Cildiniz İçin Bir Kaç Bakım Önerisi Soğuk Havalarda Dikkat

Cildiniz İçin Bir Kaç Bakım Önerisi Soğuk Havalarda Dikkat

Hepimiz cildimizin bakımlı ve güzel görünmesini isteriz. Parlak, ışıl ışıl bir cilt bizi oldukça sağlıklı gösterirken kendimize olan güvenimizi de artırır. Yalnız cildimiz hem yaşımıza hem de mevsimsel geçişlere bağlı olarak yıpranır. Güneş ışığına, soğuk havaya direk maruz kalan cildimize özen göstermeliyiz ki sağlıklı görünümünü kaybetmesin.

Cildinizin sağlıklı ve güzel görünmesi için sizlere bir kaç maske ve güzellik tarifi vereceğim.

Öncelikle peelingin hem cilt hem de vücudumuz için çok önemli bir bakım olduğunu unutmayalım. Peeling ölü hücreleri canlandırdığı için cildimizin parlak ve ışıltılı görünmesini sağlar. Peki şekerin cildimiz için güzel bir peeling olabileceğini düşündünüz mü?

* Bir miktar şekeri ve zeytin yağını bir kabın içine koyup karıştırın. Banyodan önce bu karışımı yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Uygulama işlemi bittikten sonra yüzünüzü durulayın. Etkisini hemen fark edecek ve yumuşacık bir cilde sahip olacaksınız.cilt bakımı

* Şeker kullanarak yapabileceğiniz bir tarif daha var: bal, yoğurt ve şekeri karıştırıp bu karışımla yüzünüze hafifçe masaj yapın. Yine şekerin ölü deriyi canlandırdığını ve balın yüzünüze duru bir görünüm kazandırdığını göreceksiniz.

* Cildimiz için hiç bir zararı olmayan doğal ürünlerden birisi de yoğurt. Yoğurt mucizevi bir iksir gibidir. Yoğurdun içinde bulunan süt asitlerinin temizleyici bir etkisi bulunur ve cildi arındırır. Yine oldukça bir basit tarif olan yoğurt maskesine bal, yoğurt ve bademin üzerinde bulunan ince kabuklarını ekleyip elde ettiğimiz karışımı cildimize uyguluyoruz. Bal yüzümüzü rahatlatırken, badem de peeling görevi yaparak ölü derileri canlandırır.

* Bir diğer doğal maske ise pirinçtir. Pirinç suyu yüzünüzün parlak görünmesine yardımcı olur. Bir yemek kaşığı pirinci suda bekletin ve pirinç suyunu cildinize uygulayın. Ilık suyla durulayın cildinizde ki tazeliğin keyfini sürün.

Sizler için doğal cilt tarifi önerileri vermeye devam edeceğim. Cildimizin korunmaya ve bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte havalar gün geçtikçe soğumakta ve kuru bir ortam oluşmaya başlamaktadır. Mevsimsel geçişlerden çok hızlı bir şekilde etkilenen cildimizi yaz aylarında nasıl ki güneş ışınlarından koruyorsak kış aylarında da soğuktan korumamız gerekir. Dışarıdaki soğuk hava içeride soba ve kaloriferlerin verdiği sıcaklık cilt dengemizi olumsuz etkilemektedir.

Kuruyan hava cildinizi oldukça hassas bir hale getirecek ve egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına yakalanma riskiniz artacaktır. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin bu soğuk ve kuru havalarda ciltlerine iki kat özen göstermesi gerekir.

Cildiniz İçin Bir Kaç Bakım Önerisi Soğuk Havalarda Dikkat

* Öncelikle kalitesine güvendiğimiz ve cilt tipimize uygun bir nemlendirici krem kullanarak işe başlayacağız. Kış aylarında özellikle dışarı çıkmadan önce ve gece yatarken uygulayacağımız nemlendirici ile cilt kuruluğunu önlemiş oluruz.

* Yüz temizliğine özen göstermeliyiz ancak çok fazla sıcak su ile yüzümüzü yıkamaktan da kaçınalım. Sıcak suda cildimizi kurutacaktır.

* Kullandığımız sabun mutlaka cilt tipimize uygun olmalıdır. Kuru bir cilt tipine sahipseniz yüz temizliğiniz için sabun kullanmanıza çok fazla gerek olmayacaktır.

* Hamam, sauna gibi ortamlar kışın oldukça popüler olur ancak bu derece çok sıcak ortamlardan çıkıp soğuk hava ile temas etmek cildinizi hem kurutacak hem de çatlak oluşumuna neden olacaktır.

* Çok soğuk havalarda, rüzgarlı zamanlarda dışarı çıkmamaya özen gösterin. Ancak çıkmanız gerekiyorsa bu durumda kulak, alın, boyun ve başınızı koruyacak atkı, bere gibi koruyucuları mutlaka kullanın.

Cildimiz bizim en değerli giysimizdir. Klasik bir sözdür bu belki ama sanırım cilt tanımı için kullanılan en doğru ifadedir. Doğanın bize verdiği cildimize yeterli özeni göstermeli, sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olmak için gereken önlemleri almalıyız.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.