Potasyum

A+
A-

Potasyum, insan sağlığı için gerekli olup, hücrelerdeki asıl pozitif katyondur. Kasların çalışması, sinirlerin uyarılması, vücuttaki su dengesinin sağlanması için gereklidir. Özellikle kalp kaslarının düzenli çalışması için potasyum varlığı çok önemlidir.
Yetersiz potasyum vakalarında kişi sık sık bacak krampları ve kaslarda yorgunluk şikayetlerinde buluınur. İshal ve mide bulantısı akabinde gelişen kusmalar hayati tehlikeye sebep olabilir. Kalp atışlarında anormallikler, kan dolaşım bozuklukları, refleks kayıpları, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, nefes alma zorlukları, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler potasyum eksikliğinin diğer belirtileridir.

potasyum

Gün içinde bir insanın alması gereken potasyum miktarı 4,000 mg dır. Dengeli ve düzenli beslenen kişilerde potasyum eksikliğine rastlanılmaz.
Potasyum içeren besinler arasında sebzeler, et, meyve, işlemden geçmeyen hububat, lahana, pazı, brokoli, zeytin, balık, patates, muz, incir, kayısı, fındık, süt ve süt ürünleri, portakalı suyu, hurma, avakado sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica