A+
A-

Kreatinin kas metabolizmasının ürünü olup, idrar yoluyla böblreklerden tamamen ve hiçbir değişime uğramadan atılır. Şayet böbrek işlevlerinde bozukluk varsa bu atılım yavaşlar ve kandaki keratinin oranı yükselmeye başlar. Böbrek yetmezliği teşhisinde etkin bir testtir ancak böbrek hasarının seviyesini net olarak belli edemez. Bu sebeple yaşı ilerlemiş bir bireyde böbrek yetmezliği görülürken, kreatinin seviyesi normal çıkabilir. Kreatinin seviyesini yüksekliğinin araştırılması halinde uzun müddet aç kalmak, romatoid artritte, kas hastalıklarında, hormonal bozukluklarda, enfeksiyon, yanık ve kemik kırılmaları ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Kreatinin, serum veya plazma

Böbrek işlevlerini değerlendirmek için yapılan etkili bir test olmasına rağmen erken böbrek hastalığında duyarlı bir belirleyici değildir. Glomerüler Filtrasyon miktarının azalması ile serum kreatininin oranının 2 katına çıktığı görülür. Kronik böbrek hastası olan kişiler için kreatinin klerensi oldukça mühim bir testtir. Yapılan diyet sayesinde protein alımının artmasıyla, veriler artar.

Serum seviyesinin arttığı durumlar

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp yetmezliği, sıvı kaybı, stres, yanık durumları, böbrek hastalıkları, akromegali ve zengin protein alımı gibi durumlarda değerlerde artış görülür.

Serum düzeyinin azaldığı durumlar

Az proteinli beslenme diyet durumlarında, protein sentezinin arttığı durumlar, gebelikte serum düzeyi azalır.

Kreatinin

Kreatinin 24 saatlik idrar

İdrar vasıtasıyla vücuttan atılan kreatin oranı protein metabolizmasını ve böbrek işlevlerinin değerlendirilmesi açısından önemlidir.

İdrar düzeyinin arttığı durumlar

Fazla egzersiz, akromegali, gigatizm, enfeksiyonlar, diyabet hipotiroidizm ve fazla et ile beslenme vakalarında idrar düzeyi artar.

İdrar düzeyinin azaldığı durumlar

Etsiz yemek yemek düzeni, anemi, hipertiroidizm, böbrek hastalıkları, lösemi, metabolik hastalıklar kas kütlesinde azalmalar gibi durumlar idrar düzeyi azalır.

Kreatinin klerensi, serum ve 24 saatlik idrar

Böbrek işlevlerini ölçmek için önemli bir testtir. Bu test için hastanın egzersiz yapmaması, çay ve kahve içmemesi, herhangi bir ilaç kullanmaması gerekir ve hem kan hem de 24 saatlik idrar örneğinin alınması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. mustafa dedi ki:

  serum kreatin nedir benim kreatinim 5,39 dur serum kreatin nedir

 2. Tuğba Ç. dedi ki:

  İki omuzumda deri üstünde kretyn var etrafı siyah ve kaşınıyor ne yapmam lazım?

 3. yusuf dedi ki:

  kreatinin ne olduğunu yaymışsınız ama ilk belirti anında ne yapılacağını nasıl besleneceğini detaylı yazmamışsınız, yazarsanız sevinrim

 4. SELİM U. dedi ki:

  1958 doğumluyum
  istenilen tetkiklerde
  üre……..34
  Kreatinin..1,01
  eGFR…….83 ÇIKMIŞTIR.
  durum değerlendirmesi yapıp sonucu bana iletmenizi rica edeceğim.

 5. yesim dedi ki:

  Kreatinin 1.4 olmasi kötü biseymidir.rica etsem cvp yazarmisiniz 55 58 yaş için

 6. emin i. dedi ki:

  benim kandaki kratinin değeri 4.05 çıktı rocalrol 05 kulanıyorum nasıl normal düzeye gelir ne yapmam gerekiyor bana bildirilsenişz sevinirim saygılar

 7. Vedat Ç. dedi ki:

  Yazınızı dikkatle okudum .İdrar tahlilimde Kreatinin 299,7 gibi yüksek bir değer çıktı. En kısa zamanda bir üroloğa gideceğim . verilen bilgiler için çok teşekkür ederim .

 8. murat dedi ki:

  kreatinin fazla etli yemek yemekten artar mı bikgilendirirseniz sevinirim

Yandex.Metrica