Anksiyete Bozukluğu (Ekstrasistol)

Ekstrasistol Nedir?

Ekstrasistolle, insan kalbinin normalin dışında yavaş veya hızlı şekilde atması anlamına gelir. Hasta, kalbinin düzensiz attığından, iki atış yapıp bir durduğundan şikâyet eder. Kabinde kuşkanatlarının çırpıntısı gibi bir his duyduklarını ifade ederler.

Ekstrasistoller, kişiyi endişelendirse de genelde zararsızdır. Her Eestrasistol şikâyeti mutlaka ciddi bir kalp hastalığının belirtisi anlamına gelmez. Genelde bir süre sonra kendi kendine yok olurken, birkaç yıl sonra tekrar görülebilir. Ekstrasistol şikâyeti ile birlikte hasta, göğüs ağrısı, baş dönmesi, ruhsal sıkıntı, bayılma, zayıflama, iştahsızlık, çok fazla terleme, çok su içme gibi şikayetler görülmüyorsa ve daha önceden teşhis edilmiş bir kalp damar hastalığı yoksa çok endişe edecek bir durum yoktur. Ancak yinede hafife alınmamalı ve doktora gidilmelidir. Sigara bırakmak, alkol, kahve, çay tüketimini azaltmak, gece uykusunu almak ekstrasistol sorununa çözüm olabilir. Söz konusu çarpıntı için asla bilinçsizce çarpıntı ilaçları kullanmayın. Zira ekstrasistol öldürmeyebilir ancak bilinçsizce kullanılan çarpıntı ilaçları öldürebilir.

Ekstrasistol

Ekstrasistol nedenleri nelerdir?

Anksiyete bozukluğu, gerginlik en çok görülen çarpıntı sebepleri arasındadır. Stresli yaşam tarzı, duygusal çöküntüler, ekstrasistolü tetikler.
Kullanılan bazı hormon ilaçlar, antidepresan haplar ekstrasistole sebep olabilir.
Fazla efor sarf edecek işlerde çalışmak, ani hareketler gerektiren aktivitelerde bulunmak, aniden korku ve heyecan yaşamak, sigara içmek, çok fazla çay-kahve-alkol tüketmek ekstrasistol sebepleri arasındadır.

Ekstrasistol tedavisi

Ekstrasistol tedavisi için öncelikle doktorunuzla Ekstrasistole sebep olabilecek hayatınızdaki durumları paylaşın. Doktorunuz gerekli fiziki muayeneleri, tetkikleri yaptıktan sonra size uygun tedavi yöntemini sunacaktır. Bunların dışında Ekstrasistol tetiklememek için stresiz bir yaşam tarzına geçmek, sigara, alkol, kahve tüketimini bırakmak, günde mutlaka 8 saat gece uykusu almak Ekstrasistol tedavisi için faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Degisim dedi ki:

  Bendede oluyor 3 aydir ama ne ilaç kullandiysam gecmiyor hatta kizim kardiyolog butun tetkikler yapildi hic bir sey cikmadi .

 2. subahar dedi ki:

  merhaba yaklaşık 8 aydır var bende bazen 2 gün sürüyor bazen 15 gün en az 5 doktora gittim hepsi de alanının en iyilerinden.her kişi de olabileceğini söylüyorlar. bu benim şahsi fikrim; reflü ve kaygı bozukluğuyla ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum.doktorumun bana söylediği şu: kendini susuz bırakma,
  ağır yemekler yeme,
  yürüyüş yap
  çay ve kahveyi azalt(ben neredeyse hiç içmem)
  sigara içme (kullanmıyorum)
  en önemlisi stresten uzak dur.
  birde vitaminlerinize baktırın
  potasyum magnesyum kalsiyum gibi onların eksiklliğide yapıyormuş.
  ben kaç kere acile gittim hatırlamıyorum. hepsi aynı şeyi söyledi.
  bir psikayatr ile konuştum. oda aynı şeyleri söyledi. bir internet sitesinde beyaz üzümün iyi geldiği söylüyor denedim azaltıyor ama geçiriyor. bende deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
  Rabbim hepimize şifa versin.

 3. Korkmayin! dedi ki:

  Bende de 1 haftadir var 🙂 abim kardiyolog gel halledelim dedi. 10 gune gidecegim sanirim anjiyoda kalbe elektriksel bir seyler yapilarak ekstra atima sebebi ortadan kaldiriliyor. Korkuordum doktora gitmektrn ama boyle her gun korkuyla yasamaktansa bir gun top zirve korku yasarim sonra hayatim duzene girer veya artik ne sorunum varsa bilirim ona gore yasarim ilacimi kullanirim.

 4. şahin dedi ki:

  bende bu ekstra sistol belasına 2016 yılında yakalandım 3 ay boyunca gitmediğim doktor kalmadı ve bana söylenilen bunu hemen hemen yaşamayan insan yok gibi bir şeymiş bazıları hissediyor bazıları ise hiç hissetmiyor fakat inanın bana bunun tek nedeni aşırı stres tabi ki çay kahve kola gazlı içecekler tetikliyor bence yaşam tarzınızı değiştirirseniz bol yürüyüş az yemek yani karnınızı tıka basa doldurmadan un ve şekerden kaçarak ve fazla da kafaya takmadan hayat standardınız oldukça iyi olacaktır tabiki önce kalp ile ilgili tüm tetkikler yapıldıktan sonra eğer doktorunuz birşey yok diyorsa lütfen ikna olun ve daha fazla kurcalamayın ve şunu unutmayın bu ekstra lar olurken bayılma baş dönmesi gibi durumlar eşlik ediyorsa hiç vakit kaybetmeden hemen doktora gidin

 5. ziya dedi ki:

  korkulacak bi şey yok.,,ben 15 yaşındayken.,misket oynarken başldi.,kesin heyecan.,,50 yıl geçti haala oluyor ara ara.,bazen dakikada 10 gibi.,sonra geçiyor gene oluyor., kalp seyirmesi gibi.,vuruşlar da sanki karambol oluyor., ,üzüntü.,heyecan.,sıkıntı.,baş sebebi…,,,,eski tıp kitaplarında yazardı.,,extrasistol esnasında göz bebeklerinize basın.,veya bir yerinizi çimdikleyin.,geçtiğini görecksiniz.,,

  1. Selo dedi ki:

   Ziya bey, yasiniz kac hala devam ediyormu ekstrasistol?

  2. Ali Osman dedi ki:

   Merhaba hala varmı sizde

  3. Ali Osman dedi ki:

   Ziya bey şimdi nasılsınız geçtimi ek atımlar

 6. gülden dedi ki:

  bende yıllardır bununla savaşyrm hayatım çok ıncındı,bunada şukur dıyorm..ama ağlarken gulerken hayatın her alanında oluyr bazan 15 gun olmadığı oluyr daha sonra her gun ve defalarca artık kalbımı dınlmemeye çalşyrm,yukarda yazılmış olanlar bende yok şışmanlık sıgara çay vs vs sadece yıllaronce panık atak geçırdım okadar. bılgılendırmelernz çoooook aydınlatıcı Rabbım sızden razı olsun ben oldum tşklerrrrr sevgılı yetkılılıer…

  1. Pinar dedi ki:

   Panik atagi nasil atlattiniz acaba ?