Orta Kulak İltihabı

Orta kulak, kulak zarının ardından gelmekte olan bölümdür. İçerisinde sesin iletilmesini sağlamakta olan çekiç, örs, üzengi kemikleri bulunmaktadır. Bu kısımda, geniz boşluğuna açılmakta olan kanal bulunmaktadır. Bu kanala östaki borusu denilmektedir. Bu boru, havanın orta kulağa geçmesini sağlamaktadır ve de bu sayede hava basıncının dengelenmesi sağlanır.

Özellikle çocuklarda oldukça sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır orta kulak iltihabı ve de bakteriler sebep olmaktadır. Orta kulak iltihabı akut ve de kronik olarak ikiye ayrılmaktadır. Akut orta kulak iltihabı; soğuk algınlığından, boğaz enfeksiyonlarının ardından, östaki borusunda şişme, kanama neticesinde bakteriler orta kulakta birikerek çoğalması ile ortaya çıkar.

Kronik orta kulak iltihabı; uzunca zaman devam eden ve de ara, ara yineleyen bir hastalıktır. 6 ay içerisinde 3 seferden daha çok orta kulak iltihabının olması rahatsızlığın kronikleştiğini göstermektedir. Farklı rahatsızlıkların (sinüzitin, geniz etinin, yarık damak) olduğunu düşündürmekte olan bir vaziyettir. Seröz orta kulak iltihabındaysa östaki borusunun tıkanmasına ve de orta kulakta sıvının toplanmasına sebep olur. Basıncın artmasına sebep olmaktadır. Çocuklarda sıkça görülmesinin sebebi östaki borusunun yatay ve de kısa olmasındandır. Bu sebeple bakteriler orta kulağa kolay şekilde geçer. Çocukların çoğunluğu 5 yaşına gelene kadar orta kulak iltihabına bir, iki sefer yakalanırlar.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Özellikle çocuklarda belirgin olan ağrı olmaktadır orta kulak iltihabında. Öbür belirtileri ise, işitmede kayıp ve de ateşlenmedir. Basıncın artmasından dolayı kulakta dolgunluk hissi uyanmaktadır. Birde bebeklerde huzursuzluk, beslenmelerinde zorluk şeklinde sorunlar meydana çıkmaktadır. Ağrısı, eğilirken ve ya otururken değişmektedir. Eğilince basınç artmasından dolayı ağrı çoğalır. Dik konumdayken ağrı daha az olur. Basıncın artmasından dolayı kulak zarında delindiğinde, basıncın dengelenmesi ile ağrıda azalma olur. Böyle bir durumda kanlı ve ya yeşil renkte akıntı ortaya çıkar.

NASIL TANI KONUR?
İlk muayenenin ardından teşhis konulur. Otoskop isimli bir alet ile kulak zarı incelenmektedir. Orta kulak iltihabı çeşidine göre değişiklik gösteren belirtiler gösterir. Bakterinin neticesinde oluşan iltihaplanma var ise kulak zarında kızarıklık ve de şişlik görülür. Kimi vakalarda kulak zarında delinme ve de akıntı olabilir. Gerekli görülür ise akıntının kültürü yapılmaktadır. Bakterinin sebep olmadığı, östaki borusunda tıkanmanın neticesinde meydana gelen iltihaplarda, zar içe çökük bir biçimdedir.

Kronik orta kulak iltihabının tanısının konulması içim kimi tetkiklere ihtiyaç vardır. İşitme testi yapılmalıdır ve de işitmedeki kaybın derecesinin belirlenmesi sağlanmalıdır. Orta kulakta basınç arttığında, basınç ölçümleri yapılmalıdır. Bilgisayarlı tomografiyle filminin çekilmesi rahatsızlığın derecesini ve de ameliyatın durumunu belirlemekte kullanılmaktadır.

orta kulak iltihabı

Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Tedavisinin biçimi orta kulak iltihabının akut, kronik ve ya seröz olması durumuna göre değişir. Akut iltihaplanmanın tedavisinde ağrıyı giderecek ve de bakteriyi ortadan kaldıracak penisilin türünde antibiyotikler kullanılmaktadır. 15 gün süresince tedavi sürer. Akut iltihaplarda kulak zarı çizilmez. Oldukça ender vaziyetlerde yapılmaktadır. Akut iltihaplanma, gereken tedavisi yapılırsa, soruna sebep olmamaktadır.

Seröz iltihaplanmanın tedavisinde ilaç kullanılmaktadır. Bu tedaviye cevap alınmıyor ise, basıncın azaltılması için uygulanacak olan ufak bir operasyon ile, orta kulaktaki sıvı dışarıya çıkarılmaktadır. Alerjiden dolayı iltihap bulunuyor ise, hekiminiz kimi gıdaları almamanızı önerir. Kesinlikle tedavi edilmelidir. Aksi takdirde işitme kaynına ve ya kulakta bulunan kemiklerin erimesine sebep olur.

Kronik orta kulak iltihaplanmasının tedavisi için ilaç kullanımıyla birlikte ameliyatta gereklidir. İltihaplanma öbür dokulara da yayılabilir ve de kulaktaki kemiklerin erimesine sebep olabilir. İşitmenin kaybolmasına sebep olabilir. Yayılmanın neticesinde beyine apse ve ya beyin zarının iltihaplanmasının neticesinde menenjit görülebilir. Tüp takılarak ve ya kulan zarı çizilerek orta kulak ameliyatı uygulanır. Kulak zarı delinerek içersindeki sıvı boşaltılmalıdır. Kimi vaziyetlerde sıvı oldukça yapışkandır ve boşaltılamaz ve de bu hallerde kulan zarının delinen kısmına tüp takılmaktadır.

Tüp ile kulağa havanın geçişi sağlanmış olur. Kronik orta kulak iltihabına uygulanan ameliyatlarda genel anestezi uygulanarak, kulağın arkasından kesik açılıp uygulanır. Sıvı boşaltılıp kulak zarındaki delik kapanır. Ameliyat olmaz ise işitmede kayıp çoğalır ve de günlük yaşantı zorlaşır. Akıntı çok değil ise, işitme kaybı az ise bu tip vakalarda acil ameliyata gerek olmaz. Ama aksi durumlarda ameliyat gerekir. Unutulmaması gereken, ameliyat olunması rahatsızlığın yenilenmeyeceği manasına gelmemektedir. İltihap devamda edebilmektedir.

ORTA KULAK İLTİHABINDAN KORUNMAK İÇİN

Bebeklerin anne sütü aldığı zamanki hali, biberon ile beslenmesine göre rahatsızlığa engel olmada daha etkilidir. Yapılmakta olan incelemelerde oturarak beslenmekte olan bebekler, orta kulak iltihabına az yakalanmaktadırlar. Birde anne sütünde bulunan maddeler, bağışıklığı sağlamakta ve de rahatsızlığa yakalanmanın tehlikesini azaltmaktadır. Bir de bebeğin temizliğine önem verilmelidir. Bulunduğu yer hijyenik olmalıdır. Kulağı ağrıyan çocuklar hekime gösterilmelidir, rahatsızlık ilerlemeden tedavi edilmelidir.

Kulak yollarının tahriş edilmesi, kulak temizleme çöpünün yanlış kullanılması, diş çıkarıyor olunması kulakta ağrıya sebep olmaktadır. Soğuk algınlığına karşı uygulanan aşılar bakterilerin çoğalmasına engel olur ve de rahatsızlığa yakalanmanın riskini azaltır. Yapılacak olan periyodik kontroller ile tedavinin devamının nasıl olacağına karar verilmesini sağlamaktadır. Kulaktaki bulunan sıvı boşaldı mı, boşalmadı mı bakılır. Kulağa sıkça su kaçmasına mani olmak, üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı tedbirli olmak orta kulak iltihabından korunma ya da şiddetinin artmasına engel olmak için gerekmektedir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Kulak, 3 bölüme ayrılır:
a. Dış kulak
b. Orta kulak
c. İç kulak

Dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran, dış kulağın sonunda bulunan kulak zarıdır. Kısacası ortak kulak, kulak zarından daha içeride bulunan bir boşluktadır. Örs, çekiç ve üzengi denilen kemikleri içinde barındırır. Söz konusu bu üç kemik, dış kulaktan gelen sesleri iç kulağa aktarmakla görevlidirler. Orta kulak östaki borusu vasıtasıyla geniz boşluğuna bağlanmaktadır. Orta kulak iltihabı, orta kulak boşluğunun yer aldığı bölümün iltihaplanmasıdır.

Orta kulak iltihabı

Orta kulak iltihabı Belirtileri

Yetişkinlerde kulakta akıntı, işitmede zorluk, kulak ağrısı, ateşlenme görülür. İç kulak ve orta kulak iltihaplarının zamanında tedavi edilmesi şarttır. Çünkü kalıcı hasarlara yol açabilir. Hatta sağırlık sebebi bile olabilmektedir.
Bebek ve çocuklarda ise sürekli ağlamalar uykusuzluk, eli sürekli kulakta tutma gibi belirtiler vardır.

Orta kulak iltihabı Tedavisi

Tedavinin ertelenmesi tehlikelere yol açabilir. O yüzden tedavi sürecini geciktirmemek gerekir. Kalıcı işitme kaybı görülebilir. Orta kulak iltihabını vücut kendiliğinden yok etmektedir. Ancak aksi olması durumunda doktora gidip ilaç tedavisine başlanmalıdır. Çok ilerlemiş vakalarda cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Orta kulak iltihap ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Orta kulak iltihabı tedavisinde gerekli görüldüğü takdirde ameliyat yapılmaktadır. Ancak ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar, ameliyattan elde edilecek başarıyı etkilemektedir. Ameliyat ile kulağa tüp takılmış ise burada en çok dikkat edilmesi gereken konu, kulağa su kaçmasını önlemektir. Pansumanlar düzenli ve doktorun tavsiye ettiği titizlikle yapılmalıdır. Ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekir. Ortak kulak iltihabı tedavisi için yapılan ameliyat bazen kulak etrafındaki kemiğin fazlaca oyulması gerekebilir. Bu durumlarda kulak kiri bu boşluğa dolabilir. Bu bölgede biriken kiri periyodik olarak temizlemeye özen gösterilmelidir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Orta kulak, ses iletişimini sağlayan örs, çekiç, üzengi kemiklerinin bulunduğu kısımdır. Kulak zarının bir arka perdesinde bulunur. Otitis Media olarak da bilenen orta kulak iltihabı hastalığı, geniz boşluğuna açılan bir kanal bulunmaktadır. Bu kanal sayesinde orta kulağa hava geçişini sağlanarak denge oluşturur. Bu kanalın diğer bir adı ise östaki borusu olarak adlandırılır.

Orta kulak iltihabının oluşmasında en önemli etken bakterilerdir. Genellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Orta kulak iltihabı akut ile kronik olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Akut orta kulak iltihabı: Boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığına yakalanma gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, östaki borusu olarak adlandırılan kısmında şişme meydana gelerek kapanmalar ortaya çıkar. Bu kapanmalar neticesinde bakteriler orta kulakta çoğalma göstererek akut orta kulak iltihabını oluşturur.

orta kulak iltihabı

Kronik orta kulak iltihabı: Zaman zaman kendisini tekrarlayan ve rahatsızlığı uzun süren bir durumdur.  Orta kulak iltihabı eğer 6 ay içerisinde 3 kere ve daha fazla kendisini gösteriyor ise hastalığın kronikleştiği anlamına gelmektedir.

Çocuklarda genel olarak 5 yaşına kadar ortak kulak iltihabına yakalandığı görülür. Bunun nedeni ise östaki borusu olarak adlandırılan kısmın kısa ve yatay olmasından kaynaklanmaktadır.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Kulakta ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar çocuklar üzerinde daha da etkin bir hal alabilir. Ateş yükselmesi ve hafif işitme kayıpları ise diğer belirtileri arasındadır.  Kulakta dolgunluk hissi verdiği gibi bebekler üzerinde beslenmede sıkıntılar ve huzursuzluk meydana getirir.

Kulakta meydana gelen ağrılar her zaman aynı şekilde seyir göstermemektedir. Bu durum oturulurken ve eğilirken kendisini daha farklı şekilde hissettirir. Eğilince kulaktaki basıncın artması ile ağrılarda da artma görülmektedir. Fakat dik bir şekilde oturulduğunda ağrıların daha hafiflediği hissedilmektedir.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalıkta uygulanacak tedavi, hastalığın kronik mi yoksa akut mu olduğunun tespiti ile başlar. Eğer akut olarak teşhis konuldu ise;  bazı ağrı kesiciler ile orta kulakta bulunan bakterileri ortadan kaldıracak penisilin tarzı antibiyotikler kullanılmaktadır. Tedavisi ortalama 2 hafta sürmektedir. Orta kulak iltihabı eğer akut olarak atlatılmış ise yeterli tedavi karşılığında ileride herhangi bir soruna neden olmamaktadır.

Eğer kronik teşhisi konulmuş ise;  yine akut da olduğu gibi ilaçlar kullanılır fakat bunun yanı sıra ameliyat da gerekebilir. Bunun nedeni ise burada bulunan iltihabın farklı dokulara yayılması ve kulak kemiklerinde eritme söz konusu olduğundandır. Zamanlar işitme kayıpları meydana getirir.  Eğer zamanında tedavisi yapılmaz ise menenjit oluşma riski bulunmaktadır. Fakat ameliyatın da kesin çözüm olmadığı ve hastalığın tekrarlayabileceği bilinmelidir.

Orta Kulak İltihabından Nasıl Korunmak Gerekir?

Bebekler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu oturarak beslenenlerde orta kulak iltihabına yakalanma riski daha azdır. Anne sütü ile beslendiği andaki pozisyonu, diğer beslenme pozisyonlarına göre daha az yakalanma riski vardır. Ayrıca kulak çöpünün yanlış kullanılması, banyo sırasında kulağa su kaçması, diş çıkarmak gibi etmenlerde orta kulak iltihabının nedenleri arasında yer alır.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. nejdet dedi ki:

  arkadşlar babam 1 ay önce orta kulak ameliyatı oldu.6 saat sürdü ameliyat. sebebi orta kulak zarının delinmesiydi. belirtileri akıntılar vardı.son olarak ta kan gelmeye başladı.opersayonu esk tıp fakültesinde armağan incesulu yaptı. işitme cihazı takıldı. bence ihmal etmeyin yoksa beyin felci geçirme ihtimaliniz olabilir. tşk

 2. gökhan dedi ki:

  18:46 12.03.2013
  merhaba iyi çalışmalar :

  abim:1973 doğumlu erkek :abimin yaklaşık 20 yıldır orta kulak iltiğabı var kulak zarıda yırtık,bir ara ameliyat olucaktı erteledi tedavi olmadı son 4 yıldır kulak akmıyor zarı yırtılmış tedaviyle ilgilenmedi kronik orta kulak iltiğabının bu aşamada yapması gereken şeyi sölermisiniz .

  şuan vucutta bir takım dengesizlikler var :
  baş dönmesi,uzağı az görme veya uzağa odaklanamama, zor odaklanma.

 3. aslı dedi ki:

  benim kulakla ilgili sorunum 7 yıldır devam ediyor iki kulakta şişme sertleşme meydana geliyor doktorlar dan tam doğru bir şey öğrenemedik biri lenf bezi var diyor,biri çok aşırı iltihaplanmış diyor,biri tükrük bezi kurumuş diyor, bir diğeri de damar tıkanıklığı meydana gelmiş ameliyat olması gerkiyor ama ameliyat yaparsak yüz felci geçirirsin dediler bütün ilaçları düzenli kullandım hiç işe yaramıyor lütfen bana acil yardım edin durumum çok kötü yardımınıza çok ihtiyacım var ….teşekkürler

 4. Özgür dedi ki:

  Arkadaslar benimde kulagimda akinti var ve basdonmesi var sanirim orta kulak intijabi dokdora cikicam sizde bagzi arkadaslar yazmis antibiyotik kunlansam gecermi diye gecmez bence ve antibiyotik bilincsiz kunlanilmaz dokdor konturolunde alinir saglik guvencen yoksa bile devlet hastaneleri bakiyor kimlikle gitmen yeterli kafaniza gore ilac kunlanmayin sonuclari kotu olabilir