Ürtiker

Ürtiker Nedir?
Ürtikerin bir diğer adı kurdeşendir. Deride meydana gelen bir hastalıktır. Sürekli halde gelişen bir kaşıntı ile ortaya çıkar. Genç yaşlarda görülmekle birlikte daha sonra tekrarlayabilir. Genel olarak kadınlar ürtiker hastalığına daha çabuk yakalanmaktadır buna neden olarak da sürekli hormon değişikliği yaşamaları ve bu neden ile damar işlevlerinde farklılık oluşmasıdır. Kaşıntı ile birlikte ürtiker rahatsızlığı kızarıklık ve kabarıklık olarak kendini göstermektedir. Belli bir alanda görülmekle birlikte tüm vücuda yayılabilmektedir. Yüzde görülen ürtiker anjiyonörotik ödem veya quincke ödemi olarak adlandırılır. Mukozalara hükmeden ödem hayati tehlike arz etmektedir. Mukozalarda görülen ödemin ismi glottis’ dir ve boğulma gibi sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.
Belirtileri:
Ürtiker hastalığında ilk dikkat çeken şey kabarmış olan kızarıklıklardır. Deri üzerinde belirginleşmiş ürtiker plağı kolay fark edilebilen yuvarlak şekiller ortaya çıkartır. Milimetrik olarak ölçülen bu kabartılar bazen santimetre hesabı ile ölçülebilecek boyutlara ulaşabilirler. Kabarcıklar genel olarak açık kırmızıdır ve ortaları beyazdır. Kaşıntı halinde ortaya çıkarlar. Vücudun her yerinde rastlamak mümkündür. Gözkapağı gibi alanlarda çıktığında şişlik halinde görülebilmektedir. Ürtiker nedeni ile oluşan ödemler ciddi büyüklüklere ulaşabilmektedir. Sürekli bir kaşınma ihtiyacı duyulur ve kaşınma ile kızarıklıklar daha da belirginleşir. Ödem halinde oluşan kabarcıkların nasıl oluştuğunu bile anlamak güç olur. O denli hızlı çıkarlar ve zaman içinde hızlıca kaybolabilirler. Gece rahatsızlık geçiren kişi sabah uyandığı zaman doktora gittiğinde kabarcıkların nedenini soramayacak duruma gelir. Çünkü genel anlamda ödemli kabarcıklar bu süre içerisinde çoktan yok olmuştur. Kabuklu deniz ürünlerini ve çilek tüketmek de ödemli kabarcıkların nedenlerinden biridir. Aynı zamanda ishal, mide ve bağırsak iltihapları da kabarcıkların oluşmasında etmendir. Müshil kullanılırken de dikkat edilmelidir. Gereksiz yere müshil kullanımı bağırsak düzenini bozar ve bazı maddelerin emilimi fazlalaşır. Bu nedenle kabarcıklarla karşılaşılması olasıdır. Ürtiker gibi alerjik oluşumların başlamasına genel anlamda ilaçlar ve tüketilen gıdalar neden olmaktadır. Aynı zamanda bademcik iltihabı, dişlerde yaşayan zararlı canlıların salgıladıkları toksinler ve bağırsak parazitlerinin yol açtığı enfeksiyon ürtikerlerini de saymak gerekir. Ürtiker fiziksel nedenler ile de kendini gösterebilir. Sürtünme veya zedelenme ile oluşmaktadır. Çizgiler halinde de görülebilmektedir. Fazlaca yürüyüş nedeni ile topuklarda oluşan kabarcıkları da ürtiker başlığının altına almak gerekir. Sürtünme ve benzeri fiziksel etkiye dayanan ürtikerler ciddi değildir. Hastalık olarak değerlendirilemez. Zaman içerisinde tamamen geçebilmektedir. Fiziksel ürtikerlerden bazıları kalıcıdır. Dermografizm adını verdiğimiz bu durumda oluşan ürtikerler sürekli olarak kalabileceği gibi zaman içerisinde azalarak yok olabilir. Ürtiker hastalığı olarak az görülen tip kanamalı (hemorajik) ürtikerdir. Damarlardaki aşın kırılganlığı ile kanın damarlardan dokulara sızması ile oluşmaktadır.

Ürtiker


Nedenleri:
Alerjik bir reaksiyon sonrasında görülmesi olasıdır. Vücut savunma sistemine göre vücuda giren antijene karşı olası tehlike önlenmek için antikor üretimi başlar. Antijen ve antikorlar bu safhada karşı karşıya gelmektedir. Tüm bu işlemler sürerken vücutta ürtiker belirtileri baş gösterir. Vücut artık çok hassas bir hale gelmiştir ve her hangi bir hastalığa yakalanmaya hazırdır. Bu esnada genel olarak saman nezlesi, mide ve bağırsak iltihabı gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle antikorların ortamdan uzaklaştırılması ve vücudun antikoru neden üretme ihtiyacı duyduğu araştırılmalıdır. Sonuçlara göre bir tedavi sistemi uygulanır ve böylece sorun direk olarak ortadan kaldırılmış olunur.
Bazı ürtiker çeşitleri rastlantı sonucu ile oluşabilmektedir. Isırgan otu gibi örseleyici maddeler, böcek ısırılması gibi aynı zamanda soğuk ve sıcak su gibi maddelerin arka arkaya temas edilmesi şeklindeki dış etkenlerde ürtiker oluşmasına neden olmaktadır. Genel olarak etki alınan bölgede ürtiker oluştuğu gibi aynı zamanda çok hassas kişilerde tüm vücutta ürtiker görülebilmektedir. Antikor ve antijen çatışması sırasında histamin ve serotonin gibi bazı kimyasallar ortaya çıkmaktadır. Bu kimyasal maddeler damarları genişletmektedir. Genişleyen damarlar kızarıklığa neden olur. Damarlarda bu safhadan sonra geçirgenlik anlamında farklılık oluşur. Dışarıya doğru serum akmaya başlar ki bu da ödem ve ürtiker oluşumunun nedenidir. Ürtikere neden olan maddenin araştırılması için deri testi yapılır fakat birden fazla maddeye karşı hassas olan kişilerde tepki fazla olur. Bu nedenle hangi maddeye karşı hassasiyet olduğu belirlenemez. Ürtiker aynı zamanda organ ve sistemlerin sorunları ile de ortaya çıkabilmektedir. Karaciğer fonksiyonlarında oluşan sorunlarda, iç salgı sisteminde oluşan her hangi hastalıkta ve genetik olarak aileden geçen hastalıklarda ürtiker oluşumuna neden olabilmektedir.
Tedavi:
Ürtiker tedavisinde ilaç uygulaması yapılmaktadır. Vücutta deride oluşan kabarma olayını kimyasal olarak engellemektedir. Bununla birlikte kaşıntı hissini ve kaşınma ihtiyacını engellemektedir. Kortizon veya ACTH içeren ilaçlar ileri vakalarda verilmektedir. Çünkü bu kimyasalları içeren ilaçlar kan basıncında düşüklüğe yol açar. Tedavi de amaç kabarcıkların geçmesinden ziyade oluşmasına neden olan durumları ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Eğer çözüme gidilemiyorsa ürtikere neden olan alerjenlerin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır. Örnek vermek gerekirse domates yedikten sonra ürtiker ile karşı karşıya kalan birinin bir daha domates yememesi sağlanır. Eğer hangi besine karşı alerjen oluşturulduğu belirlenemezse o zaman hastaya diyet uygulaması yapılır. Diyet uygulaması özellikle de akut ürtiker hastalarında çok işe yaramıştır. Uygulama boyunca kişi pirinç gibi besleyici maddelerle ve sebze ile meyve takviyesi alarak birkaç gün beslenir. Hastalık tüm alınan önlemlere rağmen devam ediyorsa bir yerlerde eksiklik olduğunu gösterir. Vücudun bu aşırı duyarlılığı giderilmeye çalışılır. Sindirim sisteminde ve karaciğerde her hangi bir rahatsızlık varsa bunlar tedavi edilmelidir. Bu esnada karaciğeri zehirli maddelerden tamamen temizleyecek ilaçlar uygulanabileceği gibi süt mayaları da yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda kişide iç salgı ile ilgili sorun varsa bu da en kısa zamanda ortadan kaldırılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. firdes dedi ki:

    vucutta akşam olunca kızarma bacak ve karın bölgesinde cok yogun oluyor ne yapmalıyım 1 haftadır var

Yorum Yaz

Yandex.Metrica