A+
A-

Bütün dünyada olduğu gibi, bizim ülkemizde de ölümlerin en önemli nedenlerinden biri de kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalıkları genelde öncü bir belirti vermeden aniden gelişir. Kalp hastalıklarının en net belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu sebeple göğüs ağrısı şikayetleri mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs ağrısı mı çekiyorsunuz?

Göğüs ağrısı ile birlikte göğüs sıkışması, yanma hissi, kola, sırta mideye yayılan ağrı hissi kalp hastalıkları şüphesi için çoğu zaman yeterlidir.

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs ağrısının, psikojik etkenler, göğüs duvarı problemleri, kemik hastalıkları, kas hastalıkları, yemek borusu hastalıkları gibi birçok farklı sebebi olabilir. Ayrıca kalp kasındaki kanlanmanın eksik olması, göğüs ağrısının en önemli sebebidir. Sürekli devam eden kalp ağrıları önemsenmeli ve kalp krizi riski göze alınarak, ihmal etmeden doktora gidilmelidir.

Göğüs Ağrısı

Hangi tür göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı?

Sigara içen kişiler, eker hastası olanlar, hipertansiyon olanlar, ailesinde kalp krizi geçirmiş kiler olanlar için göğüs ağrısı ciddiye alınması gerekir. Kalp ile ilgili göğüs ağrıları çoğunlukla hızlı ve ağır yemek sonraları, hızlı yürüyüşler sonrası ortaya çıkar. Göğüs ağrısı genelde göğsün üst tarafında hissedilmesine rağmen bazı durumlarda orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Akabinde göğsün sol tarafından sol kola doğru ağrı yayılabilir. Angina pektoris denilen bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla meydana gelmiş ise 5–10 dakika dinlenmekle geçer. Uzun süre devam eden göğüs ağrıları kalp krizi riski oluşturabileceğinden, ihmal edilmeden kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı istirahat halinde iken hissediliyorsa ve uzun süre devam ediyorsa, dil altı hapı alındığında halde geçmiyorsa kalp krizi riski ihtimaller arasına alınmalı ve hastaneye gidilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. murat dedi ki:

  yaklasik olarak bir yildir gogsumun sol tarafinda bir agri var gece yatakta ani hareketler yaptigimda agridan uyaniyorum herturlu testi yaptirdim doktorlara basvurdum ama hic bir sey bulamadilar bunun nedeni nedir

 2. kader dedi ki:

  sol göğsümde sıklıkla agrı olmakta ve bu sol koluma vurmakta gögsumden sıvı alındı fakat hiçbirsey çıkmadı fılm cekıldı ondada bırsey çıkmadı fakat gosumun ust bolumunde sıvılce gıbı bırsey cıktı ama iç kısmında dısardanda bellı olmakta sızce bu ne olablır ne yapmam gereklı benı bılgılendırırsenız sevınırım.

 3. ayhan dedi ki:

  yaklaşık 20.25 gün önce başladı sırtta ağrı dr gittim bana film çektiler filmde akçiğerim temiz dendi sonra ortapediye gittim ordada ağrı kesici ve kas gevşetici verdiler fakat ilaçlar bitmek üzere ve hala göğsümün ortası ve sırtımda ağrılar var gece her yattığımda sırtım ve göğsüm ağrıyor belli saatlerde kalkıyorum ve dik yatıyorum cvp larsanız sevinirim saygılarımnla.

 4. şevket dedi ki:

  göğsüme bazen elektırik dagılımı gıbı bır agrı meydana gelıyor olunca nefesım bıle kesılıyor sol kolum ve omuzlarim agrıyor dk. gittım efor kan testı vs. yaptım sorun yok ama bence var

 5. ezoo dedi ki:

  sol göğsümde sık olarak bir batma var canımı çok yakıyor.aynı şekilde sol kuluncumdada ağrı var.bu ağrılar bazen siddetli oluyor nefes almamı güçleştiriyor.o sırada da midemde bir yanma gaz başlıyor..doktara gittim bir sene önce bişi yok demişlerdi yine aynını dicekler diye gitmiyorum ama bu aralar sıklaşmaya başladı sizce ne olabilir yardımcı olurmusunuz lütfen…

 6. keziban dedi ki:

  41yaşındayım sol gövsümdeki ağrı sırtıma vuruyor hissedilir derecede ağrıyor aklınaza hangi filim gelirse hepsi mevcud hiç bi iş çıkmadı artı kanda kusuyorum ara ara 3yılı geçti genel ceraha çok gittim hiç bir faydasını göremedim ilaçda dahi yok kullndığım yard. olma şansınız varmı?

 7. merve dedi ki:

  büyük ihtimalle gögüs kanseriyim ama bu aptal işe girdim diye hala doktora 5 aydır gidemedim.sol tarafımda koltuk altımda sırtımda acayip ağrı var ve sol göğsüm acayip ici dolu ve şiş ve setrlik mevcut sanki içinde kaya konmuş gibi.cok geciktim farkndayım bu haldede hala çalışıyorum 🙁 özele hafta sonu gitcem ama ameliyat ve kemoterapiler beni fena korkutuyor yine işimi kaybetme korkusu yaşıyorum.çünkü ameliyat icin kemoterapi için hep zaman maddiyat ve sosyal güvence lazım.hic bu kadar kendimi çaresiz hissetmemiştim ya gec kaldıysam midemde artık cok ağrıyor bir türlü ciğerlerime ve tamamen vücuduma yayıldığını öleceğimi düşünmekten kendimi alamıyorum.nasıl ülke burası ya :(işe girince esir oluyoruz resmen ayrılsak sosyal güvencemiz yok hastalansak işten atılma korkusu izin alamama korkusu:( sanki ölünce iş bizi kurtaracak ..Allah kimseyi çaresiz bırakmasın ve hic kimse benim gibi sağlığı değil de işi seçmesin atılırsanız da atılırsınız sağlık bir daha asla geriye gelmiyor çünkü..

Yandex.Metrica