Hiperemi ve Kondroitin

Hiperemi ve Kondroitin

Hiperemi, belli bir dokunun olması gerekenden daha fazla oranda kanlanması olara ifade edilir. Bazı durumlarda hipereminin yerine konjesyon kelimesi kullanılmaktadır. Fakat patofizyolojik açıdan farklı incelenen olaylardır.

Hiperemi türleri

Genel itibariyle 2 tür hiperemi vardır.
Aktif hiperemi
Pasif hiperemi

Aktif hiperemi

Aktif hiperemi, söz konusu alana gelen kanın arteriyel özellikte olmaması sebebiyle meydana gelir. Bölgeye gelen kanın arteriyel nitelikte olmasından kaynaklanır. Arteriyel damar genişlemesi ve kan basıncının artmasının akabinde bölgede kanlanma meydana gelir. Aktif olarak kan akımı vakası görülür.

hiperemi

Pasif hiperemi

Pasif hiperemi konjesyon diye de tabir edilir. Alandaki venöz durgunluğa bağlı olarak biçilenirler. Arteriyel kan normal açılardan bölgeye gelir fakat venöz dönüşte herhangi bir sorun nedeniyle kan yeterli oranda kalbe dönüş yapamaz söz konusu alanda venöz kan birikmeye başlar. Hiperemilerin klinik açıdan en net görüldükleri bölgeler; ağız, vulva, konjuktiva gibi müköz membranlardır. Kirli hiperemi olarak ifade edilen görünüş zehirlenmelerde, ateşli hastalıklarda veya septisemilerde dikkat çeker.

 

Kondroitin Hakkında Genel Bilgiler

Kondroitin maddesi vücudumuzda bulunan, doku türlerinin elastiklik ve bütünlüğünün korunması için mühim olan Gaşaktozaminsulfat ve glukuronik asitten oluşmuş polimere denilmektedir. Kıkırdağın temel parçası olup hareketinin esnek ve yumuşak olmasını sağlamaktadır.

 

Kondroitin Yararları (Faydaları)

  • Kondroitin kimyasal yapısındaki özelliği ile bağ dokularının sıkışmasına engel olup, eklemlerin yüzeyinin de pürüzsüz olmasını sağlamaktadır.
  • Kondroitin eklemlerdeki sıvını en mühim bileşeni olarak bilinen hyaluronik asit konsantresini de çoğaltmaktadır.
  • Kalsiyum ile beraber kemiklerin oluşumu ve kırılması halinde kemik onarım dokusunun uyarılmasını  sağlamaktadır kondroitin.
  • Kondroitin bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını da desteklemektedir.
  • Bağ dokularını tahrip eden spesifik fermentlerin etkisini baskılayıp, bağ dokusu ile kan damarlarının duvarlarındaki elastik yapıyı ve bütünlüğü korumaktadır Kondroitin.

Hiperemi ve Kondroitin

  • Kondroitin kolesterolü düşürür.
  • Ağrı kesicilerden daha etkili olmaktadır kondroitin.

Kondroitin  Zararları

Doz aşımı olmadıkça herhangi bir yan etkisi yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nılgun dedi ki:

    Benım kızım 8 yasında okulda kontrole gelen doktorlar hıperemı teshısı konmus cok korktum bunu acıklaması nedır tedavısı nedır