birşey yok yanlız bu nedir yani sonucu ne olur ne yapmam gerekiyo benim hayatımı ne yönde etkiler bilgileriniz için teşekkür ederim

 7. mehmet dedi ki:

  bende kalpten ameleyat oldum gecen ay doktora bas vurdum doktor ünemlı birşeyin yok dedi am cok sızıntım var kesın tanıda romatizmak mıtral yetmesızliyi yazmıstı ne yapmam lazım

 8. ibrahim dedi ki:

  mitralkapak yetmezliği teşhisi koydu doktor teşhiste a harfi var sıkıntı olurmu genel sağlıktaramasında hepsi iyi bi bu böyle geldi

Yandex.Metrica