Dudak Kanseri

Dudak Kanseri Nedir?

Dudaklar, yüzünüzde ağız boşluğunun ön sınırını oluşturmaktadır. Dudaklar, ağızdaki sıvı ve katı besinlerin dışarıya dökülmesini önlediği gibi besinlerin yutulmasında, çiğnenmesinde de etkili olup, konuşmak için de son derece önemli bir fonksiyona sahiptir. Bunların dışında estetik açıdan da önemli bir faktördür.

Dudakların içersinde ağız açıklığını saran kas dokuları mevcuttur. Yüz deki birçok mimik kasları, dudak kaslarına eklidir. Dudak kaslarının alt bölümünde ufak tükürük bezleri olan yumuşak doku ile bunun üzerini kapatan ağız mukozası vardır.

Dudak kanseri, ağız boşluğunda en sık görülen kanser türüdür. Dudak kanserinin belirtilerinin yüzde doksanında yassı hücreli karsinom bulunur ve genelde alt dudakta görülür.

Dudak Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Dudak kanserinin en önemli sebebi, güneşin zararlı ışınlarına çok fazla maruz kalınmasıdır. Sigara kullanan kişilerde genelde 50 yaş sonrasında dudak kanseri görülür. Diş temizliğine dikkat edilmemesi, sigara ve pipo kullanılması, alkol kullanımı dudak kanserinin diğer sebepleri arasındadır.

dudak kanseri

Dudak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Dudak kanseri belirtileri arasında, dudak kabuklanması, dudak derisi soyulduğunda dudağın kanaması, aylarca iyileşmeyen dudak yaraları sayılabilir. Dudaklarda beyazlaşmış, sert yaralar dikkat çeker. Dudak kanseri ilerlediğinde bu yaraların ebatları ve sertlikleri artar.

Dudak Kanseri Teşhisi

Dudak kanseri teşhisi için, dudaktaki yaraya biyopsi yapılır. Biyopsi ile dudak kanseri olup olmadığı kolayca teşhis edilir.

Dudak Kanseri Tedavisi

Dudak kanserinin tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Zira dudak kanseri tedavi edilmez ise çevre dokulara sıçrama ihtimali vardır. Dudak kanseri tedavisinde ameliyat ve ışın tedavisi yani radyoterapi uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.