Güneş Çarpması

Gün içersinde terledikçe vücut ısısında düşme gözlenir. Ancak bazı durumlarda vücut ısısında düşme sağlanamaz. Örneğin hava sıcaklığının çok fazla olduğu günlerde, güneşin altında çok uzun süre kalındığında, ısı kaynaklarının yakınında çalışıldığında, vücut ısısını artıran hastalıklar geçirildiğinde vücut ısısında düşüş sağlanamaz.

İşte bunun gibi nedenlerin başında gelen uzun süre güneşin zararlı ışınlarına maruz kalındığı zaman, güneş çarpması sorunu kaçınılmaz olabilir. Çok uzun süre yakıcı güneş ışığına maruz kalan vücudun ısı dengesinde bozulmalar meydana gelir ve akabinde güneş çarpması gerçekleşir.

Güneç çarpması

Güneş çarpmasının belirtileri nelerdir?

Özellikle yaz mevsiminde uzun süre güneşin yakıcı sıcağında kaldığınızda, güneş çarpması gerçekleşebilir. Güneş çarpmasının en net belirtileri, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, yüksek ateştir.

Güneş çarpması halinde yapılacak ilk yardım.

Güneş çarpması sorunu yaşayan kişiyi hemen serin bir mekâna taşıyın.
Bedeni sıkan giysilerin düğmelerini açarak kişinin rahatlamasını sağlayın.
Buz torbası ile kişinin başına, koltuk altlarına kompleks uygulayın.
Kişinin bilinci yerinde ise soğuk su ve içecekler içerin.
Kişi kusmaya başlarsa, mutlaka başını yan çevirin.
Bütün bunlara rağmen kişi hala güneş çarpmasının olumsuz etkilerini yaşıyorsa, hiç vakit kaybetmeden hastaneye ulaştırın.

Güneş çarpması sorunu yaşayan kişiye kesinlikle yapılmaması gerekenler:

Kişinin bilinci açık değilse asla sıvı gıdalar vermeyin.
Alkol koklatarak ayıltmaya çalışmayın.
Kesinlikle alkol ve gazlı içecekler vermeyin.
Katı besinler tüketmesini engelleyin.

Güneş çarpmasından korunmak için neler yapılmalıdır?

Gündüz saat 10.00 ile 15.00 arasında kesinlikle güneşe çıkmayın.
Güneş ören yerler yerine gölge yerlerde oturmayı tercih edin ve güneş gören sokaklarda kesinlikle yürüyüş, koşu yapmayın.
Giydiğiniz kıyafetlerin güneş ışınlarını üzerine çekmeyen açık renk giysiler olmasına özen gösterin ve kıyafetlerin vücudunuzu sıkmayan, dar olmayan, hava alabilen giysilerden olmasına özen gösterin.
Vücudunuza mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler sürün ve sürdüğünüz güneş koruyucu kremlerin kaliteli olmasına özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.