Göğüs Ağrısı ve Toraks

Bütün dünyada olduğu gibi, bizim ülkemizde de ölümlerin en önemli nedenlerinden biri de kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalıkları genelde öncü bir belirti vermeden aniden gelişir. Kalp hastalıklarının en net belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu sebeple göğüs ağrısı şikayetleri mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Evet göğüs ağrısı genellikle kalp kaynaklı olmaktadır. Ancak yalnızca sebebi bu değildir bunlara bağlı bir sürü sebep sıralayabiliriz. İsterseniz ilk önce kalbe bağlı olarak oluşan göğüs ağrılarını size bir sıralayalım

 1. Kroner arter hastalığı
 2. Mitral kapak
 3. Aort kapak darlığı
 4. Kalp zarı iltihabı

Bu yukarıda saydığımız 4 madde kalp rahatsızlığına neden olarak gelişen durumlardır. Bunların dışında bir de kalp dışı nedenler vardır onları da şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Damarsal nedenler
 2. Akciğerlere bağlı nedenler
 3. Sindirim sistemi ile ilgili nedenler
 4. İskelet sistemi ile ilgili sebepler

Bu saydığımız toplamda 8 adet madde ağrılarda tanı için oldukça önemlidir.  Kalp kaynaklı olan ağrılar arter hastalığına bağlıdırlar. Arter hastalığı kısaca damar sertliğidir. Damar sertliği genellikle yaşlılığa bağlı olarak oluşmaktadır. İnsan vücudundaki kolesterol oranı arttıkça damarlar da giderek kalınlaşırlar bu sayede sertlikler oluşmaya da başlar.  Genellikle damar sertliği erkek hastalarda oldukça fazla görülür kadınlarda ise bu durum menopoz sonrasında görülmektedir. Ancak bu durum her hasta da bu şekilde değildir bunların dışında istisnai durumlarda olmaktadır. Damar sertlikleri her hastada farklı bir şekilde gelişmektedir. Bazılarında bacak damarlarında oluşurken bazılarında da beyne giden damarlarda oluşur. Kalp kaslarının çalışması için oksijen ve enerjiye gerek vardır. Bu ihtiyaç doğrultusunda kalp daha fazla çalıştığı zaman fazla oksijen ve enerjiye ihtiyaç duyar. Ancak hasta istirahat halinde iken bu durum değişkendir. Yani fazla bir enerjiye ve oksijene gerek yoktur. Bu yukarıda saydığımız etkenler doğrultusunda damar sertleşmişse veya daralmış ise  denge bozulur ve kaslara gerekli oksijen sağlanamaz kaslara oksijen gitmediği zaman da vücut uyarı vermektedir buna da göğüs ağrısı denir.

Göğüs Ağrısı

Yani ağrı aslında vücudumuzun bir alarm sensorudur bu durum tüm organlarımız için geçerlidir. Aslında ağrı iyi bir durumdur. Bu nedenle uzmanlar gerekmedikçe ağrı kesici önermezler. Çünkü ağrıyı keserseniz vücut bu yokluğu es geçecektir ve bu sayede hastalık oranı daha da büyüyecektir.

Göğüs ağrısı mı çekiyorsunuz?

Göğüs ağrısı ile birlikte göğüs sıkışması, yanma hissi, kola, sırta mideye yayılan ağrı hissi kalp hastalıkları şüphesi için çoğu zaman yeterlidir.

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir mi?

Göğüs ağrısının, psikojik etkenler, göğüs duvarı problemleri, kemik hastalıkları, kas hastalıkları, yemek borusu hastalıkları gibi birçok farklı sebebi olabilir. Ayrıca kalp kasındaki kanlanmanın eksik olması, göğüs ağrısının en önemli sebebidir. Sürekli devam eden kalp ağrıları önemsenmeli ve kalp krizi riski göze alınarak, ihmal etmeden doktora gidilmelidir.

Göğüs Ağrısı

Hangi tür göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı?

Sigara içen kişiler, şeker hastalığı olanlar, hipertansiyon olanlar, ailesinde kalp krizi geçirmiş kiler olanlar için göğüs ağrısı ciddiye alınması gerekir. Kalp ile ilgili göğüs ağrıları çoğunlukla hızlı ve ağır yemek sonraları, hızlı yürüyüşler sonrası ortaya çıkar. Göğüs ağrısı genelde göğsün üst tarafında hissedilmesine rağmen bazı durumlarda orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Akabinde göğsün sol tarafından sol kola doğru ağrı yayılabilir. Angina pektoris denilen bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla meydana gelmiş ise 5–10 dakika dinlenmekle geçer. Uzun süre devam eden göğüs ağrıları kalp krizi riski oluşturabileceğinden, ihmal edilmeden kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı istirahat halinde iken hissediliyorsa ve uzun süre devam ediyorsa, dil altı hapı alındığında halde geçmiyorsa kalp krizi riski ihtimaller arasına alınmalı ve hastaneye gidilmelidir.

 

Toraks Nedir?

Toraksın diğer bir adı göğüs kafesidir. Göğüs kafesinde otuz yedi ayrı eklem ve kıkırdak dokusu vardır. Bu eklem ve kıkırdak dokular birbirlerine bağlantılıdırlar. Göğüste önemli büyük damarlar, kalp, akciğer ve yemek borusu gibi hayati önem taşıyan organlarımız bulunmaktadır.

toraks

Göğüs kafesimiz bu organları korumaktadır. Aynı zamanda göğüs kafesi esneyebilen bir yapıya sahiptir. Bu esnek yapı sayesinde nefes alım ve verimi sırasında sorun olmadan hareketine devam edebilir. Göğüs kafesi kemiğinde on iki tane sırt omuru bir tane göğüs kemiği ve on iki adet de kaburga bulunmakla birlikte aralardaki eklemleri de sayarsak toplamda otuz yedi ayrı kemikten meydana gelir.

Göğüs kafesi (toraks) incelendiğinde koni görünümüne sahip olduğu gözlenmiştir. Kesik olan tepeye göğüs üst açıklığı taban deliğine de göğüs alt açıklığı denilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. tuba dedi ki:

  ben 18 yasndaym sol gögus kafesımın uc kısmında ıleri dogru cıkıklık var bazen agrı yapıyodu yedıkule gogus hastalıkları hastanesınde toraks bölümüne gittim bana şekil bozuklugu var dedi ameliyatla düzeltilebilir dedi sizce ne yapmalıyım bi kac doktora daha gıtmem gerekirmi psikolojımı çok etkiliyor uyurken bıle rahat olamıyorum bana yardımcı olursanz sevinirim ..
  tesekkurler

 2. kemal dedi ki:

  Göğüs kafesi kemiğimde sanki kireçlenme ağrısı gibi bir ağrı oluyor özellikle nefes alırken yada öne doğru eğilirken ağrı oluyor. Elimle göğüs kafesimin orta kısmına bastırıyorum çıtlama sesi gelince biraz o bölge rahatlıyor fakat daha sonra tekrarlıyor sağa sola yukarı aşağıya doğru göğüs kafesimi hereketlendirerek rahatlamasını sağlamaya çalışıyorum bu hareketler esnasında çıtırdama gelirse rahatlıyorum ne yapmalıyım ne tavsiye edersiniz yardımcı olursanız sevinirim