A+
A-

Vajina iltihabına vajinit adı verilir. Bu iltihaplanmaya neden olan bakteri, mantar, virüs gibi canlılar neden olmaktadır. Bireylerin yaşına bağlı bir şekilde etkenler değişebilmektedir. Ergenlik öncesi ve menopoz sonrası nayseria gonorea” vaginit etkeni görülürken, cinsel aktiviteye sahip kadınlarda Trikomos vaginalis”, “Kandida albikans”, “herpes virüs”, “Hemofilus vaginalis” etkenleri sıkça görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajina İltihabı

Vajina İltihabı Belirtileri

Vajinitin en sık görülen belirtisi vajinada akıntı meydana gelmesidir. Ayrıca vajinada kaşıntı ve yanma gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu duruma idrara çıkarken rastlamak mümkündür.

Vajina İltihabı Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinitin tedavisi için iltihap etkenini doğru bir şekilde belirlemek gerekir. Antibiyotik tedavisi verilebilir. Östrojen hormonu bazı hastalar için kullanılmaktadır. Östrojen hormonu ergenlik öncesi ve menopoz sonrası mukozayı kalınlaştırıp, buradaki hücreleri çoğaltır. Hücrelerin artmasıyla laktik asit üretimi artar. Böylece vajinanın asidi de artar. Asit ve mukozanın artmasıyla vajina iltihaplara karşı dirençli olur.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. gizem dedi ki:

    bende de iltihap war we ne olarak isimlendirildiğini bilmiyorum fakat, adetimden önce bir akıntı grliyor we bu bırkac aydır agır kokulu oluyor. doktora gıdıyorum ama daha bır sonuc elde edemedım lutfen bılgılendırırsenız sewınırım.

  2. mutlu dedi ki:

    me rhaba hocam benım 6 sene oluyor evlılıgım 2 tane kızım var allahın ıznıyle esımle ılıskıye gırdıgımde ıdrarınde yanma oluyo hafıf bel agrısı kasıklarımda agrı oluyo benım ne yapmam gerekır

Yandex.Metrica