Prostat iltihabı

Prostat iltihabı

Prostat bezinde sperm kanalları bulunmaktadır. Boyları çok uzun olan bu sperm kanalları coli ismi verilen bakteri tür ile beraber diğer bakteriler de bu  kanala yerleşir ve çeşitli enfeksiyonlara sebep olurlar. Vücutta buna karşılık olarak iltihap olarak yanıt verir. Prostat iltihabı hastalığının var olması için mutlak baktır olması gerekmez. Bazı prostat türlerinde bakteri olmamasına rağmen prostatta ve iltihaplar oluşabilir. Bir prostat iltihabı olan cinsel ilişki ile bulaşabilen bir hastalık değildir zira prostat iltihabı bulaşıcı bir hastalık değildir. Kist prostat iltihabı ergenlik çağından itibaren bu herhangi bir yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalık türüdür bu kesinlikle de tedavi edilmesi gereken prostat iltihabı, sinir hastalıklarına da yol açabilmektedir.

Prostat iltihabının çeşitleri ve sebepleri

AKUT prostatit: AKUT prostatit iltihabı aniden gelişir ve çok şiddetlidir. Kronik prostatit: Kronik  prostatit iltihabı çok sinsi ilerleyen, belirti vermeyen çok az şiddette olan prostat iltihap türüdür.

Prostat iltihabı

Prostat iltihabının belirtileri:

AKUT prostat iltihabı belirtileri: Kronik prostat iltihabına nazaran çok daha az görülen AKUT prostatit iltihabı ağrıları çok şiddetlidir ve aniden ortaya çıkar. Bu prostat iltihabı hızla ilerler ve hastaya çok acı çektirir. Bu hasta idrarını yaparken yanma ve acı hisseder. Hasta AKUT prostatit  iltihabına yakalandığı zaman  ateşi hızla yükselir ve titreme nöbetleri geçirmeye başlar.

Kronik prostat iltihabı:  Daha sık görülen bir hastalıktır. Kronik prostat iltihabı sinsice ilerler ve hiçbir belirti göstermez. Kronik prostat iltihabında ağrı şiddeti düşüktür. Hasta sürekli idrara çıkmak ister veya hafif de olsa ağrılı idrar görülür. Tesislerde ağrı hissedilir.

Prostat iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Kronik prostatit iltihabı  tedavisinde hastaya çoğunlukla antibiyotik tedavisi uygulanır. Genellikle beş hafta süresince  antibiyotik tedavisi devam eder. Prostat iltihabı tekrarlarsa, tedavi süresi uzatılabilir. Var olan şişlik için, belirli ilaçlar kullanılır. Akabinde idrar zorluğu sorununu ortadan kaldırmak için yine belirli ilaç tedavisi uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.